Jak schłodzić niemowlę w upały? 7 rzeczy, które pomogą mu, gdy z nieba leje się żar

2022-06-29 10:54

Niemowlakowi trudno jest utrzymać stałą ciepłotę ciała, dlatego upały są dla niego szczególnie dotkliwe. Tak małe dziecko ma niewiele gruczołów potowych na skórze, dlatego nie może skutecznie schładzać się samo. Gdy będzie zbyt długo narażone na wysoką temperaturę, może dostać gorączki, a nawet doznać udaru cieplnego. Przeczytaj, co robić, by upały były dla niego mniej dotkliwe.

Jak schłodzić niemowlę w upały?
Autor: Getty images Jak schłodzić niemowlę w upały?

Gdy niemowlęciu jest za gorąco nie ma ochoty na nic, jest płaczliwe, nie chce jeść, ma problemy z zaśnięciem. I choć na lato zawsze wyczekuje się z utęsknieniem, to gdy nasze dziecko cały czas jest rozdrażnione i „nieodkładalne” marzy nam się zima. Jak pomóc maleństwu przetrwać temperatury powyżej 30 stopni? Oto 7 zasad, o których musisz pamiętać, opiekując się dzieckiem w upalne dni: 

Przeczytaj: Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie. Już w ciągu 15 minut może dojść do udaru cieplnego

Spis treści

  1. Rozbieraj je tak samo jak siebie
  2. Niech polata bez pieluszki
  3. Zadbaj o dobrą temperaturę w domu
  4. Zmień godziny spacerów w upalne dni
  5. Dbaj o odpowiednie nawodnienie
  6. Zaproponuj dodatkowe kąpiele
  7. Przygotuj dziecko do snu w upał
Co męczy niemowlaka?

Rozbieraj je tak samo jak siebie

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas upałów jest odpowiedni ubiór dziecka. Gdy sama masz ochotę chodzić tylko w kostiumie kąpielowym. Uwierz, że twojemu dziecku też jest tak samo gorąco. W upalny dzień zakładaj mu tylko samo body z cienkiej bawełny lub lnu. Naturalne, przewiewne ubranko pozwoli jego skórze oddychać. Postaw na ubranka w jasnych barwach, ciemne będą dodatkowo przyciągać słońce i nagrzewać się. Możesz także pozostawić niemowlę w samej pieluszce i nakryć je tylko tetrową pieluszką lub cieniutkim bawełnianym prześcieradełkiem.

Jeśli wychodzicie na spacer, chroń jego główkę przed słońcem cieniutką, przewiewną  czapeczką wykonaną z naturalnych materiałów. Gdy przebywacie w cieniu, możecie ją ściągnąć, by nie podnosiła dodatkowo temperatury ciała.

Nie zakładaj dziecku skarpetek. Ciepłotę ciała dziecka sprawdzaj dotykając jego karku lub klatki piersiowej. Jeśli poczujesz, że skóra jest bardzo ciepła lub mokra, wiedz, że dziecku jest za gorąco. Gdy ciałko jest chłodne, dodaj dziecku warstwę ubranka lub nakryj je cienkim kocykiem. Nie sprawdzaj ciepłoty ciała dziecka dotykając jego stópek lub dłoni. Układ krążenia niemowląt jeszcze nie działa tak jak u dorosłego, dlatego te części ciała mogą mieć nieco niższą temperaturę od reszty ciała.

Ważna uwaga - na upały lepiej nie ubierać dzieci w fikuśne ciuszki. Falbanki, spodenki na szelkach, ubrania zasuwane na suwak pozostaw na inne okazje przy niższych temperaturach. Wybieraj proste ubranka bez ozdób i zbędnych elementów, które mogłyby odciskać się na ciele. Ubranka powinny być także luźne, by zapewniały dobrą wentylację.

Przeczytaj: Niemowlę w upały. Jak unikać odparzeń? Jak rozpoznać, że się rozpoczynają?

Niech polata bez pieluszki

W upalne dni niech twój maluszek jak najwięcej czasu przebywa bez pieluszki - w ten sposób zapewnisz przewiew pupie i uchronisz ją przed odparzeniami, o które nietrudno w gorące dni. Przebywanie bez pieluszki przyniesie twojemu szkrabowi wiele radości i przede wszystkim dużą ulgę. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze maleńkie i leży w jednym miejscu, możesz zabezpieczyć się przed „mokrymi wpadkami” podkładając mu pod kocyk podkład. Kładź jednak dziecko na cieniutkim bawełnianym, bambusowym lub lnianym kocyku, żeby jego skóra mogła oddychać.

Gdy musisz dziecku założyć pieluszkę, pamiętaj, aby jej rozmiar był dopasowany do wagi dziecka. Pieluszka nie może dziecka uciskać. W upalne dni staraj się także nieco luźniej ją zapinać.

Zadbaj o dobrą temperaturę w domu

Latem w domu może być prawdziwy ukrop - zwłaszcza jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub na wyższych kondygnacjach. Jeśli nie posiadasz klimatyzatora w domu, przez całą dobę należy dbać o utrzymanie jak najniższej temperatury w środku. Gdy operuje słońce, okna należy zasłaniać roletami lub zasłonami, a uchylać gdy słońce zmieni swój kierunek. Na balkonie warto rozłożyć parasol, który będzie ograniczał wpadanie promieni słonecznych przez okna balkonowe, które mają dużą powierzchnię i najszybciej nagrzewają wnętrze mieszkania. Wieczorem, w nocy i nad ranem (kiedy jest najchłodniej) należy pootwierać wszystkie okna i umożliwić wymianę powietrza w całym domu.

Gdy jednak sytuacja robi się nie do zniesienia, warto pomyśleć o włączeniu wentylatora, ale nie bezpośrednio w  sąsiedztwie maluszka lub wyjściu z maluszkiem na zewnątrz w cień - przewiewny balkon, a najlepiej ogród - to najlepszy pomysł w tej sytuacji.

Zmień godziny spacerów w upalne dni

Staraj się niw wychodzić z dzieckiem z domu w godzinach największej ekspozycji na słońce tj. od 11 do 15. W tych godzinach temperatury powietrza sięgają zenitu, a słońce jest bardzo agresywne - co grozi poparzeniami słonecznymi i dużym ryzykiem udaru cieplnego. Wychodząc na zewnątrz trzymaj się zawsze cienia - wybieraj lasy, parki i zacienione chodniki. Niemowlęta do ukończenia 6 miesiąca życia i dzieci o jasnej karnacji nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Skóra maluszków jest bardzo delikatna i podatna na szybkie oparzenia słoneczne.

Pamiętaj zatem też o odpowiednim filtrze dla maluszka - wybieraj najlepiej te mineralne i z wysokim faktorem, który całkowicie zablokuje przenikanie szkodliwego promieniowania słonecznego w głąb skóry maluszka.

Przeczytaj więcej na ten temat: Pytamy farmaceutę, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022?

Dbaj o odpowiednie nawodnienie

W czasie upałów małe dzieci są bardzo narażone na odwodnienie, dlatego szczególną uwagę musisz przykładać do ilości podawanych mu płynów. Jeśli karmisz swoje dziecko wyłącznie piersią, nie trzeba go dopajać. Przystawiaj maluszka do piersi tak często jak tego chce. Gdy maluch się nie dopomina, pamiętaj sama, aby proponować mu pierś w odstępach 1-1,5 h. Mleko pierwszej fazy jest wodniste i świetnie gasi pragnienie. Nie mniej jednak może dojść do sytuacji, że w upał niemowlę będzie całkowicie odmawiało ssania piersi. Niemowlę, któremu jest gorąco broni się w ten sposób przed jeszcze wyższą temperaturą. Trzeba pamiętać, że ssanie to wysiłek fizyczny dla dziecka, który dodatkowo podnosi ciepłotę jego ciała. W tej sytuacji należy przed karmieniem sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco (test karku lub klatki piersiowej) i zrobić wszystko, by schłodzić maluszka. Gdy ciepłota jego ciała będzie optymalna, apetyt z pewnością mu wróci.

W przypadku dzieci karmionych mieszanką, należy pamiętać dodatkowo o podawaniu dziecku wody - najlepiej źródlanej. Możesz podawać ją butelką, łyżeczką, kubkiem otwartym lub strzykawką. Każdy sposób jest dobry, by tylko maluszek otrzymał odpowiednią ilość płynów i nie odwodnił się.

Polecamy: Objawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?

Zaproponuj dodatkowe kąpiele

Doskonałą sprawą na upały są dodatkowe kąpiele. Nie musisz czekać do wieczora, by wykapać swojego szkraba. Gdy widzisz, że już ciężko znosi upał, staje się płaczliwy i niespokojny, zaproponuj mu kąpiel w nieco chłodniejszej temperaturze. Maluszkowi poniżej 3 miesięcy wystarczy jak obniżysz temperaturę o 2 stopnie, starsze niemowlęta mogą mieć chłodniejszą wodę. Kąpielą warto też zaczynać każdy dzień po tropikalnej nocy. Na dzień dobry oczyścimy skórę maluszka z potu i zabrudzeń, podnosząc komfort maluszka. W ciągu dnia możesz schładzać ciałko maluszka wilgotną tkaniną lub wodą termalną w spray'u.

Starszym niemowlętom możemy zaproponować wodne zabawy - na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Mały basenik wodny z zabawkami do przelewania wody, zajmie je na dłuższą chwilę. Nawet w mieszkaniu można zorganizować im wodną atrakcję, która nie spowoduje powodzi. Świetną zabawą dla maluszków, które już siedzą i są na etapie rozszerzania diety jest zabawa w wyławianie owoców. Do miski z zimną wodą, wrzucamy kilka kawałków ulubionych owoców naszego szkraba i zachęcamy go do wyławiania ręką i próbowania. To przy okazji świetny trening dla małych rączek - bo uchwycenie czegokolwiek w wodzie nie jest takie łatwe.

Przygotuj dziecko do snu w upał

Zrób dziecku chłodniejsza kąpiel przed snem, po czym odpowiednio ubierz go do snu - wystarczy cienkie body z krótkim rękawem lub rampersy. Zrezygnuj z przykrywania dziecka kocykiem. Gdy noc jest naprawdę ciepła, wystarczy gdy dziecko nakryjesz pieluszką flanelową, tetrową lub cienkim kocykiem bambusowym. Pozostaw na noc otwarte okno, ale tak, by dziecko nie znajdowało się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Gdy boisz się jednak, że dziecko się przeziębi, otwórz okna w całym mieszkaniu, z wyjątkiem tego w dziecięcym pokoju i otwórz na oścież drzwi od pomieszczenia, w którym śpi malec.

Jeśli maluch lubi usypiać przy piersi, w upał staraj się tego unikać - ssanie podniesie jego temperaturę ciała i sprawi, że nie będzie mógł zasnąć. Lepiej w takie dni nakarmić go przed kąpielą i próbować usypiać w przewiewnych warunkach tzn. nie na rękach, ale w łóżeczku, kołysce, kojcu lub wózku.

Przeczytaj: Niemowlę w upały - dlaczego nie chce spać? W czym kłaść spać dziecko latem?