Inwazyjna choroba meningokokowa trudna do rozpoznania zwłaszcza w pandemii

2021-04-13 11:57

Inwazyjna choroba meningokokowa jest bardzo groźna i bardzo lekceważona przez rodziców. Największym problemem jest to, ze trudno ja zdiagnozować, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do lekarzy jest utrudniony.

Inwazyjna choroba meningokokowa trudna do rozpoznania zwłaszcza w pandemii
Autor: Getty images

„Zakażenie meningokokami jest o tyle problematyczne, że nawet gdyby nie było pandemii i mielibyśmy pełen dostęp do służby zdrowia, rozpoznanie go stanowi bardzo duże wyzwanie dla lekarzy” – mówił w rozmowie z PAP lek. med. Łukasz Durajski z Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (WHO), członek Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics).

Jak czytamy w depeszy agencyjnej, inwazyjna choroba meningokokowa może w ciągu 24 godzin doprowadzić do zgonu dziecka. Łukasz Durajski podał informację, że od końca stycznia do końca lutego 2021 r. z powodu sepsy meningokokowej zmarło w Polsce troje dzieci.  

Spesa meningokokowa - co to za choroba?

Inwazyjna choroba meningokokowa wywołana jest przez bakterie, które wywołują jednocześnie sepsę meningokokową i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub pojedynczo jedna z tych chorób. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, przy czym szczyt zachorowań przypada w pierwszym roku życia.

Zagrożone są szczególnie maluchy uczęszczające do żłobków i przedszkoli, dlatego to one powinny byc w pierwszej kolejności zaszczepione przeciw meningokokom.

Chorobę trudno rozpoznać, ponieważ objawy inwazyjnej choroby menigokokowej są mało charakterystyczne: osłabienie, gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, rozdrażnienie, złe samopoczucie - mogą towarzyszyć wielu infekcjom.

"Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci szczepień – przypomniał w rozmowie z PAP lek. med. Łukasz Durajski z Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (WHO).

Więcej o meningokokach przeczytasz TUTAJ

Warto zaszczepić dziecko

Zdaniem eksperta, rodzice w Polsce coraz częściej są świadomi zagrożeń związanych z infekcjami rotawirusowymi i pneumokokowymi, jednak nadal lekceważą zakażenia meningokokowe. Zdaniem Durajskiego, szczepienia przeciw meningokokom powinny być bezpłatne, tak jak jest to w wielu krajach europejskich. 

W Polsce dostępne są dwie szczepionki skoniugowane przeciw meningokokom typu A, C, W, Y (jedna dla osób w wieku od szóstego tygodnia życia, druga dla osób w wieku od dwóch lat) oraz jedna szczepionka skoniugowana przeciw meningokokom typu C (dla dzieci po ukończeniu 2. miesiąca życia).

Czytaj również: Kalendarz szczepień obowiązkowych - zobacz aktualne zalecenie

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Meningokoki. Czym są meningokoki?