Mamo, sprawdź apteczkę swojego dziecka. Witamina D w kroplach znów wycofana z obrotu

2022-04-29 8:51

To już drugi raz w tym roku, gdy Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Vigantol 500 mcg/ml w kroplach. Nowa decyzja GIF dotyczy jednej serii tego produktu.

Witamina D w kroplach znów wycofana z obrotu
Autor: Getty images Witamina D w kroplach znów wycofana z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny po raz kolejny w ostatnim czasie wycofał popularną witaminę D3 w kroplach przeznaczoną dla dorosłych, młodzieży i dzieci – Vigantol. W marcu wycofano z obrotu na terenie całego kraju partię o numerze seryjnym 19KQ193.

O sprawie tej pisaliśmy tutaj: Popularna witamina D3 wycofana z aptek. Sprawdź, czy masz ją w swojej apteczce

Witamina D3 - badania

Nowa wycofana seria Witaminy D

Teraz wycofano serię o numerze 20CQ046. Jak czytamy w komunikacie, firma P&G Health Germany GmbH podczas badań nad stabilnością produktu wykryła niezgodność w zakresie parametru zawartości substancji czynnej. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu.

„Z przekazanych informacji wynika, że działanie ma charakter prewencyjny i dotyczy wszystkich serii produktu leczniczego Vigantol, również nie wykazujących wyników poza specyfikacją, które zostały wyprodukowane przy użyciu substancji pomocniczej o nr serii 20CQ046” – uzasadnia decyzję GIF.

Wycofana seria witaminy D:

  • Vigantol
  • Moc: 500 mcg/ml (20 000 IU/ml)
  • Postać: krople doustne, roztwór
  • Podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH
  • Numer serii: 20CQ046
  • Data ważności: 2025-02-28

Przeczytaj także: Cukierki z witaminami. Czy podawać dzieciom zdrowe słodycze?

Decyzja weszła w życie w trybie natychmiastowym, to oznacza, że apteki mają obowiązek jak najszybciej wycofać produkt ze sprzedaży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza