Chroni dom przed nieszczęściem, przynosi bogactwo i nada się do zupy. Postaw na parapecie

2023-11-27 13:36

/'Wawrzyn szlachetny, bo o nim mowa, to nic innego jak drzewko laurowe. W Polsce liście laurowe stosuje się przede wszystkim w kuchni. Suszone dodawane są do zup i sosów. Okazuje się jednak, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej ich zastosowań. Liście laurowe bowiem od wieków utożsamiane są z magicznym działaniem. Co więcej, chronią też przed niechcianymi "gośćmi" w kuchni.

Drzewko laurowe
Autor: Getty Drzewko laurowe na szczęście - warto mieć je w domu!

W niepewnych czasach imamy się wszystkiego, co może nam i naszym rodzinom zapewnić spokojne i dostatnie życie. Nie dziwi więc rosnąca popularność amuletów, talizmanów, czy powrót dawno zapomnianych porzekadeł i wierzeń. Wśród nich można znaleźć i to dotyczące tej niepozornej doniczkowej rośliny. Już w starożytności wierzono, że przynosi bogactwo i dobrobyt.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Liść laurowy na szczęście

W starożytnej Grecji uważano, że wawrzyn ma moc oczyszczania przestrzeni ze złej energii, a także zdejmowania złych uroków i klątw. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy można skorzystać z drzewka laurowego jak z talizmanu.

Wieńce z liści laurowych kojarzą nam się ze zwycięstwem. Wieszano je na szyjach maratończyków na znak zwycięstwa, stosowano w domach do odpędzenia złych mocy. Suszone liście laurowe wkładano pod poduszki, by odpędzały złe sny i duchy, które nękają ludzi w nocy. Wierzono również, że jeśli ktoś posadzi drzewo laurowe obok domu, uchroni je od piorunów.

Liść laurowy w portfelu - bogactwo i dobrobyt

Co więcej, liściom wawrzynu przypisuje się również powodzenie i dobrobyt. Warto włożyć je więc do portfela, by nigdy nie był pusty. Jeśli jesteśmy przesądni i boimy się problemów finansowych, powinniśmy w portfelu obok grosika na szczęście nosić liście wawrzynu.

Z koeli uspokajające działanie liści laurowych potwierdzają też ci, którzy je... palą. Wystarczy pokruszyć kilka listków na mały spodeczek, a następnie je podpalić. Wdychanie dymu, który unosi się ze spalonych liści, ma podobno działanie uspokajające i wyciszające.

Liście laurowe mają w domu jeszcze jedno wykorzystanie — skutecznie odstraszają mole spożywcze. Aby pozbyć się ich z szafek kuchennych, warto dokładnie przejrzeć wszystkie zapasy mąki i sypkich produktów, w których mogą gnieździć się mole (także herbaty!) i rozłożyć w szafkach suche listki laurowe. Mole nie lubią ich zapachu, powinny więc dość szybko zniknąć z kuchni.

Jak dbać o drzewko laurowe w doniczce?

Drzewko laurowe można uprawiać w doniczce w mieszkaniu lub na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, że to duża roślina, która może osiągnąć nawet 3 metry. Lepiej sprawdzi się zatem w dużych domach lub mieszkaniach niż w typowych małych M2 w bloku. Nie ma ona wielkich wymagań — lubi półcień i delikatną wilgoć, dlatego jeśli zdecydujemy się na to, by je uprawiać, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.

Czytaj: Jakich roślin unikać w pokoju dziecięcym?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza