Problem anoreksji zaczyna się już w podstawówce. Jako matki, możemy temu zapobiec

2022-05-19 15:49
mama i córki
Autor: Getty Images Jak można budować samoakceptację przyszłej kobiety?

Nawet nie wiesz, jak ważna jest rola matki w budowaniu poczucia własnej wartości córki. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza teraz, gdy, problem depresji i zaburzeń żywieniowych u dzieci i młodzieży jest coraz częstszy! Co możesz zrobić dla samoakceptacji swojej córki? Oto 9 rad, które mogą zdziałać cuda, a są bardzo łatwe do wdrożenia w życie.

Coraz więcej, coraz młodszych nastolatków choruje na anoreksję. Szacuje się, że może ona dotyczyć 0,8 do 1,8 proc. populacji dziewcząt poniżej 18. roku życia. Problem może zaczynać się już w szkole podstawowej. Chorują także chłopcy, ale znacznie rzadziej niż dziewczynki. 

Trochę inaczej sprawa ma się z bulimią. Rzadko dotyczy ona dzieci poniżej 12. lat, a szczyt zachorowań przypada na 15.-24. rok życia. 

W obydwu tych chorobach, kluczową rolę odgrywa środowisko i samooakceptacja nastolatek. To plus z punktu widzenia rodziców, bo mamy spory wpływ na to jak będzie się ona kształtowała. Ale i wyzwanie, bo jak twierdzą psychologowie, kompleksy córek są często odzwierciedleniem braku samoakceptacji u ich matek. 

Przeczytaj także: Ortoreksja - gdy zdrowe odżywianie prowadzi do choroby

Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Uśmiechnięta depresja - problemy, których nie widać

Jak pomóc podnieść córce poziom samoakceptacji? Zobacz 9 rad w naszej GALERII:

Jak pomóc bliskiej osobie z anoreksją?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza