Chrzest dziecka - potrzebne dokumenty i zaświadczenia do chrztu dziecka

Chrzest dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Chrzest jest pierwszym i podstawowym sakramentem. Jest udzielany we wszystkich odłamach chrześcijaństwa: w kościele katolickim, prawosławnym oraz protestanckim. Zobacz, jakie dokumenty są niezbędne, aby ochrzcić dziecko!

Dokumenty wymagane przez kościół to jeden z elementów przygotowania do chrztu. Przyjęło się, że chrzest, jako fundament wiary, jest udzielany małym dzieciom (choć oczywiście możliwe jest przyjęcie go również w wieku późniejszym), dlatego to na jego rodzicach oraz chrzestnych spoczywa zgromadzenie wszystkich potrzebnych zaświadczeń i dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu dziecka? Czy chrzestni muszą mieć odpowiednie zaświadczenia? 

Posłuchaj o dokumentach niezbędnych do chrztu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czy każde dziecko może być ochrzczone?

W pierwszych wiekach, gdy chrzczeni byli głównie dorośli, przygotowanie do sakramentu trwało kilka lat, obecnie wymaga się od rodziców i chrzestnych jedynie udziału w naukach (zazwyczaj jest to jedno lub dwa spotkania), które organizowane są w parafii, w której chrzczone jest dziecko.

Zgodnie z instrukcjami Episkopatu „do chrztu należy dopuszczać wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze, w której zostaną ochrzczone”. Oznacza to, że kapłan nie może odmówić udzielenia chrztu dziecku rodziców, którzy żyją w związku niesakramentalnym, o ile są osobami wierzącymi i zobowiążą się przed nim wychować dziecko w wierze katolickiej.

Zobacz, jakie obowiązki ma matka chrzestna

Przygotowania do chrztu katolickiego

Aby dziecko przystąpiło do sakramentu chrztu, jego rodzice powinni zgłosić się do zakrystii najlepiej około 2 miesięcy przed uroczystością. Należy wówczas mieć przy sobie najważniejsze dokumenty do chrztu i dane rodziców chrzestnych. Po dokonaniu formalności i ustaleniu terminu chrztu (w większości parafii sakrament udzielany jest w określone niedziele miesiąca, np. w drugą i czwartą), kapłan poda terminy nauk.

Jeżeli rodzice chrzestni, nie mieszkają na terenie danej parafii, co zdarza się bardzo często, ksiądz poprosi, by w dniu chrztu dostarczyli zaświadczenie ze swojej parafii potwierdzające, że mogą być chrzestnymi. To rodzaj potwierdzenia ich proboszcza, że są osobami wierzącymi i praktykującymi, a więc gwarantują pomoc rodzicom w wychowaniu ich dziecka w wierze katolickiej.

Czytaj: Jak zorganizować chrzciny? 

CHRZCINY - zwyczaje związane ze chrzcinami

Jeśli chrzest to:

Album Na Zdjęcia Ze Chrztu
Album Na Zdjęcia Ze Chrztu

Autor: materiały prasowe

 • Wykonany z jasnej skóry ekologicznej
 • Na okładce obrazek z aniołkiem z aluminiowej blaszki
 • Możliwość wygrawerowania dedykacji
Becik Do Chrztu
Becik Do Chrztu

Autor: materiały prasowe

 • Elegancki becik niemowlęcy
 • Najwyższa jakość tkaniny bawełnianej i eleganckiego atłasu
 • Wykończony delikatną koronką
Sukienka
sukienka

Autor: romanoriginals.co.uk

 • Wykonana z satyny
 • Trzy warstwy tiulu ozdabiane koronkami
 • Zapinana z tyłu na zamek
 • Idealna na ceremonię chrztu
Ubranko Do Chrztu
Ubranko Do Chrztu

Autor: materiały prasowe

 • Materiał: bawełna
 • Kolor: granatowy
 • Zapięcie na guziki
 • Długi rękaw
Różaniec
Różaniec

Autor: archiwum se.pl

 • Wykonany z lśniącego srebra próby 925
 • Ażurowe paciorki
 • Podniosła pamiątka chrztu

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Rodzic chrzestny powinien spełniać również inne warunki, określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
1. jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców (...);
2. ukończył 16 lat (...);
3. jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5. nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Warto dodać, że przepisy dopuszczają, by chrzestnym została osoba innego wyznania, ale jedynie jako świadek chrztu i pod warunkiem, że jest ochrzczona oraz że drugi chrzestny jest katolikiem.

Dokumenty do chrztu dziecka:

 • skrócony akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu)
 • dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania).
 • - zgoda proboszcza parafii rodziców (jeśli nie mieszkają w danej parafii, ale pragną w niej ochrzcić swoje dziecko) i rodziców chrzestnych (jeśli mieszkają w innej parafii) – w dniu chrztu
 • zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców oraz rodziców chrzestnych – w dniu chrztu

W dniu chrztu rodzice i chrzestni muszą złożyć podpis w parafialnej księdze chrztu.

Jak przebiega chrzest dziecka?

Sakrament chrztu udzielany jest zwykle podczas niedzielnej mszy świętej. W kościele katolickim odbywa się poprzez polanie główki dziecka woda święconą oraz poprzez namaszczenie jej olejami krzyżma.

W czasie chrztu potrzebna jest biała szatka ofiarowana przez matkę chrzestną (tradycyjnie jest to biała serwetka), która nakłada się w czasie obrzędu na dziecko na znak jego niewinności i oczyszczenia z grzechu pierworodnego oraz świeca – ofiarowana przez ojca chrzestnego, którą zapala on w czasie chrztu od paschału.

Czytaj: Oryginalny prezent na chrzciny: zobacz co kupić na CHRZEST

Chrzest w kościołach prawosławnym i protestanckich

W cerkwi prawosławnej chrzest dziecka połączony jest z sakramentem bierzmowania i może być sprawowany po 8. dniu życia. Dokonuje się poprzez zanurzenie w wodzie. Sakrament związany jest z określonymi wymaganiami: imię dziecka wybierane jest spośród imion świętych patronów, znajdujących się w kalendarzu prawosławnym.

Zgodnie z tradycją cerkwi prawosławnej rodzice chrzestni powinny być osobami wyznania prawosławnego i aktywnie uczestniczący w duchowym życiu wspólnoty parafialnej.

W drodze wyjątku prawosławny może być tylko jeden z rodziców – ojciec chrzestny, jeśli chrzci się chłopca lub matka chrzestna – jeśli chrzci się dziewczynkę.  Rodzice chrzestni muszą odbyć naukę, wyspowiadać się oraz przyjąć Eucharystię.

Do sakramentu chrztu potrzebna jest: szata chrzcielna, nienoszona bawełniana koszulka lub sukienka – pierwszym ubraniem dziecka po chrzcie, prawosławny krzyżyk na łańcuszku oraz dwie świece. Konieczny jest też duży biały ręcznik do otarcia dziecka.

W kościołach protestanckich chrzci się niemowlęta, jednak większy nacisk kładzie się na późniejszą konfirmację (w wieku nastoletnim), która jest swego rodzaju jego uzupełnieniem.

Przed sakramentem chrztu dziecka rodzice i chrzestni odbywają rozmowę z duszpasterzem, podczas której przedstawia on odpowiedzialność związana z chrześcijańskim wychowaniem dziecka.

Przynajmniej jedno z rodziców chrzestnych musi być wyznania ewangelicko-augsburskiego, która jest po konfirmacji lub wstąpiła do Kościoła w wieku dorosłym. Chrzestnymi nie mogą być osoby, które wystąpiły z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także osoby niewierzące i innej religii.

Do chrztu konieczny jest wgląd do aktu urodzenia dziecka oraz świadectwa chrztu świętego rodziców i rodziców chrzestnych. W przypadku gdy jeden z rodziców nie jest wyznania ewangelicko-augsburskiego wystarczy świadectwo chrztu świętego. 

Czytaj: Kto nie może być rodzicem chrzestnym?

Polecamy wideo: Jak zorganizować chrzest dla dziecka? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE