Inwazja kleszczy: lekarz rodzinny wyśle na badania w kierunku boreliozy? MZ odpowiada

2023-05-22 10:45

Inwazja kleszczy sprawia, że liczba chorych na boreliozę, groźną chorobę odkleszczową, rośnie. Czy w związku z tym lekarz rodzinny POZ będzie mógł wystawić skierowanie pacjentom na refundowane badania w kierunku boreliozy? Ministerstwo Zdrowia odniosło się do proponowanych zmian, a odpowiedź resortu jest jednoznaczna.

Lekarz rodzinny wystawi skierowanie na badania w kierunku boreliozy?
Autor: Getty Images Lekarz rodzinny wystawi skierowanie na badania w kierunku boreliozy?

Ciepła zima i brak śniegu przyczyniły się nie tylko do wzrostu liczebności kleszczy, ale i zwiększenia zasięgu ich występowania. Coraz częściej spotykamy kleszcze w ogródkach miejskich, na zielonych skwerach czy w parkach. W związku z tym rośnie liczba chorych, u których diagnozuje się boreliozę, groźną chorobę odkleszczową, której charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący. 

Objawy boreliozy

Jeśli znajdziemy na skórze kleszcza, powinniśmy jak najszybciej wyjąć go, a następnie przez około dwa tygodnie obserwować skórę. Jeśli wokół miejsca, w którym znajdował się kleszcz, pojawi się czerwona otoczka, może to oznaczać, że insekt zaraził nas boreliozą.

Do innych wczesnych objawów boreliozy zalicza się również zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, drętwienie kończyn. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, żeby wykonać badania.

Kto może zlecić badania na boreliozę?

Dotychczas badania w kierunku boreliozy mógł zlecać tylko lekarz specjalista ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dotyczyło to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na boreliozę (tylko do 15.04.2023 r. zachorowało 2 753 osób, prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - informuje GOV.pl), pojawiły się pytania do resortu zdrowia, czy ścieżka wykonywania badań w kierunku boreliozy może zostać uproszczona, a skierowanie na badania w kierunku boreliozy mógłby wystawić lekarz rodzinny POZ.

"Aktualnie nie są prowadzone prace dotyczące udostępnienia lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) badań do diagnozowania boreliozy" - odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

Ministerstwo wskazało jednocześnie, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystąpienie typowego rumienia wędrującego po pokłuciu przez kleszcza nie wymaga diagnostyki laboratoryjnej. Jest za to wskazanie, do wdrożenia antybiotykoterapii.

Czytaj: Jak prawidłowo usunąć kleszcz?