Tych 7 zdań chce usłyszeć od taty każdy chłopiec. Bez tego nie ma prawdziwej relacji

2022-04-23 18:15

Tata to wyjątkowa osoba w życiu każdego syna. Jego wsparcie i zrozumienie daje małemu chłopcu wszelkie instrumenty, by odważnie kroczyć przez całe swoje życie. Wychowanie chłopca na szczęśliwego człowieka, nie jest jednak takie proste, jakby mogło się zdawać. Jak wzmacniać jego poczucie wartości i pewność siebie? Mów mu codziennie tych 7 afirmujących zdań!

Tata i syn w czasie zabawy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 1. „Kocham cię”
  2. 2. „Porozmawiajmy”
  3. 3. „Płacz jest w porządku”
  4. 4. „Jestem z ciebie dumny”
  5. 5. „Nie bój się sięgać po swoje marzenia”
  6. 6. „Przepraszam”
  7. 7. „Możesz zawsze na mnie liczyć”

Nawet jeśli jeszcze nie zdałeś sobie z tego sprawy, twój syn chłonie twoje słowa i myśli jak gąbka. Na ich podstawie buduje swoją tożsamość. Dlatego tak ważne jest, aby mówić mu codziennie rzeczy, które wzmocnią jego samoocenę i dodadzą odwagi w życiu.

Przeczytaj także: Tracisz cierpliwość i czasem wybuchasz? Zobacz, jak zachować spokój przy kilkulatku

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

1. „Kocham cię”

To słowa, które są kluczowe w dobrych relacjach ojcem z synem. Gdy chłopiec słyszy je tylko od swojej mamy, może mieć wątpliwości, czy takim samym uczuciem darzy go także jego tata. Dlatego nawet jeśli początkowo czujesz się niekomfortowo z takim wyznaniem na ustach, spróbuj przynajmniej raz dziennie powiedzieć synowi “Kocham cię”. Z czasem będzie ci łatwiej, a gdy to samo wyznanie będziesz często słyszał także od syna, stanie się ono dla ciebie chlebem powszednim.

2. „Porozmawiajmy”

Każdy tata powinien regularnie rozmawiać ze swoim synem. Nie mamy tu na myśli typowej rozmowy ojca z synem typu:

Ojciec: „Synu, jak minął dzień?”

Syn: „Dobrze."

Ojciec: „To dobrze."

Mamy tu na myśli „prawdziwą rozmowę”, do której trzeba stworzyć odpowiedni intymny nastrój, by dziecko się przed nami otworzyło. Najprościej zrobić to przy okazji wspólnie wykonywanej czynności. Ugotujcie coś razem, sklejcie model, zgrajcie w kosza, obejrzyjcie wspólnie film, pomajsterkujcie w garażu. Wspólne zajęcia bardzo mocno zbliżają ludzi do siebie. I właśnie w takich momentach zwykle przeprowadzane są najważniejsze życiowe rozmowy.

3. „Płacz jest w porządku”

Nawet jak sam wstydzisz się swoich łez, jako ojciec nie powinieneś zniechęcać syna do płaczu. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że łzy to zupełnie normalna ludzka reakcja na ból, cierpienie i smutek. Unikaj sformułowań typu “chłopaki nie płaczą”, “nie becz, jak baba”. Nie jest prawdą, że chłopca powinieneś wychowywać twardą ręką. To nie płeć bowiem determinuje sposób wychowania. Każde dziecko niezależnie, czy jest chłopcem czy dziewczynką, ma prawo do okazywania uczuć. Nie powinno się ich tłamsić. Jednakże, jeśli twój syn ma tendencję do częstego płaczu, spróbuj mu pokazać inne sposoby regulacji złych emocji. Ta sama z resztą zasada tyczy się także dziewczynek.

Przeczytaj: Nigdy nie mów "nie płacz". Wypróbuj jedno z tych 10 zdań i zapanuj nad sytuacją

4. „Jestem z ciebie dumny”

Każdy chłopiec musi wiedzieć, że jego tata jest z niego dumny. Nawet jeśli twój syn próbował coś zrobić i poniósł porażkę, możesz być z niego dumny za to, że włożył w daną czynność swój wysiłek. W ten sposób zachęcisz go do dalszych prób. Nie szczędź mu pochwał, gdy na to zasługuje. W ten sposób podbudujesz jego samoocenę.

5. „Nie bój się sięgać po swoje marzenia”

Każdy syn musi usłyszeć od swojego taty, że jest na siłach zrealizować swoje marzenia. Bez względu na to, ile wymagają wysiłku i nakładów. Choć może nie wyrosnąć na kolejnego Steve’a Jobs’a czy Supermena, to nie ma sensu zniechęcać go do tego. Wręcz przeciwnie należy dać mu skrzydła, aby leciał na nich jak najdalej.

Przeczytaj także: Co jest złego w słowie "ostrożnie"? Oto 12 sposobów na to, by je zastąpić

6. „Przepraszam”

Nawet jeśli twój syn myśli, że jesteś doskonały i nie możesz zrobić nic złego, ty dokładnie wiesz, że tak nie jest. Kiedy popełnisz błąd lub zachowasz się niewłaściwie wobec swojego syna, on musi usłyszeć twoje przeprosiny. Bez tego on sam w przyszłości będzie miał problem ze słowem „przepraszam”. Przyznanie się przed synem do tego, że ty też masz słabości, jest wyrazem twojego szacunku do niego. Uczysz go także w tym momencie, dostrzegać jego własne granice, których inni nie powinni przekraczać.

7. „Możesz zawsze na mnie liczyć”

Twój syn musi także wiedzieć, że zawsze może na ciebie liczyć. Kiedy ojciec wspiera dziecko, ono wie, że może stawić czoła całemu światu. Nie boi się zaryzykować, powiedzieć, co myśli na głos, bo wie, że w razie potknięcia, jego tata poda mu pomocną dłoń.

Pamiętaj, aby każdego dnia okazywać synowi swoją miłość wspólnie spędzając z nim choć odrobinę czasu. To bycie ze sobą na co dzień buduje prawdziwą, głęboką relację.

Przeczytaj także: Twoje dziecko ma obsesję na punkcie śmieciarek, traktorów lub dinozaurów? To powód do radości

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza