Inwazyjna choroba meningokokowa trudna do rozpoznania zwłaszcza w pandemii

Inwazyjna choroba meningokokowa trudna do rozpoznania zwłaszcza w pandemii
Autor: Getty images

Inwazyjna choroba meningokokowa jest bardzo groźna i bardzo lekceważona przez rodziców. Największym problemem jest to, ze trudno ja zdiagnozować, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy dostęp do lekarzy jest utrudniony.

„Zakażenie meningokokami jest o tyle problematyczne, że nawet gdyby nie było pandemii i mielibyśmy pełen dostęp do służby zdrowia, rozpoznanie go stanowi bardzo duże wyzwanie dla lekarzy” – mówił w rozmowie z PAP lek. med. Łukasz Durajski z Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (WHO), członek Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics).

Jak czytamy w depeszy agencyjnej, inwazyjna choroba meningokokowa może w ciągu 24 godzin doprowadzić do zgonu dziecka. Łukasz Durajski podał informację, że od końca stycznia do końca lutego 2021 r. z powodu sepsy meningokokowej zmarło w Polsce troje dzieci.  

Spesa meningokokowa - co to za choroba?

Inwazyjna choroba meningokokowa wywołana jest przez bakterie, które wywołują jednocześnie sepsę meningokokową i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub pojedynczo jedna z tych chorób. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, przy czym szczyt zachorowań przypada w pierwszym roku życia.

Zagrożone są szczególnie maluchy uczęszczające do żłobków i przedszkoli, dlatego to one powinny byc w pierwszej kolejności zaszczepione przeciw meningokokom.

Chorobę trudno rozpoznać, ponieważ objawy inwazyjnej choroby menigokokowej są mało charakterystyczne: osłabienie, gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty, rozdrażnienie, złe samopoczucie - mogą towarzyszyć wielu infekcjom.

"Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci szczepień – przypomniał w rozmowie z PAP lek. med. Łukasz Durajski z Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (WHO).

Więcej o meningokokach przeczytasz TUTAJ

Warto zaszczepić dziecko

Zdaniem eksperta, rodzice w Polsce coraz częściej są świadomi zagrożeń związanych z infekcjami rotawirusowymi i pneumokokowymi, jednak nadal lekceważą zakażenia meningokokowe. Zdaniem Durajskiego, szczepienia przeciw meningokokom powinny być bezpłatne, tak jak jest to w wielu krajach europejskich. 

W Polsce dostępne są dwie szczepionki skoniugowane przeciw meningokokom typu A, C, W, Y (jedna dla osób w wieku od szóstego tygodnia życia, druga dla osób w wieku od dwóch lat) oraz jedna szczepionka skoniugowana przeciw meningokokom typu C (dla dzieci po ukończeniu 2. miesiąca życia).

Czytaj również: Kalendarz szczepień obowiązkowych - zobacz aktualne zalecenie

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Meningokoki. Czym są meningokoki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE