Czy śledzenie dziecka dla jego bezpieczeństwa – to dobry pomysł?

2022-04-25 15:11

Czy zamontowałabyś aplikację śledzącą twoje nastoletnie dziecko? Takie pytanie zadano polskim rodzicom. Czy ich odpowiedzi cię zaskoczyły?

 Czy śledzenie dziecka – dla jego bezpieczeństwa – to dobry pomysł?
Autor: Getty images Czy śledzenie dziecka – dla jego bezpieczeństwa – to dobry pomysł?

Nowoczesne technologie umożliwiają nam śledzenie innych ludzi. Specjalne aplikacje na telefon pozwalają rodzicom na nieustanne kontrolowanie miejsca przebywania ich dziecka. Niedawne badanie ujawniło, że aż połowa rodziców byłaby skłonna zamontować aplikacje śledzącą ich dziecko.

Granice kontroli

W przeprowadzonym w Polsce badaniu wzięło udział 508 rodziców nastolatków. Większość badanych uznała, że nastolatek ma prawo do odrobiony prywatności, z drugiej jednak strony, ze względów bezpieczeństwa, była skłonna go kontrolować.

36% badanych przyznało, że chcą wiedzieć, gdzie przebywa w danym momencie ich dziecko i co robi. Aż 47% rodziców byłoby skłonnych zainstalować aplikację w telefonach swoich nastoletnich dzieci. Jako główny powód podają bezpieczeństwo, które 42% badanych wskazuje jako absolutny priorytet spośród wartości istotnych w wychowaniu dzieci. Tylko 7%  kategorycznie  odmówiło śledzenia dziecka przez aplkację.

Dyskusja na temat prawa do prywatności dzieci i prawa rodziców do kontrolowania nastolatków jest owocem kampanii reklamowej najnowszego serialu Netflix "Zachowaj spokój", w którym główna bohaterka decyduje się śledzić swojego dorastającego syna.

- Wierzę, że zachowanie bohaterki serialu bardziej prowokuje do dyskusji niż daje gotowe rozwiązania – mówi Harlan Coben, autor książki, na podstawie której powstał serial. - Budowanie i podtrzymywanie relacji rodziców z nastolatkami to wielkie wyzwanie. Sam znam je doskonale, gdyż jestem ojcem dorosłych już dwóch córek i dwóch synów. Nie ma idealnego przepisu na wychowanie. Myślę, że warto rozmawiać ze swoimi dziećmi, a także dbać o to, aby nam ufały - dodaje pisarz.

Czytaj również: Jak uchronić nastoletnie dziecko przed imprezowymi zagrożeniami? Ufaj i kontroluj

Znamy i wyjaśniamy najpopularniejsze słowa wśród młodzieży 2021

A może mały rewanż?

37% rodziców, którzy wyrazili chęć instalacji aplikacji monitorującej u dziecka, zgodziłoby się, żeby działała ona w dwie strony, czyli dawała rodzicowi dostęp do danych w telefonie dziecka, a dziecku w telefonie rodzica. Prawie tyle samo - 32% - odmówiłoby.

- Mimo że rodzice nastolatków deklarują, iż ufają swoim dzieciom, to jednak wciąż chcieliby mieć nad nimi kontrolę - mówi Michalina Kulczykowska, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.  

90% rodziców deklaruje chęć by ich nastoletnie dziecko dzieliło się z nimi swoimi problemami. Rozwiązanie to szczera rozmowa, czego 91% badanych ma świadomość i uważa, że jest to jedna z najważniejszych metod wychowawczych.

Warto podkreślić, że 82% badanych rodziców twierdzi też, że szczerze rozmawia z dziećmi na ważne tematy. - Bardzo cieszy mnie fakt, że pokolenie rodziców obecnych nastolatków jest bardziej świadome tego, że rozmowa jest podstawą budowania relacji - mówi psycholog.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza