Telefon alarmowy

2009-09-01 15:32

Jesteś świadkiem wypadku, pożaru lub napadu? Nie wiesz co zrobić w sytuacji zagrożenia? Zastanawiasz się jakie służby ratunkowe wezwać?

Telefon alarmowy
Autor: Discovery World

Niestety większość z nas ma problem z radzeniem sobie w nagłych sytuacjach kryzysowych. Dlatego, aby szybko i sprawnie działać warto wcześniej przygotować do takiej sytuacji siebie i swoją rodzinę.
10 wskazówek jak działać w sytuacji zagrożenia i jak się do niej przygotować:

1. Zadzwoń pod 112 z telefonu komórkowego

Ogólnopolski numer alarmowy 112 służy do powiadamiania o nagłych sytuacjach zagrożenia, takich jak: pożar, powódź, wypadek drogowy, włamanie, poważne uszkodzenie ciała, omdlenie, utrata świadomości, w przypadku użycia przemocy lub
w każdej innej sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu.  Jeżeli nie wiesz czy do danego zdarzenia wezwać pomoc, upewnij się dzwoniąc pod telefon alarmowy. Osoba przyjmująca zgłoszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego pomoże ustalić jaka pomoc jest niezbędna i natychmiast powiadomi odpowiednie służby ratownicze.

2. Nie rozłączaj się

Dzwoniąc pod numer alarmowy nie kończ rozmowy do czasu wyraźnego polecenia operatora z uwagi na konieczność przekazania najważniejszych informacji o zdarzeniu. Jeżeli wybrałeś numer alarmowy przez przypadek pozostań na linii do momentu,
aż poinformujesz osobę przyjmującą zgłoszenia, że nie wystąpiła sytuacja zagrożenia.
W przeciwnym razie pracownik linii alarmowej będzie próbował oddzwonić oraz skontaktować się z osobą telefonującą. Znając numer telefonu, może zlokalizować miejsce, z którego dzwoniono i wysłać tam policję.

3.  Zachowaj spokój

Zachowanie zimnej krwi w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu jest bardzo trudne, jednak tylko panowanie nad emocjami pozwala na szybkie i sprawne działanie. Dzwoniąc pod numer alarmowy spróbuj zachować spokój i cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

4. Odpowiadaj na pytania

Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego są specjalnie szkoleni, by jak najszybciej pomóc w sytuacji kryzysowej. W celu określenia skali zagrożenia i wezwania odpowiednich służb ratowniczych muszą posiadać informacje o zdarzeniu. Należy więc współpracować z osobą przyjmującą zgłoszenia i cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie zadawane pytania.

5. Podaj miejsce zagrożenia

Dzwoniąc pod numer alarmowy podaj nazwę miejscowości i dokładny adres miejsca,
w którym wystąpiła sytuacja kryzysowa. Jeżeli nie znasz dokładnej lokalizacji, zwróć uwagę na oznaczenia wokół: tabliczki na budynkach, skrzyżowaniach, drodze. Jeżeli
to możliwe wskaż najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia.

6. Nie blokuj linii alarmowej

Dzwoniąc na numer alarmowy bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Ponadto zgłoszenie fikcyjnego zdarzenia lub tylko dla zabawy jest w Polsce karane.

7. Naucz dziecko wybierać numer alarmowy

Naucz dziecko reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz wzywania pomocy z telefonu stacjonarnego i komórkowego. Wytłumacz, dlaczego i kiedy dzwoni się pod numer alarmowy. Przećwicz z dzieckiem ewentualną rozmowę z pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dziecko powinno umieć podać swoje imię i nazwisko, nazwisko rodziców oraz adres zamieszkania.

8. Naucz bliskich obsługi telefonu

Naucz rodzinę, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, obsługi telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia muszą szybko i sprawnie obsłużyć urządzenie i wezwać pomoc.

9. Dobrze oznacz swój dom

Na domu lub drzwiach mieszkania umieść duże, widoczne oznaczenia, które pomogą służbą ratowniczym szybko dotrzeć na miejsce wypadku lub zagrożenia. Jeżeli mieszkasz w bloku poproś administratora budynku o umieszczenie tablicy z czytelnym adresem oraz oznaczeniem klatek schodowych.

10. Poszerzaj wiedzę odnośnie zagrożeń

Chcąc skutecznie radzić sobie w sytuacjach kryzysowych należy systematycznie uzupełniać wiedzę na ich temat.

Dobrze wiedzieć

Telefony alarmowe:
112 – numer alarmowy z telefonu komórkowego
999 – pogotowie ratunkowe
998 – straż pożarna
997 – policja
986 – straż miejska
991 – pogotowie energetyczne
992 – pogotowie gazowe
993 – pogotowie ciepłownicze
994 – pogotowie wod.-kan.

Dobrze wiedzieć

Discovery World Telefon alarmowy

Ciekawe przykłady zachowania w obliczu zagrożenia przedstawia nowy program Discovery World Telefon alarmowy (ang. Real Emergency Calls) - premiera: 3 września, czwartek, godz. 22:00 na Discovery World, Kolejne odcinki: czwartki, godz. 22:00. W serialu widzowie usłyszą prawdziwe rozmowy telefoniczne od osób, które były w niebezpieczeństwie i zobaczą jak działają służby ratunkowe.

mat. prasowe Discovery World