Catering pudełkowy w czasie epidemii - czy koronawirus przenosi się przez jedzenie?

2020-03-18 11:29

Catering do domu i diety pudełkowe w czasie epidemii to sposób na unikanie wizyt w sklepach spożywczych. Czy jest to jednak bezpieczne? Czy groźny patogen nie przeniesie się za pośrednictwem jedzenia?

Catering w czasie epidemii - czy koronawirus przenosi się przez jedzenie?
Autor: Getty images

Odkąd koronawirus sparaliżował życie Polaków, na dostawę gotowych posiłków decyduje się coraz więcej osób.„Zostań w domu” – to hasło, które obecnie dociera do nas z każdej strony. Dla wielu osób odpowiedzią na nie jest zamawianie cateringu do domu.

Czy jednak catering jest bezpieczny w kontekście koronawirusa, który coraz bardziej się rozprzestrzenia? Spytaliśmy o to kilka firm cateringowych i sprawdziliśmy, jak wygląda przygotowywanie dań w czasie epidemii.

Catering zamiast zakupów 

Firmy dostarczające gotowe posiłki cieszą się od dawna popularnością, a obecnie – mogą stanowić dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu – np. dla  kobiet w ciąży lub młodych mam.

Jeśli dobrze poszukamy, możemy nawet załapać się na zniżki – niektóre firmy proponują rabaty dla osób starszych lub z chorobami przewlekłymi (diety dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem), które w obecnej sytuacji powinny unikać chodzenia do sklepów.

Każdy, kto korzysta z takich usług zadaje sobie jednak pytanie, czy zamawiane dity pudełkowe przygotowywane są tak, aby uniknąć zakażenia koronawirusem i czy w ogóle patogen z Wuhan może przenosić się za pośrednictwem jedzenia?

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Śluby, wesela i chrzciny - czy w związku z koronawirusem są odwołane?

Koronawirus nie przenosi się przez jedzenie 

Jak podaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (czyli EFSA) brak dowodów na to, że żywność może być źródłem lub drogą przenoszenia koronawirusa (mimo że to właśnie żywność pochodzenia zwierzęcego była prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji w Chinach).

Specjaliści z EFSA opierają swoje twierdzenia na doświadczeniach, które mieli z innymi podobnymi, ale bardziej już znanymi wirusami  SARS-CoV i MERS-Co, ponieważ sam koronawirus z Wuhan nie jest do końca przebadany.

Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na wszelki wypadek zaleca, aby firmy zajmujące się produkowaniem żywości rygorystycznie przestrzegały dobrych praktyk higienicznych podczas obchodzenia się z jedzeniem, takich jak mycie rąk, dokładne gotowanie mięsa i unikanie potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego między gotowaną i niegotowaną żywnością. 

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) uspokaja też, że dokładne gotowanie zabija wirusa - obróbka cieplna trwająca co najmniej 30 minut w temperaturze 60º C, która była skuteczna w przypadku SARS, sprawdza się i w przypadku koronawirusa.

Firmy gwarantują bezpieczeństwo

Większość firm cateringowych stosuje się już do zaleceń EFSA zalecenia. Zadbano o specjalne ubrania ochronne, rękawiczki i maseczki, w które ubrani są pracownicy przygotowujący posiłki. Filmik ukazujący pracujących w kombinezonach ludzi zamieściła na swoim Fb firma Maczfit.

„Zdrowie, bezpieczeństwo i higiena pracowników oraz klientów są dla nas najważniejsze” – napisała z kolei w odpowiedzi na nasze pytanie o nowe zasady higieniczne firma Kukuła Healthy Food.

Jak czytamy na ich portalu społecznościowym, w hali produkcyjnej przestrzegane są rygorystyczne standardy bezpieczeństwa i higieny dotyczące żywności. Zakład jest wyposażony w stanowiska do dezynfekcji, a składniki dostarczane tylko przez sprawdzonych i zaufanych dostawców.

Podobnie o przestrzeganiu zasad higieny informuje catering Pomelo. „Pragniemy Was zapewnić, że w związku z obecną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w Polsce, w firmie Pomelo przestrzegane są wszystkie zalecane procedury bezpieczeństwa” – czytamy na ich FB.

Firmy zalecają również zamawianie cateringu z dostawą bezpośrednio pod drzwi, co dodatkowo ogranicza kontakt klientów z innymi osobami.

Koronawirus instrukcja postępowania

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie