Jak ubierać stópki niechodzącego niemowlęcia jesienią i zimą? Fizjoterapeuci odradzają buty

2022-09-14 10:22

Gdy nadchodzą chłodne dni, rodzice niemowląt, które jeszcze nie chodzą, głowią się, jak zabezpieczyć przed zimnem ich stópki. Wprost kusi kupienie "tylko do wózka" zwykłych butów, ale wiadomo, że nie jest to zdrowa alternatywa. Co zatem wybrać? Ciepłe skarpetki, kombinezon, śpiwór, koc, a może niechodki?

Jak ubierać stópki niechodzącego niemowlęcia jesienią i zimą?
Autor: Getty images Jak ubierać stópki niechodzącego niemowlęcia jesienią i zimą?

Stópki niemowlaka siedzącego w spacerówce w chłodne dni szybko marzną, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem i mrozem. Najprościej byłoby ubrać malucha w ciepły kombinezon z zakrytymi nóżkami, ale wiadomo, nie zawsze chcemy w ten sposób ubrać dziecko. Z drugiej strony jest mnóstwo maluchów, które buntują się na samą myśl o założeniu kombinezonu. Aż wreszcie czasami chcemy niemowlę ubrać bardziej po „dorosłemu” zakładając kurtkę lub płaszczyk. Co wtedy?

Przeczytaj także: Jak ubierać niemowlę zimą, aby nie zmarzło na spacerze?

M jak mama - Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?

Ciepłe skarpety frotte lub wełniane

Nóżki dobrze ogrzeją grube skarpety z wełny lub frotte, ale to alternatywa na jesienne i suche dni. Podczas mrozów i pluchy zwykłe ciepłe skarpety nie sprawdzą się, chyba że dodatkowo zabezpieczymy maleństwo śpiworkiem. Wygodne skarpety nie krępują maleńkich stópek niemowlaka, co jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Skarpety są też znacznie praktyczniejsze, gdy nosimy dziecko w chuście lub nosidle.

A może jednak zwykłe buty?

Niejednej z nas pewnie zaświtał ten pomysł w głowie, zwłaszcza jeśli samodzielne chodzenie naszego maluszka jest już tuż tuż. Fizjoterapeuci dziecięcy są jednak jednogłośni w temacie zakupu pierwszych prawdziwych butów dla dzieci. Kupujemy je dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi samodzielne chodzić. Wtedy jest szansa, że w butach i na innym podłożu niż dziecko ma w domu też sobie poradzi. Po pierwsze buty najlepiej udać się, gdy dziecko jest w stanie samodzielnie zrobić kilka kroków i stabilnie stać w miejscu. Dopiero w pozycji stojącej i podczas chodu będziemy mogli ocenić, czy dany but dobrze leży na stopie.

Przeczytaj także: W którym momencie kupić pierwsze buty dziecku? Jakie modele wybierać?

Niechodki – generalnie odradzane, ale...

Dobrym wyjściem z sytuacji mogą być także buty niechodki, ale nie wszystkie modele. Specjaliści odradzają niechodki, które imitują normalne buty, gdyż krępują one ruchy stópek. „Paski, sprzączki, sznurowadła mogą uciskać delikatną stópkę dziecka” – zauważa w swoim poście na instagramie fizjoterapeutka Agnieszka Grochala. Tego typu obuwie radzi zostawiać tylko na specjalne okazje typu: chrzciny czy inne imprezy domowe.

Jakie zatem cechy powinny posiadać niechodki, byśmy mogli z czystym sumieniem zakładać je niechodzącemu niemowlęciu? Fizjoterapeutka punktuje najważniejsze ich cechy.

Dobre niechodki powinny:

  • „być z naturalnych materiałów, np. bawełna, skóra, wełna merino,
  • być miękkie, elastyczne, bez uciskających elementów (gumowa podeszwa ogranicza ruchomość),
  • powinny zapewnić stopie możliwość ruchu – tak jak skarpetka,
  • w zależności od pogody możemy zaproponować dziecku niechodki chroniące przed deszczem – z membraną, skórzane,
  • rozmiar należy dobrać do wielkości stopy dziecka.”

W sklepach z odzieżą dziecięcą znajdziemy wiele modeli niechodków, które spełniają powyższe wymagania. Przykładowe z nich ekspertka prezentuje w poniższym poście:

Ważne

Ciasne ubranka i sztywne buty mogą zaburzać prawidłowy rozwój małych stópek, które przygotowują się do chodzenia.

Ubierając stópki niechodzącego niemowlaka jesienią i zimą należy kierować się przede wszystkim zasadą, by stópki miały maksimum swobody. Nawet zwykły kombinezon może nie być odpowiedni, gdy będzie zbyt obcisły. Dziecko powinno w nim móc swobodnie poruszać nóżkami, a ubranko nie może się przy tym sprężynować.

Polecamy także: Nie oszczędzaj na butach dla dziecka. Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp malca