Aborcja w warszawskich szpitalach. Dyrektorzy placówek wydali stanowcze oświadczenie

2023-07-11 12:13

Dyrektorzy warszawskich szpitali miejskich położniczych podpisali oświadczenie dotyczące dostępu pacjentek do usług medycznych, m.in. do przerywania ciąży. "Nie odmawiamy pacjentkom pomocy w sytuacji zagrożenia życia" - powiedziała wicedyrektorka Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego Beata Pawlus.

Aborcja w warszawskich szpitalach
Autor: Getty Images Dyrektorzy warszawskich szpitali wydali oświadczenie ws. aborcji

Dyrektorzy warszawskich szpitali z oddziałami ginekologicznymi podpisali wspólne oświadczenie dotyczące dostępu do usług medycznych, w tym zabiegu przerywania ciąży, zgodnie z obowiązującym prawem. Zgodnie podkreślają, że w placówkach medycznych w stolicy wykonywana jest legalna aborcja wtedy gdy prawo na to pozwala tzn w sytuacji zagrożenia życia oraz w wyniku ciąży powstałej z gwałtu.

"Nigdy wcześniej nie podawaliśmy tych statystyk"

W czasie konferencji prasowej zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska podała liczby zabiegów przerwania ciąży z przyczyn medycznych, które miały miejsce w ostatnich latach w stolicy. Wcześniej takie dane nie były publikowane, a statystyki nie były dostępne. W pierwszym półroczu 2023 roku dokonano 8 legalnych zabiegów przerwania ciąży, a w 2022 roku - 7 zabiegów.

Dyrektorzy zgodni: "Nie odmawiamy pomocy"

Dyrektorzy placówek medycznych zgodnie podkreślają, że każda pacjentka otrzyma pomoc, gdy tylko będzie jej potrzebowała. Nie było i nie ma sytuacji, w której pacjentce, której życiu i zdrowiu coś zagraża, odmówiono by dostępu do usług medycznych.

"W tym roku przyjęliśmy pacjentkę w 20. tygodniu ciąży z odpływaniem wód płodowych, u której wykonaliśmy niezbędny dla jej zdrowia i życia zabieg przerwania ciąży. Każda pacjentka uzyska w naszym szpitalu pomoc zarówno w charakterze medycznym, jak i psychologicznym" - powiedział dr Wojciech Puzyna, Prezes Centrum Medycznego Żelazna.

Oświadczenie podpisali m.in. dyrektorzy Centrum Medycznego Żelazna, Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, Szpitala Bielańskiego, Szpitala Praskiego czy Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Czytaj: Publiczne żłobki będą droższe. Jest jeden ważny powód

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza