Publiczne żłobki będą droższe. Jest jeden ważny powód

2023-07-10 11:43

Od 1 lipca najniższe wynagrodzenie miesięczne wzrośnie o 110 zł. Choć z jednej strony ta wiadomość cieszy beneficjentów tej zmiany, z drugiej smuci rodziców dzieci uczęszczających do publicznych żłobków. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wzrosną bowiem opłaty w tych placówkach.

Publiczne żłobki będą droższe. Jest jeden ważny powód
Autor: Getty images Publiczne żłobki będą droższe. Jest jeden ważny powód

Od lipca najniższa miesięczna płaca dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wzrośnie z 3490 zł do 3600 zł. Podwyżki czekają także osoby samozatrudnione i zleceniobiorców – minimalna stawka godzinowa będzie wyższa o 70 groszy – wzrośnie z 22,8 zł do 23,5 zł. Beneficjentami tych zmian, jak zakłada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, może być nawet 3 mln ludzi. Jak zauważył portal Business Insider Polska są jednak skutki uboczne takiej podwyżki – jednym z nich jest wzrost opłat w publicznych żłobkach.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Dlaczego rodzice zapłacą więcej za opiekę w publicznych żłobkach?

Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost opłat w żłobkach prowadzonych przez samorządy. Czesne bowiem jest zazwyczaj określane w przepisach jako z góry określona część najniższego wynagrodzenia za pracę. Jeśli ono rośnie, rośnie również opłaty za opiekę nad dzieckiem w żłobku.

Przykładowo we Wrocławiu stawka ta wynosi 18 proc. płacy minimalnej.

"Od 1 lipca 2023 r. miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosi 648 zł. To ok. 20 zł więcej niż do tej pory" — poinformowała Agata Dzikowska z magistratu, cytowana przez Business Insider Polska.

Mechanizm wyliczania opłat za pobyt dziecka w palcówce jest podobny dla wielu mniejszych i większych miast, gdzie działają publiczne żłobki. Opłaty wahają się od 10 do 20 proc. płacy minimalnej. Są też wyjątkowe samorządy takie jak warszawski, które za pobyt dziecka w państwowym żłobku pobiera tylko opłatę za wyżywienie. Wysokość podwyżki najlepiej więc sprawdzić lokalnie.

Kolejne podwyżki czekają rodziców od stycznia

To nie koniec podwyżek, ponieważ premier Mateusz Morawiecki zapowiedział miesiąc temu, że od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4242 zł, a od lipca 2024 do 4300 zł . To aż 24, 6 proc. więcej w stosunku do tego, co zostało prowadzone teraz.

Jak obliczyli dziennikarze Business Insider Polska w takim Wrocławiu opłaty w żłobku wzrosną wtedy o ponad 115 zł na miesiąc, a od lipca jeszcze dodatkowo o 11 zł.

Niby sytuację ratuje żłobkowe wprowadzone w 2022 roku, ale przy dwucyfrowej inflacji takie podwyżki i tak będą odczuwalne.