Do żłobka - tylko z książeczką szczepień

2020-01-20 15:46

W ostatnim roku część województw wprowadziło nowe kryterium przy rekrutacji do publicznych żłobków. Jest nim obowiązek szczepienia dzieci ubiegających się o miejsce w placówce. W Warszawie od stycznia 2020 roku rodzic będzie mógł uzyskać miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach.

do żłobka z książeczką szczepień
Autor: Getty images

Zaszczepione dzieci mają większe szanse na miejsce w żłobku w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu czy Częstochowie. Takie zasady pochwala Ministerstwo Edukacji oraz rodzice, którzy w ankietach jasno stwierdzili, że nie żłobki nie powinny przyjmować w ogóle nieszczepionych dzieci.

Mimo to wiele władz samorządowych ma wątpliwości. Niektóre jednostki nie chcą w ogóle ustanawiania jakichkolwiek kryteriów, inne chcą je złagodzić i przyznawać jedynie pierwszeństwo dzieciom zaszczepionym.

Być może powodem jest kilka skarg złożonych przez rodziców nieszczepionych maluchów, które wpłynęły m.in. w Częstochowie czy Gorzowie Wielkopolskim. Niezgodność z przepisami w sprawie wymagania zaświadczenia potwierdzającego odbycie obowiązkowych szczepień potwierdził wojewoda wielkopolski.

Rodzice dzieci czekających na miejsce w warszawskim żłobku muszą liczyć się też z innymi zmianami, które w listopadzie mają być rozpatrywane przez stołecznych radnych. Chodzi o nieusprawiedliwione nieobecności, które miałyby skutkować wypisaniem dziecka z placówki.

Wszystko dlatego, że od lutego rodzice nie muszą już płacić za pobyt malca w żłobku. Obecnie miasto finansuje ok. 16 tys. miejsc, a koszt każdego z nich wynosi ok. 1,4 tys. zł. Jeśli radni przegłosują nową ustawę, rodzice będą musieli natychmiast zgłaszać i usprawiedliwiać każdą nieobecność dziecka.

Wiadomo również, że radni zdecydowali o przyjmowaniu od stycznia do stołecznych żłobków wyłącznie szczepionych dzieci. 

"Dotychczasowy system punktowy nie dawał stu procent pewności, że do żłobka zacznie chodzić maluch, który jest po obowiązkowych szczepieniach. Przyjęta uchwała jest warunkiem wstępnym przy rekrutacji, dającym pewność zarówno personelowi danego żłobka lub dziennego opiekuna, jak i rodzicom innych dzieci, że przyjęte dziecko jest szczepione. (...) Od stycznia 2020 r. rodzic będzie mógł uzyskać miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach" - czytamy na stronie urzędu miasta.

Patrz: Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych

Jak rozpoznać najlepszy żłobek? [rady profesjonalnej opiekunki]

Nasi Partnerzy polecają