Dawca spermy spłodził 15 dzieci, teraz stanie przed sądem. Rodzina tłumaczy: "Chciał tylko pomóc"

2022-06-02 10:59

37-letni Brytyjczyk James McDoughal, w trakcie swojej "kariery" jako dawca spermy, spłodził w sumie piętnaścioro dzieci. Swoje "usługi" oferował poprzez Facebooka, głównie parom homoseksualnym. Niedawno na jaw wyszła informacja, że mężczyzna cierpi na chorobę genetyczną, która powoduje m.in. obniżenie IQ. Dopiero za jakiś czas okaże się, jak wielu dzieciom ją przekazał.

Dawca spermy stanął przed sądem
Autor: Getty Images/ screenshot Facebook Daily Mirror Odpowie za ofiarowanie spermy mimo choroby genetycznej.

Tą sprawą od kilku dni poruszone są brytyjskie media. Mężczyzna, niepełnosprawny intelektualnie, zajmował się dawstwem spermy. W wyniku jego działalności urodziło się piętnaścioro dzieci spokrewnionych z nim genetycznie. Teraz kobiety, które martwią się, czy ich dzieci odziedziczyły po dawcy "łamliwy chromosom X", postanowiły nagłośnić sprawę tak, by 37-latek więcej nie zajmował się ofiarowaniem nasienia

Spis treści

  1. Problemy zaczęły się, gdy dzieci przyszły na świat
  2. Stanowisko rodziny niepełnosprawnego dawcy spermy
  3. Łamliwy chromosom X
Poradnik zdrowie: Wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Problemy zaczęły się, gdy dzieci przyszły na świat

Kwestia niepełnosprawności intelektualnej James McDoughala zaczęła wychodzić na jaw już po narodzinach dzieci. Co więcej, mężczyzna, mimo iż podpisywał dokumenty, w których zgadzał się na brak kontaktu ze swoimi biologicznymi dziećmi, złożył do sądu pozwy w sprawie czwórki z nich. Domagał się przyznania mu praw rodzicielskich i regularnych widzeń. 

Sędzia jednak nie tylko odrzuciła wniosek mężczyzny, ale zgodziła się nawet na upublicznienie jego nazwiska i wizerunku, w celu ostrzeżenia innych kobiet. 

Zobacz też: Został dawcą nasienia dla znajomej, tylko... zapomniał powiedzieć o tym żonie

Stanowisko rodziny niepełnosprawnego dawcy spermy

Brytyjskie media dotarły do rodziny 37-latka. Tak dla dziennika "Daily Mail", wypowiedziała się jego matka:

Ma dobre serce i zrobiłby wszystko dla każdego, ale jest łatwowierny. Chciał tylko pomóc tym ludziom, pomóc kobietom w związkach lesbijskich spełnić ich marzenia o zostaniu rodzicami. Nie szukał pieniędzy, o ile nam wiadomo, za świadczenie tej usługi, po prostu to zrobił.

Sprawdź: "Seryjny dawca spermy" jest już ojcem 46 dzieci. Tournée po Europie przyniesie mu kolejne pociechy

Łamliwy chromosom X

Niepełnosprawność intelektualna, z którą zmaga się Brytyjczyk, dyskwalifikowałaby go w każdym możliwym banku spermy. Dlatego swoje ogłoszenia publikował w mediach społecznościowych. Łamliwy chromosom X to wada genetyczna, która odpowiada między innymi za niskie IQ, objawy autystyczne, ADHD i wiele innych komplikacji na tle intelektualnym i emocjonalnym.

Geny, które mógł przekazać mężczyzna, dużo bardziej wpływają na ewentualne potomstwo płci męskiej. Dziewczynki ze względu na to, że posiadają dwa chromosomy X zazwyczaj maja dużo mniej nasilone objawy w porównaniu do płci przeciwnej. 

Zobacz też: Sperma - skład i właściwości męskiego nasienia