Gimnastyka słowiańska dla mam: "Woow, to działa"

2022-02-22 9:35

Gimnastyka słowiańska jest coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Skuteczna jak joga, ale bardziej swojska, choć nazywana "gimnastyką czarownic". Według praktykujących ją kobiet, sprawdza się jako aktywność w ciąży, przygotowanie do porodu i w połogu.

Gimnastyka słowiańska
Autor: Getty Images

Gimnastyka słowiańska to aktywność fizyczna, ale też ćwiczenie umysłu, które bazuje na tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie w naszym rejonie świata. W latach 90. białoruski naukowiec Gienadij Adamowicz po raz pierwszy formalnie opisał ten fenomen, którym zainteresowała go jego studentka. Ona sama znała gimnastykę od swojej babci. Postanowił zrekonstruować i zapisać te tradycje.

Gimnastyka słowiańska - na czym polega?

Gimnastyka słowiańska to zajęcia dla kobiet, tworzone i prowadzone przez kobiety. Mają "wzmacniać kobiecy magnetyzm", "nauczyć, jak kontrolować przepływy kobiecej energii" i "pomóc nawiązać kontakt ze swoimi pragnieniami". Adamowicz przeprowadził badania etnograficzne i spisał 27 ćwiczeń. Powiązał je ze słowiańskim horoskopem. Ćwiczenia są dopasowywane do dnia, w którym odbywają się zajęcia na podstawie kalendarza księżycowego i horoskopu.

Zaawansowane uczestniczki mają też dopasowane ćwiczenia do swojej daty urodzenia - swój zestaw rodowy.

Ćwiczenia dla przyszłej mamy: szyja, ramiona, kręgosłup

Ćwiczenia, które łączy się w serie po 7, tzw. kompleksy, dzielą się na światy: górny świat, to te wykonywane na stojąco, rozwijające świadomość, średni - ćwiczenia w klęku, odpowiadające za życie codzienne i jego problemy, oraz dolny - ćwiczenia na czworakach, które związane są z podświadomością, rodowodem i związkiem człowieka z ziemią.

Każde z dobranych w kompleksy ćwiczeń odpowiada za co innego: pierwsze trzy zapobiegają chorobom, kolejne trzy zajmują się stanem psychicznym, a ostatnie łączy te sfery.

Czytaj: Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

Efekty gimastyki słowiańskiej

Ćwiczące chwalą bardzo efekty regularnego stosowania gimnastyki słowiańskiej. „Poranne zajęcia są dla mnie jak łyk dobrej kawy. Ciało jest luźne i otwarte, pojawia się stan radości i uspokojenia.” czytamy w wywiadzie jednej z kobiet. "Ćwiczenia odgruzowują nasze ciało i usuwają gromadzone latami napięcia"

Instruktorka gimnastyki słowiańskiej Kornelia Kwajzer na swojm blogu pisze, że odkryła ćwiczenia kiedy zmagała się z problemami zdrowotnymi po urodzeniu syna. "Nie byłam wstanie się wyprostować, nie trzymałam moczu, chodzenie sprawiało mi ogromny ból, a mąż prowadził mnie zgiętą w pół i w bólach ze łzami w oczach do jadalni czy toalety. Próbowałam w tamtym czasie kilku metod jednak skutek był żaden, albo bardzo krótkotrwały."

Pojechałam na warsztaty i postanowiłam dać temu szansę, ćwiczyłam w domu praktycznie codziennie, czasami w bólach, ale było warto. Po niespełna 2 miesiącach zaczęłam zauważać pozytywne zmiany. Najpierw fizyczne a potem psychiczne. Powiedziałam sobie wtedy woow, to działa.

Gimnastyka słowiańska w ciąży

Kornelia Kwajzer zaleca ćwiczenia nie tylko po urodzeniu dziecka ale też w ciąży. Zmieniające się ciało, napięcia fizyczne i psychiczne są łągodzone przez zajęcia gimnastyki słowiańskiej.

Zapewnia, że gimnastyka słowiańska w ciąży powoduje:

  • wzmocnienie i rozluźnienie mięśnie pleców, brzucha, nóg i miednicy
  • zmniejszenie bólów w stawach i mięśniach
  • poprawę pracy nerek, nadnerczy, tarczycy
  • zmnienie obrzęków i poprawę kształtu piersi 
  • zmniejszenie się nietrzymanie moczu
  • stabilizację ciśnienia
  • wzrost odporności na infekcje 

Jak dodaje dzięki temu, iż poprawia się kondycja fizyczna ciała poprawia się stan emocjonalny kobiety w ciąży. Sprawdziła to w czasie swojej kolejnej ciąży. "Gimnastyka okazała się pomocna podczas samego porodu córeczki. - pisze Kwajzer - Moja wytrzymałość na ból i wysiłek była i jest większa, mam większe zaufanie do mojego ciała. Sam poród zniosłam bardzo dobrze. Ćwiczyłam podczas pierwszej fazy porodu i po porodzie córki zaczęłam ćwiczyć już w 2 dobie. Nie dlatego, aby szybko zrobić z siebie szprychę, ale po to żeby łatwiej znieść połóg."

Czytaj: Jakie będzie dziecko według staropolskich wierzeń? Dziś to żarty, ale nasze prababcie uznawały to za fakt

Jak wyglądają ćwiczenia gimnastyki słowiańskiej?

Przykładowe zajęcia są dostępne w internecie, ale kobiety, które praktykują gimnastykę, cenią również spotkania w gronie kobiet, które dają im przepływ pozytywnej energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza