9-letnia Zuzia uratowała życie swojej babci. "Bohaterska postawa"

2023-04-14 15:52

9-letnia Zuzia została okrzyknięta bohaterką, po tym jak wzorowo zachowała się w kryzysowej sytuacji. Gdy opiekująca się nią i jej 6-letnią siostrą babcia zasłabła, wezwała karetkę i troskliwie zajęła się młodszą siostrą. Policjanci z Komendy Powiatowej w Piasecznie podziękowali dziewczynce z jej bohaterską postawę.

9-letnia Zuzia uratowała życie swojej babci. Zadbała też, by młodsza siostra czuła się bezpiecznie
Autor: piaseczno.policja.gov.pl 9-letnia Zuzia uratowała życie swojej babci. "Zadbała też, by młodsza siostra czuła się bezpiecznie"

9-letnia Zuzia i 6-letnia Ula zostały pod opieką babci, gdy ta niespodziewanie straciła przytomność. Starsza z wnuczek zachowała jednak zimną krew i zapanowała nad całą sytuacją.

Uratował życie dziecku! Wszystko nagrała kamera. Bohaterska akcja policjanta z Pomorza.

Piaseczno. 9-latka uratowała życie swojej babci

Dziewczynka zadzwoniła na numer alarmowy 112 i wezwała pomoc.

„Ze stoickim spokojem prowadziła rozmowę, przekazując wszystkie informacje, o które prosiła ją dyspozytorka. Dziewczynka zadbała również o to, by jej młodsza siostra nie bała się i czuła się bezpiecznie” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Dzięki szybkiej interwencji Zuzi, na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe, które udzieliły seniorce pomocy i zabrały ją do szpitala.

Policja narodziła dzielną wnuczkę

Zachowanie małej bohaterki docenił Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Paweł Krauz, który zaprosił 9-latkę wraz z jej młodszą siostrą na komisariat. Dziewczynki odwiedziły siedzibę piaseczyńskich stróżów prawa wspólnie z mamą.

„W trakcie spotkania mł. insp. Paweł Krauz w imieniu własnym, jak również Starosty Powiatu Piaseczyńskiego - Pana Ksawerego Guta - pogratulował postawy obu dziewczynkom i wręczył im dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulacje za bohaterską postawę córeczek popłynęły również w kierunku ich mamy” – czytamy w komunikacie.

W ramach wyróżnienia dziewczynki mogły też zwiedzić budynek komendy oraz przyjrzeć się z bliska pracy funkcjonariuszy, zobaczyć sprzęt policyjny i wejść do radiowozów.

Numer alarmowy 112 powinno znać każde dziecko

Jak przypominają policjanci z Piaseczna numer alarmowy 112 wraz z wiedzą, jak prawidłowo przekazywać informacje dyspozytorowi powinno uczyć się wszystkie dzieci. Jak bowiem pokazuje przykład Zuzi i jej babci może to uratować ludzkie życie.

Numer alarmowy „112” jest ujednoliconym dla całej Unii Europejskiej telefonem alarmowym.

Podczas rozmowy z dyspozytorem, należy zachować spokój i jak najprecyzyjniej przekazywać niezbędne informacje:

  • Rodzaj zdarzenia – co dokładnie się stało?
  • Miejsce zdarzenia – gdzie to się stało?
  • Liczba osób poszkodowanych – w jakim stanie są ranni?
  • Nasze działania – jakie czynności podejmujemy, czy są inni świadkowie udzielający pomocy?
  • Nasze dane – kim jesteśmy, jak się nazywamy?

Przeczytaj także: 6-letni Rafałek uratował mamie życie. Do sieci trafiło nagranie jego rozmowy z dyspozytorką