Fantazjujesz czasami o spakowaniu się i opuszczeniu rodziny? Ten tekst jest dla ciebie, nie będziemy cię oceniać

2022-07-08 11:48

Czy kiedykolwiek marzyłaś o spakowaniu toreb i ucieczce od macierzyństwa? Chyba każda z nas miała taki moment w swoim życiu lub ta chwila jeszcze na nią czeka. Psychologowie są zdania, że to naturalne. Zamiast czuć wstyd i poczucie winy, zacznij działać. W tym momencie to ty jesteś ważna, jeśli nie najważniejsza, a na twoim zadbaniu o siebie zyska cała rodzina.

przemęczona mama
Autor: Getty Images Każda z nas, matek ma czasami gorsze dni, a nawet tygodnie...

Nawet jeśli nie jest to szczere pragnienie, a jedynie niewinna fantazja, która przynosi ulgę, myśl o opuszczeniu rodziny powinna być dla matki sygnałem - muszę zacząć więcej myśleć o sobie. 

Kochasz swoje dzieci i kochasz być mamą. Więc dlaczego tak się czujesz? Odpowiedź jest prosta. Twoje potrzeby są skrajnie zaniedbane. Czas to zmienić. 

Spis treści

  1. Skąd się biorą myśli o ucieczce od macierzyństwa?
  2. Myśli o odejściu mają liczne podłoże...
  3. Co z tym robić? Jak sobie pomóc?
Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Skąd się biorą myśli o ucieczce od macierzyństwa?

Z myślami o ucieczce jest trochę tak, jak z wyobrażaniem sobie siebie wygrzewającej się na słońcu w upalny dzień, podczas gdy w rzeczywistości marzniemy na przystanku w listopadowy poranek. Jak się dobrze postaramy, może się rzeczywiście zrobić cieplej. W podobny sposób mózg radzi sobie, gdy matka cierpi na przemęczenie i przebodźcowanie. To taka autoterapia. 

To nie czyni cię złą mamą. To po prostu sposób, w jaki twój mózg próbuje uciec lub poradzić sobie z problemem. - tłumaczy terapeutka, Erica Djossa. - Tak często mamy przedkładają potrzeby wszystkich innych ponad własne. Dają z siebie tak wiele, aż nic im nie zostaje. - dodaje.

Sprawdź: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

Myśli o odejściu mają liczne podłoże...

Kiedy marzysz o ucieczce, gdzieś daleko, choćby na chwile, na jeden dzień, to poważniejsze niż myślisz. W głębi duszy, nie jesteś tylko zmęczona i zła, ale prawdopodobnie też:

  • możesz zmagać się ze stanami depresyjnymi,
  • czujesz się przytłoczona swoimi obowiązkami i odpowiedzialnością, być może czujesz się niewystarczająco wspierana,
  • odpowiedzialność za dzieci jest trudna do zniesienia i bardzo cię obciąża,
  • masz niezaspokojone potrzeby - być może dawno już nie zrobiłaś nic dla siebie, to powoduje poczucie uwięzienia w aktualnej sytuacji i przytłoczenie codziennymi obowiązkami,
  • tęsknisz za swoim starym życiem - to nie tak, że żałujesz, że masz dzieci, nie tęsknisz do ich nieposiadania, a do beztroski, życia towarzyskiego, do przerwy i prawdziwego odpoczynku. 

Dowiedz się: Młode matki potrzebują się wygadać... Oto jak z nimi rozmawiać, by pomóc, a nie dołować

Co z tym robić? Jak sobie pomóc?

Żadne z tych odczuć i czynników nie jest winą matki. Wychowywanie dziecka ma po prostu taką specyfikę - jest wyjątkowo obciążające. 

Macierzyństwo wiąże się ze stresem, presją i niewidzialnym obciążeniem, na które prawdopodobnie nie wiedziałaś, że się piszesz. Może cię zmęczyć i sprawić, że poczujesz się, jakbyś była u kresu wytrzymałości. - komentuje terapeutka. 

Przeczytaj: "Przed macierzyństwem byłam wyluzowana i spontaniczna". Gdzie to się podziało?

Mimo tak wielu, ciężkich momentów, macierzyństwo może być piękne. Każda z nas zasługuje na radość z tej roli. Nie przyjdzie jednak ona sama. Najpierw trzeba zaspokoić swoje indywidualne potrzeby.

To ty sama wiesz, co jest dla ciebie najlepsze. Musisz tylko wsłuchać się w siebie. Może będzie to kawa z koleżanką poza domem raz w tygodniu? Może wyjazd z partnerem na weekend, gdy dziadkowie zaopiekują się dziećmi. Może zrealizujesz marzenie o kursie i rozpoczęciu nowej drogi zawodowej? A może głównym, czego potrzebujesz, jest zapisanie starszaka do przedszkola bo całodzienna opieka nad nim i nad niemowlakiem jednak przekracza twoje siły?

Działaj droga mamo. Zrób to dla siebie i swojej rodziny. Proste utarte już zdanie, nigdy się nie zestarzeje - szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci. 

Zobacz też: "Nikt nie umie mnie tak rozzłościć, jak własne dziecko." 6 przyczyn, które musisz poznać, by móc to zmienić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza