Część rodzin może liczyć na dodatkowe 1300 złotych? Wyjaśniamy, na czym polega nowy program

2022-05-19 13:17
Część rodzin może liczyć na dodatkowe 1300 złotych?
Autor: Getty images Wyjaśniamy, na czym polega nowy program

Dostaniesz je, nawet jeśli dobrze zarabiasz, bez żadnych warunków. Kiedy? Dodatkowe 1300 złotych na razie testowo, otrzymają mieszkańcy Warmii i Mazurach przez najbliższe 2 lata. Czy skorzystają na tym wszyscy, czy tylko rodzice dzieci i na czym polega eksperyment gwarantowanego dochodu?

Fakty są takie: od 5 do 31 tys. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, a dokładnie gmin położonych przy granicy z Rosją, otrzymywać będzie co miesiąc przez 2 najbliższe lata 1300 zł gwarantowanego dochodu (rocznie to 15,6 tys. zł). Pieniądze wypłacane będą w ramach eksperymentu, który testowano już w innych krajach europejskich.

Dochód jest bezwarunkowy, czyli aby otrzymać tę sumę, nie trzeba spełniać określonych warunków dochodowych ani żadnych innych - pieniądze otrzymają go zarówno rodziny z dziećmi, jak i bez nich. Koszt programu pilotażowego to 78 mln zł.

Po co kolejny socjal?

Bezwarunkowy dochód ma na celu ograniczyć biedę, którą odnotowuje sie na wybranych do pilotażu terenach. ma pomóc w aktywizacji zawodowej i zmniejszyć nierówności społeczne - jak podaje potral money.pl. Ale wielu specjalistów uważa, że kolejny social może tylko zniechęcić ludzi do pracy.  

Dodatkowy zasiłek tym razem nie jest pomysłem rządu. Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza (Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo) .

– Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – tłumaczy dr Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, cytowany przez portal bamkier.pl.

Czytaj również: Czy będzie podwyżka 500 plus? Wiemy, ile powinna wynieść waloryzacja

"Mama 4 plus". Dodatkowe pieniądze za urodzenie 4 dzieci

Nie pierwsi, nie ostatni

Pomysł dochodu gwarantowanego nie narodził się w Polsce. W 2011-12 podobne wsparcie otrzymali mieszkańcy najbiedniejszych regionów Indii, dzięki czemu znacząco wzrósł ich poziom życia, zdrowia i higieny. W latach 2017-18 dochód w wysokości 560 euro miesięcznie otrzymali niektórzy Finowie, w maju 2021 3-letni program rozpoczęto w Niemczech, kolejne pilotaże przygotowywane są dla 5 tysięcy Hiszpanów. 

Zdaniem specjalistów, większość eksperymentów (poza Finlandią) pokazała, że ludzie potrafią wykorzystać pieniądze na właściwe cele, a program wpływa pozytywnie na zatrudnienie i dobrobyt. Jak będzie na Warmii i mazurach, czas pokaże. 

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza