Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

2020-03-24 10:42

Czy szpitale są teraz bezpiecznym miejscem dla kobiety w ciąży? Jaki rodzaj porodu jest preferowany u kobiety chorej na koronawirus? Jak powinna wyglądać laktacja i opieka poporodowa nad noworodkiem przez podejrzaną o chorobę mamę? Czy grupa krwi ma wpływ na ryzyko zachorowania? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania
Autor: Getty Images

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na zachorowanie na koronawirus?

Badania naukowe nie potwierdziły podwyższonego ryzyka zachorowania na koronawirus, jednakże w przypadku rozwinięcia choroby może mieć ona cięższy przebieg a także więcej powikłań.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Czy koronawirus zwiększa ryzyko powstania wad wrodzonych dziecka lub poronienia?

Na chwilę obecną, nie ma danych sugerujących występowanie wad wrodzonych u płodu oraz poronienia.

Czy szpitale, w tym oddziały ginekologiczne i porodówki są teraz bezpieczne?

Koronawirus jest chorobą niezwykle zakaźną, zarazem każde miejsce w którym przebywa duża liczba osób nie jest w pełni bezpieczne. Jednakże w szpitalach stosowane są szczególne środki ostrożności i w razie konieczności należy korzystać z pomocy lekarskiej.

Co zrobić gdy jesteś objęta kwarantanną i masz planową wizytę u lekarza?

W przypadku braku niepokojących objawów i prawidłowym przebiegu ciąży należy przełożyć planową wizytę lekarską i badania na okres po kwarantannie, czyli o 14 dni. Można również zapytać lekarza o możliwość zdalnej porady medycznej a także w razie konieczności wystawienia e-recepty lub zwolnienia lekarskiego.

Czytaj: Czy w czasie epidemii można przedłużyć zwolnienie lekarskie telefonicznie?

Epidemia sprzyja depresji poporodowej. Jak sobie radzić z lękiem i izolacją?

Czy można wykonywać badania prenatalne podczas epidemii koronawirusa?

Wykonywanie badań prenatalnych jest dozwolone, jednakże z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Jakie jest zalecane miejsce porodu dla kobiety ciężarnej zakażonej bądź podejrzanej o zakażenie koronawirusem?

Kobieta chora, lub podejrzana o zakażenie (objęta kwarantanną) powinna urodzić dziecko w szpitalu, najlepiej przeznaczonym do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem.

W szpitalu ciężarna otrzyma adekwatną opiekę a także monitorowane będą parametry życiowe płodu podczas porodu. Ponadto stałej obserwacji poddane będą parametry życiowe kobiety, w tym saturacja, będąca ważnym czynnikiem wpływającym na stan płodu.

Jaki rodzaj porodu jest zalecany gdy przyszła mama jest chora na koronawirus?

Według nowych zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii, zakażenie nie jest przeciwwskazaniem do porodu drogami natury, jeśli ogólny stan rodzącej na to pozwala.

Czytaj: Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne w dobie koronawirusa?

Czy dozwolone są porody rodzinne?

Z uwagi na drastycznie zwiększającą się ilość zachorowań na koronawirus nie szpitale odstępują od porodów rodzinnych.

Czytaj: To już pewne - porody rodzinne zawieszone! 

Co robić gdy kobieta chora na koronawirus, lub podejrzana o zachorowanie, zacznie rodzić?

Kobieta niezwłocznie powinna powiadomić stacje ratownictwa medycznego o rozpoczynającym się porodzie i obowiązkowo powiedzieć o zarażeniu lub podejrzeniu zarażenia koronawirusem.

Rodząca zostanie przetransportowana do wyznaczonego szpitala z oddziałem położniczym.

Czy chora, lub podejrzana o zakażenie koronawirusem kobieta może mieć kontakt z dzieckiem po porodzie?

Według zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii noworodki jeśli jest to możliwe powinny przebywać z matką. Jeśli jednak wymagają hospitalizacji na oddziałach neonatologicznych, powinny przebywać w oddzielnej sali ze śluzą.

Czy możliwe są odwiedziny matki i dziecka w szpitalu przez bliskich?

Z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego niemożliwe są odwiedziny w oddziałach ginekologiczno-położniczych. Kobiety mogą kontaktować się z bliskimi za pomocą własnych urządzeń elektronicznych.

Czy kobieta w ciąży może zarazić się koronawirusem od zwierząt?

Koronawirus nie jest przenoszony przez zwierzęta, w związku z tym kobieta w ciąży może mieć kontakt ze zwierzętami.

Czy grupa krwi zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem?

Według doniesień naukowców osoby z grupą krwi A są bardziej narażone na zachorowanie, a także cięższy przebieg objawów i powikłań związanych z koronawirusem, aniżeli osoby z grupą krwi B, AB lub 0. Jednak warto pamiętać, że jest to tylko jeden z czynników, które mogą mieć wpływ na cięższy przebieg choroby Posiadanie grupy krwi A nie jest równoznaczne z zachorowaniem.

Czy wszystkie leki są bezpieczne podczas pandemii koronawirusa?

Pojawiły się informacje o negatywnym wpływie ibuprofenu na przebieg choroby COVID-19. Jednak WHO informuje, że obecnie nie opowiada się przeciwko stosowaniu ibuprofenu.

Istnieją również informacje o potencjalnym negatywnym wpływie koronawirusa (zwiększanie jego aktywności) podczas stosowania leków z grupy inhibitory konwertazy angitensywny (ACEI) – leki obniżające ciśnienie tętnicze, stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego. Dopóki hipotezy nie zostaną potwierdzone, chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni normalnie przyjmować ty leki, a w przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Gdzie szukać pomocy gdy dziecko zachoruje – przychodnie zamknięte a dziecko w domu ma infekcję?

W przypadku infekcji dziecka należy zamówić lekarską wizytę domową. W przypadku przewlekłej choroby dziecka można telefonicznie poprosić lekarza o wystawienie e-recepty na leki stale przyjmowane przez dziecko.

Czy na przymusową kwarantannę można otrzymać zwolnienie lekarskie?

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem można otrzymać zwolnienie lekarskie (L4). Kwarantanna, co do której decyduję podejmuje inspektor sanitarny, stanowi podstawę do wypłaty należnych środków pieniężnych, zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku chorobowego.

W przypadku kwarantanny dziecka, rodzic ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Podstawą do wypłaty świadczeń finansowych jest dokument wypisywany przez inspektora sanitarnego, który należy dostarczyć do pracodawcy.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiety, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko
Lek. Anna Nowak
Lek. Anna Nowak
Lekarka i dietetyczka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań znajdują się zagadnienia z zakresu endokrynologii, chorób wewnętrznych oraz zdrowego żywienia i dietoterapii. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, z zakresu medycyny i dietetyki.

Więcej o koronawirusie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza