Czy chrzest bez wiedzy ojca jest możliwy? Ksiądz jednoznacznie odpowiada

2024-04-19 11:37

Ksiądz Sebastian Picur chętnie udziela porad dotyczących wiary i kościoła swoim obserwującym. Niedawno pewna kobieta zapytała, czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy i udziału ojca, w przypadku kiedy mąż zostawił ją i dziecko. Odpowiedź księdza nie zostawiła nic do dodania.

Czy chrzest bez wiedzy ojca jest możliwy? Ksiądz jednoznacznie odpowiada
Autor: fot. Getty Images/TikTok/@ks.sebastianpicur Czy chrzest bez wiedzy ojca jest możliwy? Ksiądz jednoznacznie odpowiada

Chrzest bez zgody ojca? Ksiądz odpowiada czy można

Ksiądz Sebastian Picur jest aktywnym na mediach społecznościowych katolickim influencerem. Jego konto na popularnej platformie TikTok obserwuje już przeszło 770 tysięcy osób. Duchowny chętnie odpowiada na pytania internautów dotyczących wiary katolickiej i innych aspektów życia z nią związanych. Relacje międzyludzkie, wychowanie dzieci i sakramenty nie są wyjątkiem od tej reguły.

Niedawno jedna z internautek zadała mu bardzo ważne pytanie. Kobieta zastanawiała się, czy istnieje możliwość ochrzczenia dziecka bez udziału i wiedzy ojca, który zostawił ją i jej synka i się nimi nie interesuje. Ksiądz bez ogródek odpowiedział, że "Tak, może pani ochrzcić dziecko". Dodał również, że gratuluje jej decyzji i troski o zbawienie.

Jest to dobra wiadomość dla każdego z rodziców, którzy nie mają kontaktu z drugim, a chcą, by ich dziecko zostało dopuszczone do sakramentu. Przypominamy, że zgłoszenie dziecka do chrztu powinno nastąpić przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem sakramentu. Rodzice powinni przygotować wówczas takie dokumenty jak: świadectwo ślubu, akt urodzenia dziecka i zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że są oni praktykującymi katolikami. Bez tych formalności nie będziemy w stanie ochrzcić naszej pociechy.

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?

Czy można ochrzcić dziecko bez zgody rodziców? Kodeks Kanoniczny wyjaśnia

Jeśli jednak można ochrzcić dziecko bez zgody i obecności jednego z rodziców, czy można zrobić to bez zgody obojga? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w kanonie 868 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który opisuje warunki niezbędne do przeprowadzenia chrztu. W artykule pierwszym, podpunkcie pierwszym zapisane jest, że do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się zgody rodziców lub przynajmniej jednego z nich, lub tych, którzy ich prawnie zastępują. W podpunkcie drugim zapisano również, że do chrztu wymagana jest uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku. Jeśli jej nie ma, chrzest powinien zostać odłożony zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

W artykule drugim zapisano jednak, że dziecko rodziców zarówno katolickich, jak i niekatolickich, które znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, może zostać godziwie ochrzczone, nawet wbrew woli rodziców.

Jak można więc się dowiedzieć, wyłącznie rodzice i opiekunowie prawni mają możliwość podjęcia decyzji o chrzcie dziecka. Członkowie rodziny, jak dziadkowie czy rodzeństwo niebędący prawnymi opiekunami, nie mają prawa wyrazić zgody na chrzest, przyprowadzając malucha do kościoła w tym celu. To rodzice, lub przynajmniej jeden z nich, mają decydujący głos w tej sprawie.