Dodatkowe świadczenie 400+ dla rodziców najmłodszych dzieci

2021-07-27 12:15

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie nowego świadczenia. 400 zł nie trafi jednak bezpośrednio do kieszeni rodziców. Jak zostanie rozliczone?

Nowe świadczenie 400+ - do kogo trafią pieniądze?
Autor: Getty images Nowe świadczenie 400+ - do kogo trafią pieniądze?

Becikowe, zasiłek macierzyński, kosiniakowe, zasiłek rodzinny, rodzina 500 plus - do przysługujących rodzinom świadczeń dojść ma kolejne, określane jako 400+. To następne po zapowiedzianym nie tak dawno w ramach Polskiego Ładu świadczeniu w wysokości 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Kto ma otrzymać dodatkowo 400 złotych miesięcznie?

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

400 zł na dzieci do lat 3

Jak przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych. To właśnie w tej ustawie znalazły się zapisy o świadczeniu w wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

400+ ma objąć pozostałe dzieci - czyli pierwsze lub jedyne w rodzinie i przysługiwać na dzieci do 3. roku życia. Oprócz pobieranych 500 zł miesięcznie będzie można wnioskować także o dodatkowe 400 zł.

Kwota ta nie trafi jednak bezpośrednio na konta rodziców, ale ma stanowić dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym i u dziennego opiekuna. Pieniądze trafią więc bezpośrednio do placówki, jednocześnie pomniejszając o 400 zł opłatę za pobyt dziecka.

– Pozwoli to na stworzenie jeszcze lepszej propozycji dla samorządów, zachęcającej do tworzenia nowych żłobków czy klubów dziecięcych. To bardzo ważne.– podkreśla minister Marlena Maląg.

To właśnie rozszerzony program "Maluch+" ma wesprzeć prowadzenie i tworzenie instytucji systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Sonda
Czy sądzisz, że świadczenie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko to dobry pomysł?