WHO: odnotowano już 169 zachorowań na tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci w 12 krajach. Jedno dziecko zmarło

2022-04-25 11:04

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że co najmniej jedno dziecko zmarło na ostre zapalenie wątroby o nieznanym pochodzeniu. Liczba tego typu zachorowań wzrosła w ostatnim czasie. Zgłoszono już 169 przypadków w 12 krajach. Ich przyczyną może być popularny wirus.

WHO: odnotowano już 169 zachorowań na tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci w 12 krajach.
Autor: Getty images WHO: odnotowano już 169 zachorowań na tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci w 12 krajach.

Według WHO od 21 kwietnia ostre przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia odnotowano w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraelu, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Francji, Rumunii i Belgii. Najwięcej dotąd przypadków, bo aż 114, odnotowano w Wielkiej Brytanii.

Co szkodzi wątrobie?

O sprawie tej pisaliśmy niedawno: Ponad 70 przypadków zapalenia wątroby u małych dzieci w ostatnim czasie. Co je powoduje?

Wspomniane zachorowania dotyczyły dzieci w wieku od jednego miesiąca do 16 lat. Potwierdzono, że jedno dziecko zmarło, a 17 wymagało przeszczepu wątroby. WHO nie podało żadnych szczegółów dotyczących zgonu. Nie wiadomo z jakiego kraju pochodziło dziecko i ile miało lat.

Tajemnicze zapalenie wątroby a infekcja wirusowa

Do tej pory ustalono, że przyczyną zachorowań dzieci na tajemnicze zapalenie wątroby mogą być infekcje wirusowe. W co najmniej 74 przypadkach wykryto u dzieci adenowirusa – pospolitego wirusa powodującego przeziębienie. 20 badanych dzieci miało potwierdzone zakażenie COVID-19. U 19 badanych zaś wykryto – koinfekcję adenowirusa i COVID-19.

„Adenowirus jest możliwą hipotezą, ciągle trwają badania nad czynnikiem sprawczym” – czytamy w oświadczeniu WHO. Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację i współpracuje z brytyjskimi władzami do spraw zdrowia oraz innymi państwami członkowskimi.

Konieczna obserwacja dzieci

Obecnie eksperci WHO ostrzegają lekarzy, by ci zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby u dzieci i sugerują, by przeprowadzali testy na obecność adenowirusa, gdy wystąpią objawy choroby takie jak:

  • przebarwienia moczu (ciemne) i/lub kału (blade)
  • żółtaczka
  • świąd
  • ból stawów/ból mięśni
  • gorączka
  • zmęczenie
  • nudności, wymioty lub ból brzucha
  • letarg i/lub utrata apetytu.

Polecamy: Innowacyjna metoda operacji w łonie matki dotarła do Polski. W UCZKiN WUM przeprowadzono zabieg rozszczepu kręgosłupa u płodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza