Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy robisz to dobrze

2022-07-22 13:43

Wakacje w pełni, ale już teraz warto pomyśleć o maluchach, które we wrześniu idą do przedszkola po raz pierwszy. To duży stres i dla dziecka, dlatego trzeba je odpowiednio przygotować do zmian, które nadchodzą i do rozłąki z mama. Wiesz, jak to zrobić? Umiesz przygotować dziecko do przedszkola?

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?
Autor: Getty images Rozwiąż quiz i sprawdź, czy robisz to dobrze

Twoje dziecko dotąd przebywało tylko z tobą, nie widzi świata poza rodzicami, nic dziwnego, że z trwogą myślisz o tym, że za kilka tygodni zostawisz je samo w przedszkolu. Będzie musiała to znieść, więc lepiej już teraz zacznij przygotowywać dziecko do przedszkola. 

Czytaj również: Dzieci w przedszkolu: co robią? Wyznania przedszkolanki

Powrót do pracy - czy to dobry czas, żeby zostawić dziecko?

Jak przygotować siebie i dziecko do rozłąki w przedszkolu?

Ważny jest regularny i dobry kontakt między rodzicami a wychowawcami. Umożliwia to zawczasu omówienie strategii, która pomoże malcowi w pierwszych dniach w przedszkolu. Postaraj się pójść do placówki na dni adaptacyjne, porozmawiaj z wychowawcami, opiekunkami. Może wspólnie opracujecie jakieś rytuały, które pomogą maluchowi w rozstaniu. Na przykład wymyślić pożegnanie, które będzie wam towarzyszyło każdego dnia - śmieszny gest, machanie przez okno itd.

Rozstanie jest łatwiejsze, gdy dziecko dostrzega, że masz zaufanie do wychowawców i że sama nie boisz się rozstania. Pamiętaj też, aby prawidłowo wytłumaczyć dziecku, co je czeka i jak będą wyglądały zmiany w jego życiu. Nie wystarczy, że powiesz mu, że przedszkole jest fajne i wszystkie dzieci tam chodzą, bo to go nie przekona. Musisz towarzyszyć mu w tej rewolucji życiowej, dając mu niezbędny czas na aklimatyzację. 

Myślisz, że wiesz, jak postępować i jak przygotować dziecko do przedszkola? Sprawdź to, rozwiązując quiz

Czy wiesz, jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pytanie 1 z 8
Warto wprowadzić dziecku stałe poranne rytuały przed wyjściem do przedszkola.
Tu liczy się czas. Jak rozpoznać sepsę wyjaśnia dr n. med. Alicja Karney
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza