Czy jesteśmy życzliwi dla kobiet w ciąży? RAPORT Mjakmama.pl

2018-07-26 11:36

Czy odnosimy się życzliwie do kobiet w ciąży? Jak je traktujemy? Na jakie komentarze narażone są przyszłe mamy w środkach komunikacji, sklepach, w miejscach pracy? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży. 

Więcej życzliwości
Autor: mjakmama.pl

Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży to ogólnopolska kampania społeczna zwracająca uwagę na sytuację ciężarnych w Polsce.W ósmej edycji projektu zwróciliśmy szczególną uwagę na prawa ciężarnych oraz bobasa w brzuszku, który wciąż musi się domagać o więcej życzliwości dla swojej mamy.

Celem kampanii były:

  • edukacja społeczeństwa - zachęcaliśmy do okazywania życzliwości kobietom w ciąży w przestrzeni publicznej: w autobusach, sklepach, przychodniach i innych miejscach

  • edukacja kobiet w ciąży - przedstawialiśmy praktyczne porady dot. prawa pracy, przywilejów i świadczeń finansowych przysługujących ciężarnym

Efekty kampanii Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży

Poprosiliśmy mamy o wypełnienie ankiety związanej z kampanią Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży. Pytaliśmy o to, z jakimi przejawami życzliwości spotykały się w ciąży, w jakich miejscach, na jakie komentarze były narażone. Byliśmy ciekawi również, czego - zdaniem mam - najbardziej brakuje kobietom ciężarnym: praw, przywilejów, ułatwień. Wyniki badania mocno dają do myślenia.

Infografika Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży

Infografika Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży
Autor: mjakmama.pl

Pobierz infografikę w wersji PDF

Wyniki badania przeprowadzonego w serwisie Mjakmama.pl

Okazuje się, że na co dzień mamy z życzliwością nieco na bakier. Aż 71 procent mam zwróciło uwagę na to, że z najmniejszą serdecznością odnoszą się do nich... osoby starsze. Najwięcej zainteresowania i troski okazują im z kolei mężczyźni - taką odpowiedź wskazało 43 procent mam.

Z jakimi przejawami życzliwości mamy spotykają się najczęściej? 35 procent mam wskazało na możliwość obsługi bez kolejki w sklepach, a 30 procent na możliwość wykonania badań lekarskich bez kolejki.

"Ciąża to nie choroba", czyli negatywne komentarze wobec ciężarnych

98 procent ciężarnych zwróciło uwagę na to, że kampanie dotyczące życzliwości są potrzebne. W środkach komunikacji publicznej, centrach handlowych i w urzędach mamy wciąż spotykają się z negatywnymi komentarzami otoczenia.

Najczęściej padają słowa: "Ciąża to nie choroba". Takie stwierdzenie usłyszało aż 77 procent kobiet. Inne często wskazywane sformułowanie to: "Nie widać brzucha" (35 procent mam).

Praca a ciąża

W pracy wiele mam wciąż spotyka się z negatywnymi reakcjami otoczenia. Najwięcej negatywnych sytuacji związanych było z brakiem serdeczności i empatii (29 procent). 14 procent mam było narażonych na przykre uwagi. 6 procent - na nadgodziny i utratę pracy.

 

Kampania Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży "M jak Mama" oraz Mjakmama.pl
Partnerzy strategiczni kampanii: Velvet Baby, Marko, Prenatal
Partnerzy: Pelafen Mama, Carrefour, Koleje Mazowieckie

Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży
Autor: mjakmama.pl