Egzamin ósmoklasisty przesunięty. Poznaj datę egzaminów kończących podstawówkę w 2021 roku

2020-08-12 9:36

Minister Piontkowski zapowiedział, że egzaminy ósmoklasistów w roku szkolnym 2020/2021 zostaną przeniesione na inny termin. Dotychczas egzamin kończący podstawówkę odbywał się pod koniec kwietnia. Zobacz, kiedy dzieci podejdą do egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty przesunięty.
Autor: Getty images

Dariusz Piontkowski, minister edukacji w czasie konferencji zorganizowanej 11 sierpnia zapowiedział, że przyszłoroczny egzamin ósmoklasisty (czyli egzamin dla dzieci kończących podstawówkę w czerwcu 2021 roku) odbędzie pod koniec maja, a nie jak zwykle pod koniec kwietnia. Późniejsze egzaminy oznaczają również późniejszą rekrutację do szkół średnich.

Według słów ministra, to efekt rozmów z nauczycielami i dyrektorami szkół, które odbyły się przy okazji ustalania terminów tegorocznych egzaminów, a które musiały zostać zmienione z powodu pandemii. Zdaniem dyrektorów, tak wczesne egzaminy przypadające na koniec kwietnia nie pozwalają na przeprowadzenie całego programu, a poza tym demobilizują dzieci, które po testach nie chcą się już przykładać do nauki.

Tegoroczna sytuacja i zorganizowanie egzaminów w czerwcu pokazały, że późniejszy termin egzaminów nie przeszkadza w wakacjach, pozwala też na spokojne sprawdzenie wszystkich testów i pozostawia wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie rekrutacji do liceów i techników.

Sonda
Czy przesunięcie egzaminów ósmoklasisty na maj to dobry pomysł?

Czytaj: Co czwarty maturzysta nie otrzyma świadectwa dojrzałości

Egzamin ósmoklasisty 2020 język polski - zakres materiału

Wzory matematyczne dla ósmoklasistów i nie tylko