Telefon alarmowy

2009-09-01 15:32

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub napadu? Nie wiesz co zrobić w sytuacji zagrożenia? Zastanawiasz się jakie służby ratunkowe wezwać?

Niestety większość z nas ma problem z radzeniem sobie w nagłych sytuacjach kryzysowych. Dlatego, aby szybko i sprawnie działać warto wcześniej przygotować do takiej sytuacji siebie i swoją rodzinę.
10 wskazówek jak działać w sytuacji zagrożenia i jak się do niej przygotować:

1. Zadzwoń pod 112 z telefonu komórkowego

Ogólnopolski numer alarmowy 112 służy do powiadamiania o nagłych sytuacjach zagrożenia, takich jak: pożar, powódź, wypadek drogowy, włamanie, poważne uszkodzenie ciała, omdlenie, utrata świadomości, w przypadku użycia przemocy lub
w każdej innej sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.  Jeżeli nie wiesz czy do danego zdarzenia wezwać pomoc, upewnij się dzwoniąc pod telefon alarmowy. Osoba przyjmująca zgłoszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego pomoże ustalić jaka pomoc jest niezbędna i natychmiast powiadomi odpowiednie służby ratownicze.

2. Nie rozłączaj się

Dzwoniąc pod numer alarmowy nie kończ rozmowy do czasu wyraźnego polecenia operatora z uwagi na konieczność przekazania najważniejszych informacji o zdarzeniu. Jeżeli wybrałeś numer alarmowy przez przypadek pozostań na linii do momentu,
aż poinformujesz osobę przyjmującą zgłoszenia, że nie wystąpiła sytuacja zagrożenia.
W przeciwnym razie pracownik linii alarmowej będzie próbował oddzwonić oraz skontaktować się z osobą telefonującą. Znając numer telefonu, może zlokalizować miejsce, z którego dzwoniono i wysłać tam policję.

3.  Zachowaj spokój

Zachowanie zimnej krwi w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu jest bardzo trudne, jednak tylko panowanie nad emocjami pozwala na szybkie i sprawne działanie. Dzwoniąc pod numer alarmowy spróbuj zachować spokój i cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

4. Odpowiadaj na pytania

Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego są specjalnie szkoleni, by jak najszybciej pomóc w sytuacji kryzysowej. W celu określenia skali zagrożenia i wezwania odpowiednich służb ratowniczych muszą posiadać informacje o zdarzeniu. Należy więc współpracować z osobą przyjmującą zgłoszenia i cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania.

5. Podaj miejsce zagrożenia

Dzwoniąc pod numer alarmowy podaj nazwę miejscowości i dokładny adres miejsca,
w którym wystąpiła sytuacja kryzysowa. Jeżeli nie znasz dokładnej lokalizacji, zwróć uwagę na oznaczenia wokół: tabliczki na budynkach, skrzyżowaniach, drodze. Jeżeli
to możliwe wskaż najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia.

6. Nie blokuj linii alarmowej

Dzwoniąc na numer alarmowy bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Ponadto zgłoszenie fikcyjnego zdarzenia lub tylko dla zabawy jest w Polsce karane.

7. Naucz dziecko wybierać numer alarmowy

Naucz dziecko reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz wzywania pomocy z telefonu stacjonarnego i komórkowego. Wytłumacz, dlaczego i kiedy dzwoni się pod numer alarmowy. Przećwicz z dzieckiem ewentualną rozmowę z pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dziecko powinno umieć podać swoje imię i nazwisko, nazwisko rodziców oraz adres zamieszkania.

8. Naucz bliskich obsługi telefonu

Naucz rodzinę, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, obsługi telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia muszą szybko i sprawnie obsłużyć urządzenie i wezwać pomoc.

9. Dobrze oznacz swój dom

Na domu lub drzwiach mieszkania umieść duże, widoczne oznaczenia, które pomogą służbą ratowniczym szybko dotrzeć na miejsce wypadku lub zagrożenia. Jeżeli mieszkasz w bloku poproś administratora budynku o umieszczenie tablicy z czytelnym adresem oraz oznaczeniem klatek schodowych.

10. Poszerzaj wiedzę odnośnie zagrożeń

Chcąc skutecznie radzić sobie w sytuacjach kryzysowych należy systematycznie uzupełniać wiedzę na ich temat.

Dobrze wiedzieć

Telefony alarmowe:
112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja
986 – straż miejska
991 – pogotowie energetyczne
992 – pogotowie gazowe
993 – pogotowie ciepłownicze
994 – pogotowie wod.-kan.

Dobrze wiedzieć

Discovery World Telefon alarmowy

Ciekawe przykłady zachowania w obliczu zagrożenia przedstawia nowy program Discovery World Telefon alarmowy (ang. Real Emergency Calls) - premiera: 3 września, czwartek, godz. 22:00 na Discovery World, Kolejne odcinki: czwartki, godz. 22:00. W serialu widzowie usłyszą prawdziwe rozmowy telefoniczne od osób, które były w niebezpieczeństwie i zobaczą jak działają służby ratunkowe.

mat. prasowe Discovery World
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza