Co trzecia osoba leczona sztucznym płucem to ciężarna - dlaczego?

2021-11-19 12:49

ECMO czyli pozaustrojowe natlenowanie krwi, powszechnie nazywane sztucznym płucem, to sposób na ratowanie życia osoby, której nie jest w stanie pomóc już respirator. Na czym polega i dlaczego wśród leczonych jest tak wiele kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka wyjaśnia lekarz.

Covid
Autor: Getty Images

Pozaustrojowe natlenianie krwi czyli ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation)  to metoda stosowana w skrajnych przypadkach ciężkiej niewydolności oddechowej. Jest ostatecznością, bo sztuczne płuco to bardzo inwazyjna i ryzykowna metoda. W tej chwili najczęściej ratuje życie osób z najcięższymi objawami wywołanymi przez koronawirusa, z których - co jest bardzo alarmujące - aż co trzecia to kobieta w ciąży lub po urodzeniu dziecka.

Pozaustrojowe natlenianie krwi (ECMO) co to?

ECMO zastępuje pracę płuc (czasem również serca) do czasu aż odzyskają możliwość funkcjonowania. Nie jest to terapia, a sposób umożliwiający regenerację układu oddechowego. Nie może to trwać jednak długo, bo z czasem pojawiają się bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Zwykle pacjenci korzystają z niej kilka, maksymalnie kilkanaście dni.

Co trzecia osoba pod ECMO to ciężarna - dlaczego?

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie podkreślił, że ciężki przebieg COVID wymagający użycia ECMO mają obecnie również młodzi ludzie, po dwudziestce, którzy nie mieli chorób współistniejących.

W dodatku co trzecia osoba pod ECMO to kobieta w ciąży lub po porodzie. "Wielu lekarzy ginekologów, pomimo jasnych wytycznych własnego towarzystwa, zniechęca do szczepień. Kobiety są niezaszczepione, a jeśli się zakażą, to, czy przeżyją czy nie, jest loterią"- wyjaśnia taki stan rzeczy Szułdrzyński.

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Wśród kobiet, prawie dwa razy częściej chorują te, które spodziewają się dziecka. Co ważne, to właśnie ciężarne są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby i hospitalizację. CZYTAJ WIĘCEJ >

COVID-19 a ciąża - najnowsze odkrycia >

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza