Ile trwa majówka? Uczniowie będą mieć więcej wolnego niż dorośli

2024-04-30 11:25

Tegoroczna majówka tuż-tuż, o czym przypominają znikające ze sklepowych półek produkty na grilla. Aby cieszyć się z długiego weekendu, dorośli musieli wypełnić wniosek urlopowy. Uczniowie mają łatwiej, w dodatku dla nich majówka potrwa znacznie dłużej.

Ile trwa majówka? Uczniowie mają więcej wolnego niż dorośli
Autor: Getty Images Ile trwa majówka? Uczniowie mają więcej wolnego niż dorośli

Majówką nazywamy wolne w okolicach 1 i 3 maja. Te dwa dni są ustawowo wolne od pracy, dzieli je Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto nie jest dniem wolnym, jednak często bierzemy tego dnia urlop. W 2024 roku Święto Pracy wypada w środę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja - w piątek. Jeśli weźmiemy wolne w czwartek, będziemy mieli całkiem przyjemny długi weekend. A ci, którzy zdecydowali się na urlop również w poniedziałek i wtorek, mają aż dziewięć dni wolnego, kosztem zaledwie trzech dni urlopu.

Uczniowie mają jeszcze lepiej, w dodatku nie muszą wypisywać wniosków urlopowych.

Spis treści

  1. Majówka w szkołach
  2. Majówka, po majówce i… dalej wolne
Bezpieczna majówka nad wodą. Jak nie utonąć?

Majówka w szkołach

1 i 3 maja szkoły są zamknięte, a 2 maja w większości szkół nie ma zajęć dydaktycznych, odbywają się zajęcia opiekuńcze. Są placówki, które w których dni wolnych od zajęć jest więcej - uczniowie nie poszli na lekcje również w poniedziałek i we wtorek. Mogą oni liczyć na naprawdę sporo wolnego. A to nie koniec!

Przeczytaj także: Uczniowie mają powody do radości. Zakończenie roku szkolnego wcześniej, niż sądzono

Majówka, po majówce i… dalej wolne

Uczniowie nie zagrzeją długo miejsca w ławkach. Maj od lat kojarzy się z maturami. W tym roku matury pisemne rozpoczynają się nie 4 maja, ale także zaraz po majówce. 7 maja to egzamin pisemny z języka polskiego, 8 maja z matematyki, a 9 maja - z języka angielskiego. Maturzyści będą pisali egzamin, a ich koledzy z młodszych klas (szkół ponadpodstawowych) będą mieli wolne.

A 14, 15 i 16 maja to czas egzaminu ósmoklasisty. W tych dniach nie ma zajęć dydaktycznych w klasach 1-7 szkół podstawowych. Poniedziałek i piątek to "normalne" lekcje, ale tydzień nauki zdecydowanie się kurczy.

To jeszcze nie koniec wolnego w maju. Przyzwyczailiśmy się, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w czerwcu, jednak w tym roku wypada dość wcześnie - 30 maja. Boże Ciało to kolejny dzień ustawowo wolny od pracy. To, standardowo, czwartek, zatem jeśli chcemy przedłużyć weekend, wystarczy, że weźmiemy jeden dzień wolnego, na piątek 31 maja. To dzień, w którym w szkołach jest dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

A w sobotę kolejny dzień do świętowania - 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

Przeczytaj także: Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?

Ile wiesz o konstytucji 3 maja?

Pytanie 1 z 7
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest od: