Twoje dziecko ma talerzyk z sieciówki? GIS ostrzega: jedzenie z nich to zagrożenie dla zdrowia

2022-09-28 10:01

Wykryto niebezpieczne substancje w plastikowych talerzykach dostępnych w jednej z popularnych sieci handlowych. Główny Inspektorat Sanitarny znalazł w nich szkodliwą dla zdrowia substancję i ostrzega konsumentów - "nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością".

talerzyk do jedzenia dla dzieci
Autor: Getty Images GIS wykrył szkodliwą substancję w plastikowch talerzykach.

W talerzach dostępnych w popularnej sieci handlowej - Action wykryto przekroczone normy migracji formaldehydu. Jest to lotny związek organiczny, który zagraża zdrowiu poprzez zbieranie się na oskrzelach i płucach i podrażniając śluzówki dróg oddechowych. 

Związki te mogą powodować podrażnienie spojówek, kaszel, suchość w gardle. Formldehydy są istotnym składnikiem smogu. Występują w wielu miejscach w ludzkim otoczeniu - m.in. w farbach do ścian, dezodorantach, czy płytach MDF. Gdy jednak nadmiernie migrują mogą znacznie zagrażać zdrowiu powodując nawet zatrucia pokarmowe, a w skrajnych przypadkach - astmę oskrzelową.

Przeczytaj też: Mikroplastik – dzieci mają go w sobie aż 10 razy więcej niż dorośli

Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie

Sprawdź: Kupujesz zabawki z "eko-plastiku"? To błąd katastrofalny w skutkach - ostrzegaja eksperci

O które talerze dokładnie chodzi?

Jak czytamy na stronie GIS, produkt wycofywany ze sprzedaży, to talerz z melaminy w kolorze niebieskim o numerze partii 034914 i kodzie kreskowym 8720573192279 dystrybuowany przez sieć ACTION POLAND. Jak ostrzegają eksperci:

"(...) należy uznać, że spożywanie posiłków podawanych na tych talerzach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd."

talerz z melaminy
Autor: gov.pl/web/gis Talerze wycofywane z użytku po kontroli GIS

Firma Action Poland Sp. z o.o. zobowiązała się do natychmiastowego wycofania produktu ze swoich sklepów, a także poinformowania producenta o nieprawidłowościach.

Uwaga na naczynia z melaminy

Naczynia wykonane z melaminy mają ściśle określony sposób użytkowania. Nie nadają się do podgrzewania żywności w piekarniku, czy mikrofalówce. Co więcej, jedzenie na nich powinno przebywać nie dłużej niż 2 godziny i mieć temperaturę nie wyższą niż 70 stopni. 

Eksperci uspokajają, że malamina w takiej ilości, w jakiej zazwyczaj mamy z nią kontakt nie jest niebezpieczna o ile będzie stosowana w prawidłowy sposób. 

Wokół melaminy wybuchła afera w 2008 roku. Odkryto wówczas, że na skutek spożycia mleka w proszku z dodatkiem tej substancji zmarło sześcioro dzieci w Chinach. Do tego aż 300 tysięcy dzieci zachorowało. Badania nad skażonym mlekiem wykazały wtedy 2,5 mln cząsteczek melaminy na miliard.

Dowiedz się: Szklana butelka dla dziecka - czy szklana butelka jest lepsza od plastikowej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza