Czysta woda, czyste środowisko - Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 

2021-04-22 15:31

W tym roku na wiosnę – najpierw z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca), a następnie z okazji Światowego Dnia Ziemi (22 kwietnia)  ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprzątało Polskę w ponad 350 akcjach w ramach III edycji Operacji Czysta Rzeka.

Czysta woda, czyste środowisko - Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 
Autor: materiały prasowe

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. To dobra okazja do przypomnienia o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę. Skupienie na wygodnym życiu tu i teraz przysłania nam szerszy kontekst dbania o wspólne dobro, mimo że każdy chce jak najlepiej dla przyszłych pokoleń.

Dzień Ziemi jest doskonałą okazją do zatrzymania się choć na chwilę i skupienia się na tym, co najważniejsze.

Sprzątajmy naszą Ziemię!

Akcja sprzątania polegała na porządkowaniu terenów sąsiadujących z rzekami, jako, że są to tereny rekreacyjne i często uczęszczane przez mieszkańców okolicznych miejscowości czy turystów.  Są tez niestety jednocześnie bardziej zanieczyszczone. Brzegi rzek nieraz toną w odpadach, plastikowych butelkach, puszkach po napojach itp. 

„Podczas tegorocznej akcji założyliśmy w firmie sztab sprzątający i postanowiliśmy uporządkować okolice Tarczyna i płynącej przez to miasteczko rzeki. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Zebraliśmy ok. 30 worków ze śmieciami i mimo niesprzyjającej pogody udało nam się choć trochę przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, a właściwie najbliższej okolicy” – wspomniała Marzena Lewandowska, dyrektor działu marketingu z firmy Aquaphor Poland Sp. z o.o.

Pracownicy firmy Aquaphor , będącej synonimem dbałości o krystalicznie czystą wodę bez plastikowych butelek, czynnie zasilili szeregi ogólnopolskiej akcji, dając jednocześnie dowód na to, że woda jest im bliska w każdym sensie – zarówno czysta, uzdatniona za pomocą filtrów woda z kranu, jak i naturalne okolice rzek i woda, która w nich płynie.

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości.

To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego.