Zawsze chciałyście o to zapytać, ale... Te grafiki pokazują, jak rozszerza się szyjka macicy w czasie porodu

2022-10-04 15:47

Jak to jest, że centymetrowy otwór w szyjce macicy rozszerza się tak, że może przez niego przecisnąć się główka dziecka? To długi proces, ale jak najbardziej możliwy. Te proste grafiki, które przygotowała nasza redakcja, pokazują to wyraźnie. Zobacz, jak stopniowo rozszerza się szyjka macicy i jak umożliwia to maleństwu przyjście na świat.

Kobieta na łóżku porodowym w otoczeniu lekarzy
Autor: Getty images Jak rozszerza się szyjka macicy w czasie porodu - zobacz niezwykłe grafiki, a wszystko stanie się jasne

Jak to możliwe, że otwór w szyjce macicy, który ma 1 cm średnicy, rozszerzył się 10-krotnie? To cud natury, która sprawiła, że szyjka jest tak elastyczna, że w czasie porodu potrafi zmienić swoją średnicę z 1 do 10 cm - umożliwiając dziecku przedostanie się przez kanał rodny na świat.  

Oczywiście rozwieranie się i skracanie szyjki macicy to proces, który trwa. Szyjka dojrzewa stopniowo, może to zająć godziny, dni, a nawet tygodnie. Początkowy etap, często utajony, czyli niewidoczny może zacząć się na długo przed terminem. Rozwarcie szyjki na 1 do 2 cm, i skrócenie jej o połowę oznacza, że do porodu jeszcze daleko.

Aktywny poród następuje przy rozwarciu ok. 6-centymetrowym. Gdy szyjka osiągnie magiczne 10 centymetrów rozwarcia – jesteś gotowa, aby przeć.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Pierwszy okres porodu - co się wtedy dzieje?

Pierwszy okres porodu to czas, w którym szyjka rozwiera się i skraca. To okres mniej lub bardziej intensywnych skurczy, które są niezbędne do przygotowania szyjki do porodu. Początkowo nieregularne i słabe, stają się coraz mocniejsze, częstsze i bardziej regularne. 

Wczesny okres porodu dzieli się na 3 fazy.

1. Faza utajona

W fazie utajonej, która może zacząć się na długo przed terminem porodu, szyjka zaczyna się skracać i rozwierać do ok. 3 cm. Skurcze są wówczas łagodne, nieregularne - często to tzw. skurcze przepowiadające. 

Gdy szyjka macicy zaczyna się otwierać bardziej, w drugiej, zasadniczej fazie pierwszego okresu porodu, może pojawić się jasnoróżowa lub lekko krwawa wydzielina z pochwy. Jest to prawdopodobnie czop śluzowy, który blokował otwór szyjki macicy podczas ciąży, a teraz wypadł, aby otworzyć dziecku drogę na świat.

2. Faza zasadnicza

Druga faza może trwać kilka lub kilkanaście godzin. To najtrudniejszy moment porodu, bolesny i obfitujący w skurcze. Aby złagodzić nieprzyjemne doznania i przyspieszyć dojrzewanie szyjki, warto w tym czasie dużo spacerować, wziąć ciepłą kąpiel, poskakać na piłce porodowej i wypróbować techniki oddechowe ze szkoły rodzenia.

Aktywny poród zaczyna się, gdy szyjka ma ok. 6 cm rozwarcia. Skurcze są wtedy silniejsze, pojawia się ból w odcinku krzyżowym. Warto stosować wówczas wybrane wcześniej techniki łagodzenia bólu. Faza ta trwa od 4 do 8 godzin lub dłużej, ponieważ szyjka macicy rozszerza się z prędkością około 1 cm na godzinę.

3. Faza przejścia

Ostatnia część aktywnego porodu, czyli faza przejścia jest szczególnie intensywna i bolesna. Skurcze są częste i mogą trwać od 60 do 90 sekund. Kobieta odczuwa ucisk w dolnej części pleców i odbytnicy. To czas, gdy szyjka otwiera się maksymalnie. Gdy osiągnie 10 cm, położna poleci, aby przeć.

Poniższe grafiki, które przygotowaliśmy w naszej redakcji, obrazują ten proces w klarowny sposób, acz z lekkim przymrużeniem oka.

Czytaj również: Co będziesz czuła i co się będzie działo w kolejnych fazach porodu?

Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?