Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

2020-03-24 10:42 Lek. Anna Nowak
Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania
Autor: Getty Images

Czy szpitale są teraz bezpiecznym miejscem dla kobiety w ciąży? Jaki rodzaj porodu jest preferowany u kobiety chorej na koronawirus? Jak powinna wyglądać laktacja i opieka poporodowa nad noworodkiem przez podejrzaną o chorobę mamę? Czy grupa krwi ma wpływ na ryzyko zachorowania? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na zachorowanie na koronawirus?

Badania naukowe nie potwierdziły podwyższonego ryzyka zachorowania na koronawirus, jednakże w przypadku rozwinięcia choroby może mieć ona cięższy przebieg a także więcej powikłań.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Czy koronawirus zwiększa ryzyko powstania wad wrodzonych dziecka lub poronienia?

Na chwilę obecną, nie ma danych sugerujących występowanie wad wrodzonych u płodu oraz poronienia.

Czy szpitale, w tym oddziały ginekologiczne i porodówki są teraz bezpieczne?

Koronawirus jest chorobą niezwykle zakaźną, zarazem każde miejsce w którym przebywa duża liczba osób nie jest w pełni bezpieczne. Jednakże w szpitalach stosowane są szczególne środki ostrożności i w razie konieczności należy korzystać z pomocy lekarskiej.

Co zrobić gdy jesteś objęta kwarantanną i masz planową wizytę u lekarza?

W przypadku braku niepokojących objawów i prawidłowym przebiegu ciąży należy przełożyć planową wizytę lekarską i badania na okres po kwarantannie, czyli o 14 dni. Można również zapytać lekarza o możliwość zdalnej porady medycznej a także w razie konieczności wystawienia e-recepty lub zwolnienia lekarskiego.

Czytaj: Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?

Epidemia sprzyja depresji poporodowej. Jak sobie radzić z lękiem i izolacją?

Czy można wykonywać badania prenatalne podczas epidemii koronawirusa?

Wykonywanie badań prenatalnych jest dozwolone, jednakże z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Jakie jest zalecane miejsce porodu dla kobiety ciężarnej zakażonej bądź podejrzanej o zakażenie koronawirusem?

Kobieta chora, lub podejrzana o zakażenie (objęta kwarantanną) powinna urodzić dziecko w szpitalu, najlepiej przeznaczonym do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem.

W szpitalu ciężarna otrzyma adekwatną opiekę a także monitorowane będą parametry życiowe płodu podczas porodu. Ponadto stałej obserwacji poddane będą parametry życiowe kobiety, w tym saturacja, będąca ważnym czynnikiem wpływającym na stan płodu.

Jaki rodzaj porodu jest zalecany gdy przyszła mama jest chora na koronawirus?

Według nowych zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii, zakażenie nie jest przeciwwskazaniem do porodu drogami natury, jeśli ogólny stan rodzącej na to pozwala.

Czytaj: Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne w dobie koronawirusa?

Czy dozwolone są porody rodzinne?

Z uwagi na drastycznie zwiększającą się ilość zachorowań na koronawirus nie szpitale odstępują od porodów rodzinnych.

Czytaj: To już pewne - porody rodzinne zawieszone! 

Co robić gdy kobieta chora na koronawirus, lub podejrzana o zachorowanie, zacznie rodzić?

Kobieta niezwłocznie powinna powiadomić stacje ratownictwa medycznego o rozpoczynającym się porodzie i obowiązkowo powiedzieć o zarażeniu lub podejrzeniu zarażenia koronawirusem.

Rodząca zostanie przetransportowana do wyznaczonego szpitala z oddziałem położniczym.

Czy chora, lub podejrzana o zakażenie koronawirusem kobieta może mieć kontakt z dzieckiem po porodzie?

Według zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii noworodki jeśli jest to możliwe powinny przebywać z matką. Jeśli jednak wymagają hospitalizacji na oddziałach neonatologicznych, powinny przebywać w oddzielnej sali ze śluzą.

Czy możliwe są odwiedziny matki i dziecka w szpitalu przez bliskich?

Z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego niemożliwe są odwiedziny w oddziałach ginekologiczno-położniczych. Kobiety mogą kontaktować się z bliskimi za pomocą własnych urządzeń elektronicznych.

Czy kobieta w ciąży może zarazić się koronawirusem od zwierząt?

Koronawirus nie jest przenoszony przez zwierzęta, w związku z tym kobieta w ciąży może mieć kontakt ze zwierzętami.

Czy grupa krwi zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem?

Według doniesień naukowców osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na zachorowanie, a także cięższy przebieg objawów i powikłań związanych z koronawirusem, aniżeli osoby z grupą krwi B, AB lub 0. Jednak warto pamiętać, że jest to tylko jeden z czynników, które mogą mieć wpływ na cięższy przebieg choroby Posiadanie grupy krwi A nie jest równoznaczne z zachorowaniem.

Czy wszystkie leki są bezpieczne podczas pandemii koronawirusa?

Pojawiły się informacje o negatywnym wpływie ibuprofenu na przebieg choroby COVID-19. Jednak WHO informuje, że obecnie nie opowiada się przeciwko stosowaniu ibuprofenu.

Istnieją również informacje o potencjalnym negatywnym wpływie koronawirusa (zwiększanie jego aktywności) podczas stosowania leków z grupy inhibitory konwertazy angitensywny (ACEI) – leki obniżające ciśnienie tętnicze, stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego. Dopóki hipotezy nie zostaną potwierdzone, chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni normalnie przyjmować ty leki, a w przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Gdzie szukać pomocy gdy dziecko zachoruje – przychodnie zamknięte a dziecko w domu ma infekcję?

W przypadku infekcji dziecka należy zamówić lekarską wizytę domową. W przypadku przewlekłej choroby dziecka można telefonicznie poprosić lekarza o wystawienie e-recepty na leki stale przyjmowane przez dziecko.

Czy na przymusową kwarantannę można otrzymać zwolnienie lekarskie?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem można otrzymać zwolnienie lekarskie (L4). Kwarantanna, co do której decyduję podejmuje inspektor sanitarny, stanowi podstawę do wypłaty należnych środków pieniężnych, zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku chorobowego.

W przypadku kwarantanny dziecka, rodzic ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Podstawą do wypłaty świadczeń finansowych jest dokument wypisywany przez inspektora sanitarnego, który należy dostarczyć do pracodawcy.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiety, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko
Lek. Anna Nowak
Lek. Anna Nowak
Lekarka i dietetyczka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia z zakresu endokrynologii, chorób wewnętrznych oraz zdrowego żywienia i dietoterapii. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z zakresu medycyny i dietetyki.

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE