Będzie nowy bon turystyczny od czerwca? Wiemy, ile ma przypaść na jedno dziecko

2023-04-05 10:10

Bon turystyczny może ponownie pojawić się w pakiecie świadczeń dla rodzin z dziećmi. Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiedział, że rząd pracuje nad opracowaniem „nowej wizji bonu turystycznego”. Ile wyniesie nowe świadczenie? Na jakich zasadach i od kiedy będzie obowiązywało? Do mediów wyciekły pierwsze doniesienia.

Będzie kolejny bon turystyczny od czerwca? Wiemy o ile wyższe ma być nowe świadczenie
Autor: Getty images Będzie kolejny bon turystyczny od czerwca? Wiemy o ile wyższe ma być nowe świadczenie

Bon turystyczny to świadczenie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem polskich rodzin. W pierwszej edycji, która obowiązywała do 31 marca 2023 roku skorzystało z niego ok. 90 proc. spośród 6 mln uprawnionych.

Ze świadczenia mógł skorzystać każdy, kto posiadał co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Na każde dziecko przysługiwało 500 zł, a na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 złotych. Bonem można było opłacić m.in.: noclegi na rodzinnych wakacjach, obóz lub kolonię dziecka, wejściówki do parku rozrywki, bilety wstępu do muzeów czy usługi przewodnika. Wypoczynek rodzinny dzięki temu mógł być dużo tańszy.

W tym roku przez dużą inflację i mocno odczuwalny wzrost cen wiele rodzin nie będzie stać na wypoczynek nawet w kraju. Stąd pojawił się pomysł, by bon turystyczny pojawił się w nowej edycji. Na różnych portalach internetowych w ostatnim czasie pojawiły się pierwsze doniesienia na temat tego, na jakich zasadach ma obowiązywać nowe świadczenie.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Czy będzie kolejna edycja bonu turystycznego?

Pracujemy nad tym, by zaproponować jakąś formę nowej wizji bonu turystycznego, niezwiązanej bezpośrednio z walką o stymulację turystyczną po pandemii i finansowaną z innych budżetów, niż covidowe, tak by było to dostępne później niż tylko do marca

- powiedział w lutym w rozmowie z Polskim Radiem 24 Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Przychylnie na temat kolejnego świadczenia dla rodzin z dziećmi mówił także wiceminister sportu i turystyki - Andrzej Gut-Mostowy. W rozmowach z mediami podkreślał, że bon turystyczny okazał się wielkim sukcesem. Pomógł nie tylko polskim rodzinom, ale także umożliwił rozwój polskim firmom turystycznym nastawionym na turystykę krajową.

Jednocześnie zapowiedział, że rząd pracuje nad kolejnym tego typu wsparciem dla polskich rodzin. Żadne jednak konkretne informacje nie padły z ust przedstawicieli rządu.

Od kiedy będzie obowiązywał nowy bon turystyczny? Ile wyniesie świadczenie?

Zgodnie jednak z informacjami publikowanymi w sieci przez różne portale, nowe bon turystyczny ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku. Według niepotwierdzonych jeszcze przez rządzących doniesień medialnych tym razem świadczenie będzie dwa razy wyższe – na jedno dziecko będzie przypadać kwota 1000 zł.

Czekamy zatem na potwierdzenie tych doniesień. Będziemy na bieżąco monitorować temat.

Przeczytaj także: Zamiast 500+ będzie 700+. "Decyzja już zapadła" - twierdzą informatorzy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza