Czy 9-latek w kościele może mieć czapkę? Ksiądz odpowiada bez cienia wątpliwości

2024-04-17 13:22

Ubiór do kościoła powinien być skromny i schludny, a przy tym lepiej, jeśli więcej ciała zakrywa, niż odkrywa. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, gdy kusi nas, by założyć coś skąpego lub czapkę z daszkiem. Ksiądz tłumaczy, co z czapką na głowie dziecka.

Czy 9-latek w kościele może mieć czapkę? Ksiądz odpowiada bez cienia wątpliwości
Autor: Getty images/ Screen TikTok @ks.piotrjarosiewicz Czy 9-latek w kościele może mieć czapkę? Ksiądz odpowiada bez cienia wątpliwości

Media społecznościowe stały się już jednym z kanałów, którymi do wiernych starają się dotrzeć księża. Do popularniejszych w polskim internecie kapłanów należą ks. Rafał Główczyński (znany jako Ksiądz z osiedla), Sebastian Picur czy właśnie ks. Piotr Jarosiewicz. Ten ostatni jest bardzo aktywny na TikToku, gdzie obserwują go już setki tysięcy osób.

Ostatnio w jednym ze swoich krótkich filmów poruszył kwestię ubioru podczas nabożeństwa w kościele. Duchowny odpowiedział w ten sposób na wprost zadane przez jednego z użytkowników serwisu pytanie.

Czytaj też: „Znajomemu wypisała się cała klasa. Mówią: do księdza nic nie mamy". Tak dziś uczy się religii

Spis treści

  1. Ksiądz popularny na TikToku
  2. Czy dziecko może mieć w kościele czapkę na głowie?
  3. Internauci pytają o ubiór i dzieci w świątyniach
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Ksiądz popularny na TikToku

Ksiądz Piotr Jarosiewicz na swoim profilu na TikToku zgromadził już niemałą społeczność. Filmy wikariusza z parafii Niepokalanego Serca NMP w Łochowie ogląda blisko 300 tysięcy osób. Duchowny porusza w nich często zupełnie zwykłe, przyziemne tematy. O popularności jego profilu świadczy między innymi liczba wysyłanych przez internautów pytań.

W filmach typu Q&A wikariusz Piotr Jarosiewicz odpowiada zwykle konkretnie, dzięki czemu jego przekaz jest łatwy w odbiorze, a trzeba wiedzieć, że oglądają go nawet dzieci. W końcu nie odkryjemy Ameryki jeśli powiemy, że choć korzystanie z portalu jest dozwolone od 13. roku życia, nierzadko filmy i rolki wyświetlane są na ekranach młodszych użytkowników sieci. W końcu sama aplikacja jest najczęściej pobieraną na świecie (tuż po grach).

Czy dziecko może mieć w kościele czapkę na głowie?

Tak właśnie brzmiało jedno z pytań zadanych księdzu. Dotyczyło ono konkretnie 9-letniego dziecka z zaznaczeniem, że na dworze jest zimno. Jak możemy się więc domyślać, nie chodziło o czapkę z daszkiem, którą zakłada się w słoneczne dni.

Odpowiedź księdza jest jasna:

"Pewnie, że tak. Dbajmy o zdrowie. Bo kiedy będziemy zdrowi, będziemy mogli też dbać o ducha, czyli być w kościele, modlić się i prosić o siłę i błogosławieństwo" - mówi ksiądz Piotr Jaroszewicz.

Internauci pytają o ubiór i dzieci w świątyniach

Wśród pytań zadawanych księżom w mediach społecznościowych nie brakuje tych dotyczących ubioru. Większość duchownych zaznacza, by ubiór był skromny i schludny, bo nabożeństwo wymaga duchowego skupienia. Odsłanianie ciała jest nie tylko mało eleganckie w takiej sytuacji, lecz także może rozpraszać innych wiernych.

Zazwyczaj informację o tym, że kolana i ramiona warto zakryć, znajdziemy przed wejściem do kościoła. Warto unikać też materiałów prześwitujących, strojów uznawanych za ekstrawaganckie, głębokich dekoltów.

Na jednym ze swoich filmów duchowny poruszył nawet kwestię płaczu niemowlęcia podczas nabożeństwa. Uspokoił matkę, że nie jest to ani jej wina, ani grzech, więc nie powinna wyrzucać sobie, że maluch przeszkadza innym. By uspokoić malucha, poleca na chwilę przejść się na zewnątrz. Dziecko będzie miało okazję zmienić otoczenie, wyciszyć się, a nosząca je osoba, dzięki umieszczonym na świątyni głośnikach będzie słyszała słowa kapłana.

Czytaj też: Duże zmiany w organizacji pierwszej komunii. Proboszcz: To jest zapotrzebowanie dzisiejszego czasu