Dzieci, które pomagają w kuchni, jedzą więcej warzyw i owoców

2021-05-31 21:23

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców? Zaangażuj je we wspólne przygotowywanie posiłków! Według badań dieta dzieci pomagających w kuchni jest o wiele bardziej zróżnicowana i wartościowa niż dzieci, które nie gotują z rodzicami.

Warzywa i owoce
Autor: Getty images Małe dzieci bardzo chętnie chcą pomagać w kuchni. Warto wykorzystać ten moment!

Zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw bywa niejednokrotnie drogą przez mękę. By pomoc rodzicom w tym zadaniu naukowcy z jednostki badawczej Nestlé Research postanowili przyjrzeć się różnicom w spożyciu warzyw wśród dzieci, które uczestniczą w przygotowywaniu posiłków w domu, i porównać je z wynikami rówieśników, którzy tego nie robią. Co udało się im ustalić? Dzieci pomagające rodzicom w kuchni dużo chętniej jadły warzywa. Przykładowo sałatę aż o 76 proc. więcej, a kalafiora o 23 proc. W sumie dzieci gotujące z rodzicami zjadały każdego dnia 207 gramów warzyw, a dzieci nie zaangażowane w gotowanie tylko 145 gramów. Różnica wyniosła aż 40 proc.!

Polecamy: Witaminy w rozwoju dziecka – jakie mają znaczenie dla zdrowia?

Patrząc na te liczy, nasuwa się prosty wniosek - warto zachęcać swoje pociechy do wspólnego przygotowywania posiłków. Wiążą się z tym same korzyści. Jak jednak to robić?

Eksperci przeprowadzający powyższe badanie znają na to pytanie odpowiedź. Przygotowali 10 koronnych punktów, które należy wdrożyć w codzienne życie:

  1. Opracuj z dziećmi jadłospis na cały tydzień. Robiąc to zwróć uwagę na zasady zbilansowanej diety. Pokaż dzieciom, jak wygląda piramida żywieniowa. Wytłumacz, że w zdrowej diecie muszą znaleźć się takie składniki jak zboża, błonnik i warzywa. Nie narzucaj jednak wszystkich pomysłów na posiłki sama, poczekaj na propozycje dzieci. Z pewnością wymyślą coś ciekawego!
  2. Zróbcie razem listę zakupów. Przejrzyjcie zaplanowane wspólnie dania i przygotujcie listę brakujących składników.
  3. Jedźcie razem na zakupy. Kupcie wszystko, co potrzebne z listy. Po warzywa warto wybrać się na targ - dzieci zobaczą większą różnorodność warzy niż w markecie.
  4. Rozpakujcie razem zakupy. Dzieci nauczą się przy tym, że każdy produkt ma w domu swoje miejsce.
  5. Przygotujcie wspólnie dania. Wyznacz swoim pociechom zadania na miarę ich wieku. Młodsze dzieci mogą myć warzywa, dodawać składniki do potraw, a nawet trzeć na tarce. Starsi z kolei mogą obierać warzywa obieraczką, kroić je i mieszać podczas gotowania.
  6. Nie hamujcie dziecięcej wyobraźni. Niech dzieci samodzielnie tworzą fantazyjne kanapki i kolorowe sałatki według własnej wizji.
  7. Wykorzystajcie zmysły - poproś dziecko, by zamknęło oczy i wykorzystując węch, smak i dotyk zgadło, co ma na talerzu.
  8. Gotujcie potrawy z różnych stron świata. To otworzy dzieci na nowości i znacznie poszerzy ich doznania smakowe.
  9. Niech dzieci serwują posiłki na stół. Poproś, aby ułożyły potrawę na talerzu i zaserwowały domownikom.
  10. Wspólnie posprzątajcie po posiłku. Zaangażuj dzieci w odnoszenie zastawy do kuchni, wkładanie naczyń do zmywarki oraz jej opróżnianie.

Dzięki tym praktycznym pomysłom można będzie cieszyć się wspólnym tworzeniem zdrowych i pysznych posiłków. W dalszej perspektywie – być może pomogą one dzieciom dokonywać dobrych wyborów żywieniowych - zgodnie ze znanym porzekadłem „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Polecamy: 5 pomysłów na śniadanie dla dziecka, które przedszkolak zrobi sobie samodzielnie

Sonda
Co podałaś dziecku do jedzenia jako pierwsze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza