Mikroplastik – dzieci mają go w sobie aż 10 razy więcej niż dorośli

2021-09-27 14:34

Mikroplastik to drobiny tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, pochodzące z rozpadu większych elementów z plastiku. Stwarzają one zagrożenie dla zdrowia dorosłych, a co dopiero dzieci. Szczególnie ostatnie badania są alarmujące.

Sztuczne karmienie noworodków: wady i zalety karmienia butelką
Autor: Getty images Co trzeba wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na sztuczne karmienie noworodka?

Spis treści

  1. Mikroplastik w organizmie dzieci
  2. Mikroplastik – skutki

Mikroplastik jest obecny w wodzie, w powietrzu, ziemi - również w żywnosci, którą zjadamy. Połykany i wdychany przenika do naszych organizmów gdzie kumuluje się i niszczy nas od wewnątrz. Jak się okazało, problem jest znacznie poważniejszy w przypadku dzieci tak małych jak roczniaki.

Mikroplastik w organizmie dzieci

Aż 10-krotnie więcej mikroplastiku znaleziono w próbkach kału rocznych dzieci niż u dorosłych. Chodzi o PET (politereftalan etylenu), rodzaj poliestru, z którego najczęściej są robione plastikowe butelki i odzież (np. polar).

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku zbadali kał dzieci i dorosłych porównując w nim zawartość PET i poliwęglanu. Celowo pominięto inny popularny plastik, polipropylen, z którego najczęściej robione są pieluszki. Badaniu poddano kał sześciorga rocznych dzieci, trojga noworodków i dziesiątki dorosłych.

W przypadku rocznych dzieci wykryto 10-krotnie więcej PET, co może być skutkiem specyficznego zachowania dzieci i opieki nad nimi. Dzieci wkładają do ust zabawki i połykają mikrodrobiny plastiku.  Butelki, pudełka i kubeczki dla dzieci, również są zrobione z plastiku, który używany długo w zmiennych temperaturach lub poddany uszkodzeniom rozpada się na mikroplastik. Kolejną przyczyną może być raczkowanie po plastikowych wykładzinach, matach i dywanach, z których pył dzieci wdychają i połykają.

Jakie zabawki są bezpieczne dla dziecka

Mikroplastik – skutki

Mikroplastik częściowo jest wydalany z ogranizmu, ale wiadomo już, że mniejsze drobiny pozostają w organizmie w układzie krążenia powodując stany zapalne i śmierć komórek.

Badanie przeprowadzone przez naukowców w Nowym Jorku jest dopiero pierwszym etapem badania problemu. Prowadzone sa badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie dorosłych, ale dzieci są znacznie bardziej wrażliwe bo ich ciała dopiero rosną. Naukowcy zapewniają, że zamierzają zbadać dokładniej przyczyny kumulacji mikroplastiku u dzieci i przeprowadzić badania na większej grupie maluchów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza