Auchan wycofuje zabawkę dla dzieci. Może być toksyczna

2023-11-08 9:29

Sieć popularnych sklepów informuje o wycofaniu ze sprzedaży dostępnej do niedawna zabawki. Pojawił się apel o nieużywanie produktu i zwrot do sklepu.

Auchan wycofuje zabawkę ze sprzedaży
Autor: Getty Images Auchan wycofuje zabawkę ze sprzedaży

Wśród ogromnej ilości zabawek dostępnych w sklepach czasem znajdują się takie, które wcale nie powinny trafić do sprzedaży. Zwykle wydaje nam się, że produkt który znajduje się w sklepie, zwłaszcza ten przeznaczony dla dzieci, jest w pełni bezpieczny.

Tymczasem warto śledzić medialne doniesienia, bo nierzadko sklepy informują o wycofaniu zabawki ze sprzedaży. Właśnie taką informację przekazała sieć sklepów Auchan. O który produkt chodzi? Sprawdź, czy nie masz go w domu.

Bezpieczne zabawki

Piłka wycofana ze sprzedaży

Produktem, którego dotyczy wydane przez sieć sklepów ostrzeżenie jest perłowa piłka o średnicy 21 cm dostępna w różnych wariantach kolorystycznych.

Produkt zniknął już z półek sklepowych, jednak warto sprawdzić, czy tego konkretnego egzemplarza nie posiadasz w domu.

  • Nazwa produktu: PIŁKA 21 CM PERŁA
  • Kod produktu: 806468S231
  • Kod kreskowy: (EAN): 3245675587525
Auchan informuje o wycofaniu zabawki ze sprzedaży
Autor: Materiały prasowe Auchan Auchan informuje o wycofaniu zabawki ze sprzedaży

Jak w komunikacie przekazuje sklep, w produkcie wykryto zbyt wysoki poziom ftalanów.

"W trosce o Wasze bezpieczeństwo, firma Auchan wycofuje ze sprzedaży poniższy produkt, z uwagi na przekroczoną zawartość DEHP oraz DIBP" - czytamy w komunikacie sieci Auchan.

Winne ftalany

Jak wyszczególniono w komunikacie, chodzi o zawartość DEHP oraz DIBP. Co kryje się za tymi symbolami? To ftalan bis i diizobutyl - plastyfikatory używane m.in. w produkcji zabawek, które dzięki dodatkowi plastyfikatorów zyskują pożądaną elastyczność. Ich poziom w produkcie określają przepisy. Przekroczenie wartości ftalanów ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie.

Ftalany przedostają się do organizmu człowieka przez skórę, podczas jedzenia oraz drogą wziewną. Ta ostatnia droga jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ w ten sposób szkodliwe związki działają jeszcze bardziej toksycznie. Ftalany są substancjami bardzo wysokiego ryzyka, szkodliwie działają na układ rozrodczy.

Czytaj też: Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek

Sklep zapewnia zwrot kosztów

Klienci, którzy kupili zabawkę proszeni są o nieużywanie jej lub zwrot do sklepu, w którym zabawka została zakupiona. Sieć zapewnia, że zwróci cały koszt zakupu.

Ile jest w tobie z dziecka? Sprawdź, czy umiesz się bawić!

Pytanie 1 z 9
Twoja mama znalazła w domu twoje stare książeczki zbajkami. Pyta, co z nimi zrobić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza