„Jesteś jak twój ojciec!”. Nigdy nie mów tak do dziecka, a wiesz, dlaczego?

2022-03-25 14:03

Ile razy zdarzyło ci się powiedzieć tak do dziecka? A ile razy miało to pozytywny wydźwięk? No właśnie… Psycholodzy przekonują, że nie powinnyśmy nigdy mówić maluchowi: „Jesteś jak twój ojciec!”.

„Jesteś jak twój ojciec!”. Nigdy nie mów tak do dziecka, a wiesz, dlaczego?
Autor: Getty images „Jesteś jak twój ojciec!”. Nigdy nie mów tak do dziecka, a wiesz, dlaczego?

Są słowa, które zapadają dziecku w pamięć na długie lata. I które z nich mogą wywołać szkodę w jego psychice. Tak może być w sytuacji, gdy mówimy niepochlebnie o jednym z rodziców. Dlaczego nie powinno się mówić dziecku: „Jesteś jak twój ojciec!”?

Spis treści

  1. Porównania, które szkodzą
  2. „Jesteś jak twój ojciec!”
  3. Zwykle jest to zniewaga dla twojego dziecka i jego ojca
  4. Kwestionujesz uczucia dziecka do taty
  5. Może myśleć, że go nie kochasz
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Porównania, które szkodzą

Nie zawsze zdarza się to wtedy, gdy rodzina jest w rozsypce – po rozwodzie lub w czasie separacji. Powiedzenie: „Jesteś jak twój ojciec!” pada czasem z ust po prostu wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowane na dziecko, męża lub siebie  i potrzebujemy wyładować emocje.

Nawet jeśli nie mamy nic złego na myśli, to  nieświadomie możemy wyrządzić dziecku krzywdę. Dlatego, że słowa te stawiają w złym świetle ich ojca. A każdy ojciec (jak i matka) jest dla kilkulatka idealny, ukochany i jedyny. I tak musi zostać, bez względu na to, co się dzieje między wami.

„Jesteś jak twój ojciec!”

To zdanie, które pada zwykle wtedy, gdy widzimy w naszym dziecku cechy, które denerwują nas u naszego partnera. Może to być drobiazg – rzucone na ziemię skarpetki, ale i poważniejsze zarzuty: napady złości, skłonność do kłamstwa itd.

Psychologowie radzą, aby unikać takich porównań, ze względu na dziecko.  Wyjaśniamy, dlaczego.

Zwykle jest to zniewaga dla twojego dziecka i jego ojca

Nawet jeśli powiesz to mimochodem, to zwykle ma to negatywny wydźwięk. „Jesteś jak ojciec" oznacza zniewagę zarówno dla partnera, jak i malucha. I dziecko to natychmiast wyczuje.

Nawet jeśli nie jesteście już razem z ojcem dziecka, nie powinnaś mówić takich rzeczy do malucha, bo każdą negatywną cechę zauważona u taty, będzie przenosiło na siebie – w końcu jest jak on.

A gdy usłyszy kiedyś neutralna opinię, że np. ma włosy jak jego ojciec, nie będzie wiedziało, czy to dobrze, czy źle. Nie mówiąc już o pochwałach, w które może po prostu nie uwierzyć.

Czytaj również: Czego nigdy nie wolno mówić dziecku? 7 zdań, których dziecko nie powinno usłyszeć!

Jak ważne jest mówienie dziecku: KOCHAM CIĘ!

Kwestionujesz uczucia dziecka do taty

Ciągłe słuchanie złych opinii na temat taty może sprawić, że dziecko  zacz nie mieć problemy z odczytywaniem swoich uczuć do ojca. „Kocham tatę, ale i mamę, a ona twierdzi, że tata jest zły. Czy w takim razie powinien przestać go kochać?".  

Im częstsze takie sytuacje, tym gorzej dla dziecka, które w końcu może zacząć negować swoje uczucia do rodziców. Taka dezorientacja wpływa fatalnie zarówno na jego rozwój emocjonalny, jak i na postrzeganie siebie i swoich uczuć

Może myśleć, że go nie kochasz

Takie słowa mogą być dla dziecka sygnałem, że rodzice się nie kochają, ciągle mają do siebie pretensje i że nie podobają się sobie. To dla dziecka szok, bo przecież w jego oczach obydwoje jesteście idealni.

A skoro malec zaczyna wątpić w uczucia mamy do taty, to także w uczucia mamy do siebie samego, ze względu na podobieństwo, jakie go łączy z tatą. Nie dopuść do tego, żeby dziecko pomyślało, że go nie kochasz, bo za bardzo przypomina swojego ojca, do którego masz jakieś zarzuty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza