Chroni dom przed nieszczęściem, przynosi bogactwo i nada się do zupy. Postaw na parapecie

2023-11-27 13:36

/'Wawrzyn szlachetny, bo o nim mowa, to nic innego jak drzewko laurowe. W Polsce liście laurowe stosuje się przede wszystkim w kuchni. Suszone dodawane są do zup i sosów. Okazuje się jednak, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej ich zastosowań. Liście laurowe bowiem od wieków utożsamiane są z magicznym działaniem. Co więcej, chronią też przed niechcianymi "gośćmi" w kuchni.

Drzewko laurowe
Autor: Getty Drzewko laurowe na szczęście - warto mieć je w domu!

W niepewnych czasach imamy się wszystkiego, co może nam i naszym rodzinom zapewnić spokojne i dostatnie życie. Nie dziwi więc rosnąca popularność amuletów, talizmanów, czy powrót dawno zapomnianych porzekadeł i wierzeń. Wśród nich można znaleźć i to dotyczące tej niepozornej doniczkowej rośliny. Już w starożytności wierzono, że przynosi bogactwo i dobrobyt.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Liść laurowy na szczęście

W starożytnej Grecji uważano, że wawrzyn ma moc oczyszczania przestrzeni ze złej energii, a także zdejmowania złych uroków i klątw. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy można skorzystać z drzewka laurowego jak z talizmanu.

Wieńce z liści laurowych kojarzą nam się ze zwycięstwem. Wieszano je na szyjach maratończyków na znak zwycięstwa, stosowano w domach do odpędzenia złych mocy. Suszone liście laurowe wkładano pod poduszki, by odpędzały złe sny i duchy, które nękają ludzi w nocy. Wierzono również, że jeśli ktoś posadzi drzewo laurowe obok domu, uchroni je od piorunów.

Liść laurowy w portfelu - bogactwo i dobrobyt

Co więcej, liściom wawrzynu przypisuje się również powodzenie i dobrobyt. Warto włożyć je więc do portfela, by nigdy nie był pusty. Jeśli jesteśmy przesądni i boimy się problemów finansowych, powinniśmy w portfelu obok grosika na szczęście nosić liście wawrzynu.

Z koeli uspokajające działanie liści laurowych potwierdzają też ci, którzy je... palą. Wystarczy pokruszyć kilka listków na mały spodeczek, a następnie je podpalić. Wdychanie dymu, który unosi się ze spalonych liści, ma podobno działanie uspokajające i wyciszające.

Liście laurowe mają w domu jeszcze jedno wykorzystanie — skutecznie odstraszają mole spożywcze. Aby pozbyć się ich z szafek kuchennych, warto dokładnie przejrzeć wszystkie zapasy mąki i sypkich produktów, w których mogą gnieździć się mole (także herbaty!) i rozłożyć w szafkach suche listki laurowe. Mole nie lubią ich zapachu, powinny więc dość szybko zniknąć z kuchni.

Jak dbać o drzewko laurowe w doniczce?

Drzewko laurowe można uprawiać w doniczce w mieszkaniu lub na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, że to duża roślina, która może osiągnąć nawet 3 metry. Lepiej sprawdzi się zatem w dużych domach lub mieszkaniach niż w typowych małych M2 w bloku. Nie ma ona wielkich wymagań — lubi półcień i delikatną wilgoć, dlatego jeśli zdecydujemy się na to, by je uprawiać, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.

Czytaj: Jakich roślin unikać w pokoju dziecięcym?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza