Chcemy od mężów, by byli uczuciowi, a od synów, by nie byli "beksami". To zła droga, mamo chłopca

2022-07-01 14:41

Psychologowie od lat grzmią, by pozwolić chłopcom na emocje, bo to dobre dla ich zdrowia psychicznego. Tylko tak będą silni naprawdę, a nie na pokaz. Jak twierdzą specjaliści, mężczyźni od zawsze otrzymywali w dzieciństwie komunikaty o potrzebie „podniesienia się”, ukrycia swoich emocji, że to „dziewczęce” płakać się i smucić. Właśnie dlatego, paradoksalnie, ich siła psychiczna jest słabsza, niż mogłaby być.

chłopiec płacz
Autor: Getty Images Pozwólmy chłopcom na płacz i emocje - grzmią psychogowie.

"Historycznie rzecz biorąc, mężczyźni rzadziej szukali pomocy dla swojego złego samopoczucia psychicznego, mieli wyższy wskaźnik zachowań samobójczych i często zmagali się w milczeniu ze swoim zdrowiem psychicznym…" - twierdzi terapeutka dziecięca, Jessica VanderWier.

Psychologowie są zdania, że właśnie w takim wychowaniu chłopców, nastawionym na chowanie emocji, leżą późniejsze problemy w związkach, czy nieumiejętne techni radzenia sobie ze stresem, jak chociażby alkoholizm.

Przeczytaj: Rola ojca w wychowaniu dziecka - jaki wpływ na dziecko ma wychowanie bez ojca?

Spis treści

  1. Nie możemy chcieć od męża, żeby był uczuciowy, a od syna, żeby się "nie mazgaił"
  2. Tłumiony emocjonalnie chłopiec, będzie równie surowym ojcem - to błędne koło
  3. Jak rozwijać jednocześnie siłę i uczuciowość chłopców?
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Nie możemy chcieć od męża, żeby był uczuciowy, a od syna, żeby się "nie mazgaił"

Która z nas nie narzekała choć raz w życiu, że mężczyźni są jacyś "inni", nie rozumieją naszych emocji, uczuciowo są "prości"...? Tak, bywamy okrutne w swoich ocenach wobec dorosłych mężczyzn, naszych mężów, partnerów, czasem też ojców. Takie problemy natury damsko-męskiej zdarzają się dużo rzadziej niż w poprzednim pokoleniu, ale wciąż są bardzo częste. 

Dowiedz się: "Nie płacz" nie wystarczy. Tych 10 zdań zadziała na dziecko jak zaklęcie

A co jeśli to my, jako matki mamy wpływ na to, by kolejne pokolenie mężczyzn było inne. Psychologowie twierdzą, że to w wychowaniu leży podstawa tego, jakim emocjonalnie będzie mężczyzna w przyszłości. Co musimy zrobić, by syn był silnym, ale jednocześnie uczuciowym i empatycznym mężczyzną?

Tłumiony emocjonalnie chłopiec, będzie równie surowym ojcem - to błędne koło

Wychowanie w dzieciństwie znacznie wpływa u mężczyzn na to, jakimi są rodzicami, utrudniając dostrojenie się do ich dzieci, a to może spowodować, że wzorzec będzie kontynuowany. Wychowujmy chłopców, którzy będą potrafili zdrowo radzić sobie ze swoimi emocjami. Badania pokazują, że takie świadome rodzicielstwo pomaga im w odnoszeniu sukcesów i osiągnięciu odporności psychicznej. - tłumaczy terapeutka dziecięca, Jessica VanderWier.

Sprawdź: „Tatoza” – kiedy dziecko woli tatę… Czym jest "tatoza" i jak sobie z nią radzić?

Jak rozwijać jednocześnie siłę i uczuciowość chłopców?

Małe kroki i niby nieistotne sytuacje, tworzą w głowie małego chłopca obraz męskości. Mamy na to wpyw dużo większy niż myślimy. Wystarczy uważnie rozmawiać z chłopcami. Oto kilka przykładów, które zalecają psychologowie dziecięcy.

  • Nauka dzielenia się emocjami

Zamiast mówić: "Daj mi spokój, bądź dużym chłopcem i przestań się nad sobą użalać"

Powiedz: "Chyba coś cię trapi. Wiem jak to jest. Opowiesz mi o co chodzi? Może razem uda nam się rozwiązać twój problem."

  • Nauka refleksji nad swoimi zachowaniami

Zamiast mówić: "Nic dziwnego, że tak się stało. Gdybyś mnie posłucał, tak by nie było."

Powiedz: "Powiedz mi więcej o tym co się wydarzyło. Chcę zrozumieć."

  • Wychowywanie uprzejmych i empatycznych chłopców

Zamiast mówić: "Teraz jest jego kolej na chuśtanie się, bo takie są zasady. Nie bądź beksą."

Powiedz: "Wiem, jak lubisz się chuśtać na tej chuśtawce. Ale zobacz, jaki twój kolega jest szczęśliwy. Też lubi to robić. To miło, że się podzieliłeś. Fajnie jest sprawiać komuś radość, prawda?"

Zobacz też: Twoje dziecko ma obsesję na punkcie śmieciarek, traktorów lub dinozaurów? To powód do radości