Do żłobka - tylko z książeczką szczepień

2019-11-07 14:42
do żłobka z książeczką szczepień
Autor: Getty images

W ostatnim roku część województw wprowadziło nowe kryterium przy rekrutacji do publicznych żłobków. Jest nim obowiązek szczepienia dzieci ubiegających się o miejsce w placówce. Tak jest np. w Warszawie, gdzie za zaświadczenie o szczepieniu można dostać tyle samo punktów co m.in. za pracę obojga rodziców.

Zaszczepione dzieci mają większe szanse na miejsce w żłobku w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu czy Częstochowie. Takie zasady pochwala Ministerstwo Edukacji oraz rodzice, którzy w ankietach jasno stwierdzili, że nie żłobki nie powinny przyjmować w ogóle nieszczepionych dzieci.

Mimo to wiele władz samorządowych ma wątpliwości. Niektóre jednostki nie chcą w ogóle ustanawiania jakichkolwiek kryteriów, inne chcą je złagodzić i przyznawać jedynie pierwszeństwo dzieciom zaszczepionym.

Być może powodem jest kilka skarg złożonych przez rodziców nieszczepionych maluchów, które wpłynęły m.in. w Częstochowie czy Gorzowie Wielkopolskim. Niezgodność z przepisami w sprawie wymagania zaświadczenia potwierdzającego odbycie obowiązkowych szczepień potwierdził wojewoda wielkopolski.

Rodzice dzieci czekających na miejsce w warszawskim żłobku muszą liczyć się też z innymi zmianami, które w listopadzie mają być rozpatrywane przez stołecznych radnych. Chodzi o nieusprawiedliwione nieobecności, które miałyby skutkować wypisaniem dziecka z placówki.

Wszystko dlatego, że od lutego rodzice nie muszą już płacić za pobyt malca w żłobku. Obecnie miasto finansuje ok. 16 tys. miejsc, a koszt każdego z nich wynosi ok. 1,4 tys. zł. Jeśli radni przegłosują nową ustawę, rodzice będą musieli natychmiast zgłaszać i usprawiedliwiać każdą nieobecność dziecka.

Patrz: Kalendarz szczepień na 2019 rok

Jak rozpoznać najlepszy żłobek? [rady profesjonalnej opiekunki]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE