Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

2016-01-15 14:02
dziecko podczas porodu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Dziecko podczas porodu główką toruje sobie wyjście z łona mamy.

Mało kto zastanawia się co czuje dziecko podczas porodu. Wiele mówi się o tym, jak poród przeżywa mama dziecka: o pozycjach umożliwiających jak najłatwiejszy poród, o rodzajach znieczulenia, o tym, co czuje kobieta w każdej z trzech jego faz. Mniej uwagi poświęca się przychodzącemu na świat noworodkowi i temu, jak wygląda przychodzenie na świat z jego perspektywy.

Poród bywa porównywany do takich wyczynów jak wspinaczka na Mount Everest czy przebiegnięcie maratonu - podobno wszystkie te osiągnięcia wymagają mniej więcej takiego samego wysiłku. Dzięki współczesnej medycynie poród może stać się dla kobiety łatwiejszym i mniej bolesnym przeżyciem niż bywało to w poprzednich wiekach. Warto jednak pamiętać, że przyjście na świat to wielkie wydarzenie również dla tego, na które wszyscy oczekują - dziecka. Dla niego poród to również niemałe wyzwanie - przez dziewięć miesięcy rozwijało się w ciemnej, ciasnej i bezpiecznej przestrzeni, a teraz czeka je prawdziwa rewolucja. Co więc przeżywa dziecko podczas porodu?

>>Przeczytaj również: Poród pośladkowy - zagrożenia, powikłania, cesarskie cięcie>>

Zobacz 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce

Dziecko podczas porodu: pierwsza faza

Mówi się, że to dziecko decyduje, kiedy przyjdzie na świat. Mózg dziecka wysyła do mózgu mamy sygnał, że pora produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy. Zanim jednak dojdzie do samego porodu, dziecko przygotowuje się do niego już kilka tygodni wcześniej - w trzecim trymestrze, około 6 tygodni przed rozwiązaniem. Wtedy przyszła mama odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa - najczęściej czuje ona sam skurcz, jednak nie towarzyszy mu ból, a jeśli się pojawia - to niewielki. Podobnie jest z dzieckiem - ono również nie odczuwa ich silnie - jest chronione przez wody płodowe - jednak dzięki nim przygotowuje się do skurczów, które nadejdą wraz z porodem. W tym samym czasie dziecko przyjmuje też w brzuchu odpowiednią pozycję - powinno ustawić się główką w dół, czyli przyjmuje tzw. położenie główkowe. Głowa jest tą częścią małego ciała, która ma największą szerokość, więc najłatwiej, gdy jako pierwsza przedostanie się na zewnątrz. Poza tym, jest do swojej przywódczej roli specjalnie przygotowana - ma ciemiączka, czyli rozstępy między kośćmi w czaszce, które podczas wychodzenia główki na zewnątrz nachodzą na siebie, zmniejszając tym samym obwód główki podczas skurczów. Warto jednak dodać, że czasem dziecko podczas porodu przyjmuje inną pozycję i w zależności od niej lekarz podejmuje decyzję o tym, czy poród może nadal przebiegać naturalnie, czy konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

>>Przeczytaj również: Poród od A do Z - te pojęcia związane z porodem powinnaś znać>>

Dziecko podczas porodu: druga faza

Moment, w którym dziecko przedostaje się z kanału rodnego do pochwy jest najtrudniejszy dla mamy, która właśnie wtedy odczuwa skurcze najintensywniej. Nadal do końca nie wiadomo, jak reaguje na to dziecko, naukowcy twierdzą, że może również odczuwać ból - w końcu znajduje się w miejscu na kształt ciasnego tunelu, który na przemian otwiera i zacieśnia się wokół niego. Podczas skurczu oddech dziecka staje się wolniejszy, na chwilę nawet zamiera. Jednak stres, który odczuwa, przygotowuje go do poradzenia sobie z nowymi warunkami po porodzie. Podczas przedostawania się przez kanał rodny dziecko wykonuje ruchy śrubowe - główką skierowaną w dół. W tym czasie przyjęcie przez mamę pozycji w kucki poszerzy przestrzeń, w której dziecko się porusza, co w konsekwencji może przyśpieszyć poród. Dziecko podczas porodu próbuje dopasować się do kształtu kanału rodnego: wykonuje szereg zwrotów, odpowiednio ustawia barki, które zaraz po główce mają pojawić się na świecie. Druga faza porodu to ogrom pracy zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy, którego efekt jest jednak zachwycający - w końcu się rodzi.

>>Jak rodzi się dziecko: Dowiedz się wszystkiego o kulminacyjnej fazie porodu>>

Dziecko podczas porodu: trzecia faza

Dziecko podczas porodu wykonało nieprzecenioną pracę i teraz wreszcie jest na świecie. Jest zdecydowanie oszołomione - wokół niego znajduje się mnóstwo barw, dźwięków, zapachów, których nigdy wcześniej nie widziało, słyszało, wąchało. Aby ten dziecięcy szok zminimalizować, kładzie się noworodki na piersi mamy, co je uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko po raz pierwszy nabiera powietrza jeszcze przez pępowinę, więc nie warto odcinać jej zbyt wcześnie. W organizmie kobiety wytwarzają się endorfiny - hormony szczęścia - które działają również na dziecko. Choć jest już ono na świecie, za kilka minut młoda mama będzie jeszcze musiała urodzić łożysko. Pomaga w tym przyłożenie dziecka do piersi, co nasila skurcze macicy i powoduje szybsze odklejenie się łożyska. Kobieta znów czuje skurcze i potrzebę parcia, rodzi łożysko,  a poród się kończy.

Polecamy wideo o tym jak przebiega poród

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE