Ciąża z COVID-19 może sprzyjać zakrzepicy - naukowcy pracują już nad profilaktyką

2020-08-04 13:27 Małgorzata Wójcik
Ciąża z COVID-19 może sprzyjać zakrzepicy - naukowcy pracują już nad profilaktyką
Autor: Getty images

Zakrzepica to groźna choroba, której sprzyja ciąża i - jak się okazuje - zachorowania na COVID-19. Połączenie tych dwóch elementów jeszcze bardziej zwiększa ryzyko zachorowania na zakrzepicę, dlatego naukowcy myślą nad terapią, która temu zapobiegnie.

Zakrzepica to choroba, która często występuje w ciąży, a jej przyczyną jest nadmierny wzrost poziomu estrogenów. Ten sam hormon znajduje siew tabletkach antykoncepcyjnych, dlatego kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, również zagrożone są zakrzepicą. 

Najnowsze badania nad wirusem SARS-CoV-2 wykazały, że zwiększa on ryzyko zakrzepicy u kobiet w ciąży lub przyjmujących estrogen w tabletkach antykoncepcyjnych lub w ramach hormonalnej terapii zastępczej. Pozwala to podejrzewać, że kobiety w ciąży lub pacjentki przyjmujące leki z estrogenem, które zachorują na COVID-19 są w grupie dużego ryzyka zakrzepicą.

U nich ryzyko krzepnięcia krwi u tych kobiet może być jeszcze wyższe i może być konieczne poddanie się terapii przeciwzakrzepowej lub zaprzestanie przyjmowania leków estrogenowych.

Zdaniem specjalistów, którzy badają te zjawiska, to ważne odkrycie, ponieważ może ono doprowadzić do wprowadzenia zapobiegawczej terapii przeciwzakrzepowej u zakażonych koronawirusem kobiet w ciąży, przyjmujących pigułki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię lub nawet - w przypadku dwóch ostatnich - zaleceń dotyczących chwilowego przerwania przyjmowania estrogenów.

Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

źródło: sciencedaily.com

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE