9 rzeczy o spłaszczonej główce niemowlęcia, które każdy rodzic powinien wiedzieć. Znasz je?

2022-09-20 9:56

Spłaszczenie główki u niemowląt to nie tylko defekt kosmetyczny. To zmiana, która wpływa na symetrię całej twarzy. Pewna mama podzieliła się swoim doświadczeniem związanym ze spłaszczeniem główki u jej synka. Podkreśla, jak istotne jest, aby nie dać się zignorować lekarzom w trosce o dobro maluszka. Oto 9 rad, które warto usłyszeć.

Niemowlę ze spłaszczoną główką
Autor: Screen Instagram @eatplaysay 9 rad dotyczących spłaszczonej główki niemowląt, które każdy rodzic powinien usłyszeć

Jordyn jest logopedą i specjalistką ds. żywienia dzieci. Prowadzi swój profil na Instagramie @eatplaysay. W jednej ze swoich relacji poruszyła jednak bardzo ważny problem spłaszczonej główki u niemowląt, gdyż właśnie to przytrafiło się jej synkowi. Paul miał problem ze spłaszczoną główką od urodzenia.

Jordyn chciała zwrócić uwagę, o czym należy wiedzieć, gdy zauważy się spłaszczenie na główce własnego dziecka. Podkreśla w swoich relacjach, jak istotne jest, aby nie dać się zignorować lekarzom w trosce o dobro swojego maluszka.

Jej historia może pomóc innym rodzicom, którzy są na początku tej drogi ze swoimi dziećmi.

Oto 9 rad, które Jordyn chciałaby sama usłyszeć znacznie wcześniej.

Zobacz także: Zniekształcona główka niemowlaka — czy to odwracalne i czy pomogą specjalne poduszki?

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Zgłoś się do fizjoterapeuty, jeżeli zauważysz spłaszczenie na główce dziecka

Jeżeli zauważysz spłaszczenie na główce swojego dziecka lub zaobserwujesz, że maluch preferuje kładzenie się na jednej stronie, udaj się na konsultację do fizjoterapeuty.

Jordyn zauważyła spłaszczenie na główce swojego synka Paula, już w 4 dobie od jego narodzin. Udała się do swojego pediatry, ale ten nie zauważył niczego, czym należałoby się martwić.

Pediatra sprawdziła jedynie, czy dziecko ma preferencje do układania główki na jedną stronę i czy nie cierpi na kręcz szyi. Nie zauważyła takich objawów, więc odesłała kobietę do domu

Gdyby wtedy miała wiedzę, którą zdobyła w ciągu kolejnego roku, nie dałaby się tak łatwo odesłać. Od razu poprosiłaby o skierowanie do fizjoterapeuty.

Niemowlęta ze spłaszczoną główką mogą mieć trudności z karmieniem

Jordyn zwraca uwagę na to, że nie każde niemowlę ze spłaszczoną główką ma kręcz szyi, napięcie karku, trudności w karmieniu lub problem z wędzidełkiem.

Ważne jest natomiast to, że niekiedy te wszystkie rzeczy są obserwowane razem i mogą być ze sobą ściśle powiązane.Paul miał problemy z karmieniem i przystawieniem do piersi. Już wtedy powinna zwrócić się o pomoc do doradcy laktacyjnego. To był także kolejny sygnał, który powinien ją mocniej zaniepokoić.

Niekiedy nie ma znaczenia, czas spędzony na brzuchu

Spłaszczona główka niemowlęcia może powodować duże poczucie winy u mamy. Można się obwiniać, że gdyby dłużej i częściej leżało na brzuchu, to zapobiegłoby to spłaszczeniu.

Jordyn miała ogromne poczucie winy, ale teraz podkreśla, że nie jest to winą rodziców. Niektóre dzieci rodzą się ze spłaszczoną główką.

Nie daj sobie wmówić, że to tylko kosmetyka

Kształt głowy ma bardzo duże znaczenie. Przez pierwsze 4 miesiące od urodzenia synka Jordan słyszała od swojego pediatry, że wszystko jest w porządku, że nie ma się czym przejmować.

Kiedy mama chłopca poruszyła temat specjalnego hełmu do korekcji głowy, doktor powtarzała, że nie jest on potrzebny.

Okrągła głowa jest bardzo istotna dla rozwoju dziecka

Kształt głowy ma bardzo duże znaczenie dla symetrii całej twarzy, a także dla prawidłowego wzrostu szczęki.

Jeżeli nie zatroszczymy się o prawidłową budowę główki dziecka, wraz z wiekiem mogą pojawić się kolejne problemy związane z jego rozwojem.

Odpowiedni kształt głowy znacznie ułatwia noszenie okularów, kapeluszy, czapek, a także jakże ważnych w późniejszym wieku kasków ochronnych.

Jordyn zaczęła walkę o prawidłowy kształt głowy swojego synka, gdy ten skończył 4 miesiące.

Specjalny kask pomaga powoli zmienić kształt głowy

Kiedy chłopiec skończył 4 miesiące Jordyn umówiła wizytę u specjalisty, zdecydowana, że hełm jest niezbędny, aby jej dziecko mogło w przyszłości cieszyć się głową o odpowiednim kształcie.  

Kobieta trafiła do Cranial Technologies, którzy zapewniają najlepsze leczenie niemowląt z zespołem plagiocefalii i płaskiej głowy. Okazało się, że jej synek urodził się z miejscowym spłaszczeniem głowy przez ułożenie w czasie ciąży. Hełm był jedynym ratunkiem, aby to naprawić.  

Chłopiec chodził w kasku od 5 do 11 miesiąca życia. Nosił go przez 23 godziny na dobę niemal przez połowę swojego dzieciństwa. 

Jednak było warto. Głowa chłopca się wyprostowała.

Nie bagatelizuj spłaszczonej główki dziecka

Spłaszczenia głowy można leczyć odpowiednią terapią. Nigdy nie należy lekceważyć nieprawidłowego kształtu głowy dziecka.

Dla dobra swojego dziecka nigdy nie pozwólmy, aby lekarz nas odesłał z kwitkiem, gdy czujemy, że coś jest nie w porządku.

Spłaszczoną główkę można skorygować odpowiednią terapią

Fizjoterapia i terapia mogą być bardzo pomocne w zaokrągleniu płaskiego miejsca i mogą zapobiec konieczności zakładania kasku (zwłaszcza jeśli terapia jest planowana przed 4 miesiącem).

Niekiedy jednak zmiany są na tyle poważne, że nie cofną się bez stosowania specjalnego kasku.

Im wcześniej uzyskamy pomoc, tym lepiej

Chłopczykowi kask w ogóle nie przeszkadzał. Dobrze spał i nigdy nie próbował go zdjąć. Okres, gdy go nosił, był jednak trudniejszy dla jego mamy.

Jordyn z początku nie mogła cieszyć się z dzieciństwa swojego synka, cały czas zastanawiając się kiedy ta podróż z kaskiem się skończy. Żałuje, że nie rozpoczęła jej wcześniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza