"Ciążowe mleko wpływa na zdrowie dziecka". 5 faktów o karmieniu piersią w ciąży, które powinnaś znać

2022-06-28 14:28

Wiele kobiet zachodzi w ciąże rodząc dzieci rok po roku, lub mając między pociechami niewielką 2-, 3-letnią różnicę wieku. W takich sytuacjach mamy dość często decydują się na karmienie piersią wciąż jeszcze małego dziecka, będąc już w ciąży z kolejnym. O czym warto pamiętać karmiąc piersią w ciąży?

karmienie piersią w ciąży
Autor: Getty Images Karmienie piersią w ciąży - te informacje powinnaś poznać.

Karmienie piersią w ciąży to dobry pomysł, ale nie dla wszystkich mam - twierdzą doradcy laktacyjni. Mimo to, wiele mam może sobie pozwolić na kontynuację mlecznej przygody także oczekując na kolejnego malucha. Sprawdź, czy w twoim przypadku będzie to zdrowe i bezpieczne oraz jak podejść do tego tematu rozsądnie. 

Spis treści

  1. Porozmawiaj z lekarzem
  2. Przygotuj się na... ból?
  3. Pokarmu może być mniej?
  4. Ciążowe mleko matki może wpływać na dziecko
  5. Dbaj o siebie
Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Porozmawiaj z lekarzem

Koniecznie poinformuj swojego lekarza, że ​​planujesz kontynuować karmienie piersią w czasie ciąży. Jeśli masz historię przedwczesnego porodu lub występują u ciebie pewne czynniki ryzyka przedwczesnego porodu, takie jak łożysko przodujące, lekarz może zalecić odstawienie od piersi w pewnym momencie ciąży. Każdą taką decyzję warto podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Przygotuj się na... ból?

Jedną z pierwszych oznak ciąży jest tkliwość piersi, więc karmienie piersią może być bardziej nieprzyjemne z powodu hormonów ciążowych. Nieważne, jak bardzo doświadczona jesteś w karmieniu piersią i jak bardzo przyzwyczajone są już twoje brodawki. Karmienie piersią w ciąży dość często przynosi mamom dyskomfort, na który nie mają wpływu.

Dowiedz się: Jak dbać o piersi podczas karmienia?

Pokarmu może być mniej?

Około 4., 5. miesiąca ciąży prawdopodobnie zauważysz spadek podaży. Mleka po prostu będzie mniej i nie wiadomo, na ile satysfakcjonująca będzie ta ilość dla starszaka. Dzieje się tak z powodu hormonu ciążowego, progesteronu, który ingeruje w prolaktynę (hormon wytwarzający mleko) i hamuje produkcję mleka, co powoduje zmniejszenie jego ilości.

Zobacz: Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

Sytuację tą można próbować zmienić. Pomocne może okazać się chociażby częstsze przystawianie dziecka do piersi, pobudzanie laktacji laktatorem. 

Ciążowe mleko matki może wpływać na dziecko

Mniej więcej w połowie ciąży zaczyna być produkowana siara. Jeśli nadal karmisz piersią, twoje dziecko może mieć wówczas luźniejsze stolce. Nie jest to jednak niczym niebezpiecznym. 

Warto też pamiętać, że w wyniku ciąży mleko z piersi zmieni smak – co może spowodować, że przestanie ono dziekcu smakować i samo zadecyduje o odstawieniu. 

Dbaj o siebie

Mama karmiąca piersią w ciąży, może czuć się bardziej wyczerpana, dlatego ważne jest, aby uważać na siebie, zapewniać sobie odpowiednią dietę i wystarczającą ilość snu. Przed i po karmieniu konieczne jest pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu. 

Przeczytaj: Czy długie karmienie piersią jest dobre dla dziecka? Psycholog wyjaśnia