Przyszedł na świat z "olbrzymim włochatym pieprzykiem". Tak wygląda po dwóch operacjach

2023-03-21 15:34

Olbrzymie wrodzone znamię melanocytowe - taką diagnozę usłyszeli rodzice małego Jamesa, który urodził się z olbrzymią zmianą, zajmującą połowę jego pleców. Po wielu badaniach i konsultacjach, rodzice zdecydowali się na serię operacji, które stopniowo zmieniają wygląd chłopca.

Chłopiec przyszedł na świat z ogromnym znamieniem na plecach
Autor: Getty images/screen tiktok@kittenpawww Chłopiec przyszedł na świat z ogromnym znamieniem na plecach. Tak wygląda po dwóch operacjach

James urodził się z wrodzonym znamieniem melanocytowym, które - jak opowiada jego mama na filmach publikowanych na TikToku - jest olbrzymim, włochatym pieprzykiem. Widok dziecka był szokiem zarówno dla rodziców, jak i lekarzy, Dlatego teraz kobieta o nicku @kittenpawww dokumentuje proces leczenia swojego synka, aby szerzyć wiedzę na temat tej dolegliwości i wspierać inne osoby z wrodzonymi znamionami melanocytowymi.

Spis treści

  1. Olbrzymia zmiana zajmowała połowę pleców
  2. Znamię trzeba usunąć
  3. Czym jest wrodzone znamię melanocytowe?
  4. James jest już po operacji - co za zmiana!

Olbrzymia zmiana zajmowała połowę pleców

James urodził się z wielką zmianą, która pokrywała niemal połowę jego maleńkich plecków. Diagnoza lekarzy była szybka: rozpoznali oni zmianę jako olbrzymie wrodzone znamię melanocytowe. To rodzaj zamienia, który nie jest groźny, lecz łatwo może przerodzić się w czerniaka lub inne nowotwory, dlatego dziecko poddano serii badań. Chodziło o sprawdzenie, czy zmiana nie rośnie do wewnątrz organizmu - znamiona tego typu mają tendencję rośnięcia wraz z ciałem dziecka.

Znamię melanocytowe nie jest bolesne, ani dokuczliwe, ale utrudniało normalny rozwój Jamesa. Jak opowiada na filmie jego mama, gruba i pofałdowana część znamienia na karku nie pozwalała chłopcu położyć głowę płasko, w pozycji na plecach. 

Czytaj również: Pocałunek anioła i inne znamiona niemowlęce. Co trzeba o nich wiedzieć i czy trzeba je leczyć?

Pieprzyki u dziecka – czy latem trzeba chronić je przed słońcem?

Znamię trzeba usunąć

Po wielu badaniach i konsultacjach, rodzice Jamesa zdecydowali się na przeprowadzenie szeregu operacji, które miały usunąć znamię. Do tej pory dziecko miało dwie operacje, podczas jednej z nich udało się wyciąć część na górze pleców, kolejna usunęła niższe partie zmiany.

Aby jednak usunąć znamię, konieczne było rozciągnięcie zdrowej tkanki, która pokryłaby braki. W tym celu dziecku założono tzw. ekspandery, czyli implanty rozciągające skórę, której nadmiar wykorzystano w czasie operacji. 

Czym jest wrodzone znamię melanocytowe?

Olbrzymie wrodzone znamię melanocytowe to choroba skóry w postaci ciemnej, nienowotworowej zmiany, często pofałdowanej i pokrytej owłosieniem. Znamię może być małe przy urodzeniu, ale rośnie wraz z całym ciałem dziecka, dlatego niekiedy może mieć średnicę  nawet kilkudziesięciu centymetrów. Znamię najczęściej występuje na tułowiu lub kończynach. 

Dzieci z olbrzymim wrodzonym znamieniem melanocytowym mogą mieć więcej niż jedną zmianę, choć są one zwykle mniejsze i jaśniejsze. Osoby z tą dolegliwością są bardziej narażone na raka skóry.

Czytaj również: Znamię u dziecka w miejscu, w którym dotknęłaś się po przestraszeniu - prawda czy mit?

James jest już po operacji - co za zmiana!

Po kolejnej operacji James ma kilka szerokich blizn na plecach, które jednak z czasem będą zanikać. Zabiegi się udały i po grubej włochatej zmianie pozostała tylko ciemna plama. "Wciąż jest długa droga przed nami, ale najważniejsze, że James jest zdrowy i szczęśliwy. Znamię w żaden sposób nie powstrzymuje go przed wzrostem czy rozwojem - mówi @kittenpawww. - Nadal jest wesołym i najdzielniejszym chłopcem jakiego znam". 

Poradnik Zdrowie: włókniaki i znamiona