Powrót mamy do pracy i pójście dziecka do przedszkola - one znoszą rozłąkę często lepiej niż my

2022-02-02 11:18

Rozłąka z dzieckiem to trudny moment dla mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim lub dla rodzica, który codziennie zostawia dziecko w przedszkolu. Jak postępować, by rozłąka z dzieckiem mamy czy taty była dla najmłodszych jak najmniej bolesna? Oto najważniejsze zasady w czasie rozstania z dzieckiem

przytulanie
Autor: Getty Images Jak przygotować dziecko do rozłąki z rodzicami?

Rozstanie z dzieckiem to niełatwa sprawa dla dziecka, ale i dla każdego rodzica. Zwłaszcza dla młodej mamy. To one najczęściej zostają z dziećmi na urlopie rodzicielskim - jak wykazują dane przedstawione przez ZUS sprzed kilku lat, aż 99 procent mam i tylko 1 procent ojców zdecydowało się na ten krok. Jak przygotować siebie i dziecko na rozstanie? Oto ważne zasady.

Spis treści

  1. Rozstanie z dzieckiem - problem dziecka i rodzica
  2. Rozstanie z dzieckiem - ważna jest rutyna
  3. Nie wymykaj się po angielsku
  4. Podział opieki w rodzinie
M jak mama: Co powinno umieć 3-letnie dziecko?

Rozstanie z dzieckiem - problem dziecka i rodzica

Emocje budzi każdorazowe rozstanie z dzieckiem przy okazji doprowadzania go do żłobka, przedszkola czy chwile, kiedy mama i tata wychodzą gdzieś razem bez swojej pociechy. Rodzice martwią się przede wszystkim, jak dziecko zniesie rozłąkę z nimi.

Szczególnie trudny jest dla nich moment pożegnania. Szczęśliwie dzieci czasem znoszą te rozstania lepiej niż ich mama czy tata, a i rodzice dysponują sposobami, dzięki którym mogą ułatwić sobie rozstanie z dzieckiem, a pociechom łatwiejsze do niego przyzwyczajenie.

Warto jednak pamiętać, że tego typu wydarzenia, zwłaszcza na początku, będą trudne dla dorosłych i dla dzieci - w życiu doświadczamy przecież różnych emocji, również tych, które nie są dla nas najłatwiejsze.

Jednak ważną rolę pełni tu również przyzwyczajenie - dziecko przywyknie do nowej sytuacji, ponieważ będzie wiedziało, że każdorazowe rozstanie z rodzicem nie jest rozstaniem na zawsze, jak mogło to odebrać za pierwszym razem.

Czytaj również: Lęk separacyjny u dzieci: objawy, postępowanie

Pierwszy dzień w szkole i przedszkolu - jak sobie poradzić?

Mamoza - kiedy dziecko jest uzależnione od obecności mamy

Rozstanie z dzieckiem - ważna jest rutyna

- Tym, co warto zrobić, jest umówienie się z dzieckiem na rutynę. To znaczy, że rozstanie zawsze wygląda tak samo. Musimy jednak pamiętać o jednym: to my odpowiadamy za tę rutynę, a nie dziecko. To nie ono będzie dyktowało, jak będą wyglądały nasze rozstania, a powinny one wyglądać tak, jak się wcześniej umówiliśmy.

Rutyna jest potrzebna, ponieważ to nieprzewidywalność generuje lęki u dziecka. Zrezygnujmy też z oczekiwania, że moment rozstania będzie dla nas od początku momentem łatwym - tak się nie stanie - zauważa w rozmowie telewizyjnej psycholog dziecięcy Tomasz Kuźmicz.

Psycholog wyjaśnia również, że nie da się inaczej przyzwyczaić dziecka do rozłąki niż właśnie się z nim rozstając. Im częściej rodzic będzie wychodził z domu, ale też i do niego wracał, tym szybciej dziecko przekona się, że taka rozłąka zawsze się kończy i nie oznacza tego, że rodzic opuszcza je na zawsze.

Warto razem z pociechą opracować plan rozstania z dzieckiem, który każdego dnia będziemy wcielać w życie. Np. obowiązkowe pomachanie mamie i powiedzenie "pa-pa" przed wyjściem, całus na pożegnanie, wspólne ubieranie czy jazda samochodem do przedszkola.

Tym sposobem rozłąka z rodzicem stanie się stałym elementem w planie dnia dziecka, a taka przewidywalność zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Nie wymykaj się po angielsku

Rodzic, widząc, że reakcją jego dziecka na rozstanie jest ogromny płacz, często stwierdza, że w takim razie wyjście z domu, gdy dziecko nie patrzy, będzie najlepszym sposobem na skołatane dziecięce nerwy. Pociecha nic nie widzi, więc nie rozpacza.

Tymczasem jest zupełnie inaczej - takie angielskie wyjścia zdecydowanie pomagają mamie i tacie, którzy nie widzą dziecka w rozpaczy, jednak dla najmłodszych to zupełnie niespodziewana sytuacja, przez którą czują się zupełnie zagubieni i opuszczeni - nie wiedzą przecież dlaczego, kiedy i na jak długo zniknął rodzic.

Natomiast dziecko, które widzi, jak mama czy tata wychodzi, posmutnieje lub początkowo jeszcze bardziej się załamie, chwilę popłacze, ale szybko dojdzie do siebie, zwłaszcza, gdy osoba, która się nim opiekuje w zastępstwie rodzica, zajmie jego uwagę: zainteresuje jakąś grą, zabawkami.

W sytuacji starszych dzieci, które są już w stanie porozmawiać z rodzicem, warto im wytłumaczyć, że mama, która idzie do pracy, będzie tam robiła ciekawe rzeczy i pociecha, która zostaje w domu czy przedszkolu również może ciekawie spędzić czas. W ten sposób rozstanie z dzieckiem stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Podział opieki w rodzinie

Rozstanie z dzieckiem będzie i dla mamy, i dla niego łatwiejsze, jeśli wcześniej nie tylko ona zajmowała się opieką nad nim. Młode mamy nierzadko poświęcają swoim pociechom mnóstwo czasu, a kiedy zapragną gdzieś wyjść lub wrócić do pracy, pojawia się problem: spędzali ze sobą mnóstwo czasu, a teraz nagle mają się nie widzieć przez większą część dnia.

Aby rozstania były mniej bolesne, warto działać już wcześniej i podzielić się opieką nad dzieckiem w rodzinie. Najmłodsi mają przecież też ojców, którzy, nawet jeśli nie spędzają z nimi tyle czasu, co mamy, mogą je zdecydowanie odciążyć w obowiązkach domowych, zajmując się dziećmi po pracy czy w weekendy.

Do pomocy warto też zaangażować dziadków, którzy zazwyczaj uwielbiają opiekować się wnukami. Późniejsza perspektywa odejścia mamy do pracy i zostania z innymi członkami rodziny czy dziećmi w przedszkolu lub żłobku nie będzie już taka straszna.

Czytaj również: 14 pytań o urlop wychowawczy - to warto wiedzieć

Dziecko w żłobku: jak powinna wyglądać rozłąka z dzieckiem?

Babcia czy żłobek: pod czyją opieką pozostawić dziecko?

Zobacz książki, które pomogą dziecku w adaptacji w przedszkolu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza