Kręcz szyi u niemowlęcia łatwo zauważyć. Kiedy musisz zgłosić się do fizjoterapeuty?

2022-09-07 13:08

Kręcz szyi u niemowląt to dość częsta przypadłość. Choć dla dziecka jest bezbolesną i łagodną dolegliwością, to jednak może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego, dlatego kręczu szyi u niemowląt nie wolno lekceważyć.

Kręcz szyi u niemowląt - dlaczego niektóre maluszki wymagają wizyty fizjoterapeuty?
Autor: Getty images Kręcz szyi u niemowląt - dlaczego niektóre maluszki wymagają wizyty fizjoterapeuty?

Kręcz szyi u niemowlęcia łatwo zauważyć: malec ma przekrzywioną główkę i skręconą na bok szyję. Wygląda to dziwnie i niepokojąco, zwłaszcza że ta nietypowa pozycja ciała utrzymuje się przez cały czas. Chociaż zazwyczaj kręcz szyi u niemowlęcia jest skutkiem złego ułożenia w macicy czy urazów okołoporodowych, to jednak często rodzice dostrzegają problem dopiero po kilku tygodniach życia dziecka.

Spis treści

  1. Co to jest kręcz szyi u niemowlęcia? 
  2. Przyczyny i objawy wrodzonego kręczu szyi u niemowląt
  3. Przyczyny i objawy nabytego kręczu szyi u niemowląt
  4. Czy iść do lekarza z kręczem szyi u niemowlaka?
Masaż niemowlaka

Co to jest kręcz szyi u niemowlęcia? 

Kręcz szyi u niemowlęcia to dolegliwość polegająca na skręcenie i skróceniu mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, co objawia się nienaturalnym wykręceniem szyi i przechyleniem główki. Kręcz szyi może być wrodzony lub nabyty. 

Wrodzony kręcz szyi jest najczęstszym rodzajem tej dolegliwości i ujawnia się w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia. Kręcz szyi nabyty występuje zwykle w ciągu pierwszych czterech do sześciu miesięcy życia dziecka, ale może rozwijać się też w dzieciństwie. 

Przyczyny i objawy wrodzonego kręczu szyi u niemowląt

Bezpośrednią przyczyną kręczu szyi u noworodka jest napięcie i skrócenie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, które biegną od obojczyka do tyłu ucha. Problem ten ma jednak określone podłoże i najczęściej jest wywołany przez:

  • urazy okołoporodowe, czyli uszkodzenia w czasie porodu
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka w macicy, szczególnie w ciąży bliźniaczej, gdy jedno z dzieci ma mało miejsca i leży w jednej pozycji na kilka tygodni bez możliwości poruszania się
  • krwiak lub zwłóknienie w mięśniach szyi dziecka
  • zespół Klippel-Feila – rzadka wada wrodzona, która powoduje zrost kręgów w szyi dziecka.

Noworodek z wrodzonym kręczem szyi ma przechyloną na bok główkę tak, że jej wierzchołek znajduje się przeciwnej stronie co podbródek. Przez to ma ograniczoną ruchomość szyi. Często jedno z ramion dziecka jest uniesione do góry w stronę główki. Lekarz w czasie badania zaobserwuje też napięcie lub sztywność mięśni szyi, czasem ich obrzęk, a nawet obecność niewielkiego guzka (zwłóknienia) w mięśniu.

Czytaj również: Rehabilitacja ruchowa niemowląt metodą Vojty: na czym polega?

Masaż noworodka i niemowlaka. Jak go wykonać prawidłowo?

Przyczyny i objawy nabytego kręczu szyi u niemowląt

Nabyty kręcz szyi u starszych dzieci często towarzyszy stanowi zapalnemu migdałków, węzłów chłonnych szyi lub infekcjom gardła. Obrzęk tych okolic może wpłynąć na pojawienie się skurczu mięśni szyi, powodując przechylenie głowy na bok. 

Ale czasem kręcz szyi może zwiastować poważniejsze choroby, np. wady wzroku czy Zespół Sandifera, rzadki objaw wywołany refluksem żołądkowo-przełykowym.

Nabyty kręcz szyi ma te same objawy co wrodzony, ale często towarzyszy mu jeszcze ból i dyskomfort, a niekiedy drżenie głowy.

Czy iść do lekarza z kręczem szyi u niemowlaka?

Kręcz szyi u niemowlęcia wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista zbada malca i sprawdzi, jak bardzo głowa dziecka jest skręcona lub pochylona. W zależności od stanu malca, lekarz zleci badania (np. USG) oraz rehabilitację, polegającą na rozciąganiu skróconych mięśni.

Ćwiczenia powinny obejmować masaż i zajęcia z rehabilitantem oraz samodzielne ćwiczenia w domu. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym lepsze i szybsze są jego efekty.

Bardzo ważne jest też tzw. repozycjonowanie, czyli układanie dziecka w taki sposób, aby naturalnie rozciągało mięśnie szyi, wystarczy np. umieścić niemowlę w łóżeczku twarzą do ściany, aby musiało odwracać główkę w kierunku mamy czy zabawek.

Ważny jest również odpowiedni czas spędzany przez dziecko w pozycji na brzuszku - warto kłaść malca kilka razy dziennie na macie - to zachęca je do obracania głowy z boku na bok, podnoszenia ramion i zwiększania napięcia mięśniowego.