Nie oszczędzaj na butach dla dziecka. Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp malca

2022-06-22 14:25

Mamy, kierując się do sklepu po buty dla dzieci, często wychodzą z najtańszym modelem obuwia. Tłumaczą sobie, że i tak za chwilę dziecko z nich wyrośnie lub je zniszczy. I choć na pierwszy rzut oka buty za kilkadziesiąt złotych wydają się dobre i ładnie wyglądają, mogą szkodzić naszemu dziecku. Dlaczego tanie obuwie to tylko pozorna oszczędność?

Dlaczego warto inwestować w buty dla dzieci? Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp
Autor: Getty Images Dlaczego warto inwestować w buty dla dzieci? Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp

Wszystkim rodzicom zależy na zdrowych stopach ich pociech. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, szczególnie u najmłodszych dzieci. Sprawdź, co mówią specjaliści na temat obuwia dla dzieci i poznaj 9 kroków do zdrowych stóp.

Spis treści

  1. Źle dobrane obuwie wpływa na problemy ze stopami
  2. Profilaktyka się opłaca
  3. Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp
Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania

Źle dobrane obuwie wpływa na problemy ze stopami

Instytut Przemysłu Skórzanego już od 30 lat prowadzi obserwacje dotyczące dziecięcego obuwia. Wnioski nie są optymistyczne. Wielu rodziców nie wie, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojej pociechy.

Lekarze potwierdzają, że wiele problemów ze stopami spowodowanych jest nieprawidłowo dopasowanymi butami. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Kupujemy najtańsze obuwie, które nie zapewnia stopom odpowiedniej stabilności. Wiele mam zakłada też dziecku obuwie używane, co może skutkować tym, że dziecko ze zdrowymi stopami będzie naśladowało błędy poprzednika, np. źle stawiało kroki. Istnieje też ryzyko, że zarazi się grzybicą.

Wielu rodziców poszukuje butów dla dzieci z wkładkami ortopedycznymi. To mit, że zapewnimy w ten sposób prawidłowy rozwój stopy.

Zdarza się też, że nie zwracamy uwagi na materiał, z którego wykonane są buciki. W Europie przeprowadzono badania tanich modeli butów i okazało się, że zawierają substancje rakotwórcze.

Profilaktyka się opłaca

Już wiele osób przekonało się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tę tezę potwierdzają również lekarze.

Pracując z dziećmi, na co dzień mam do czynienia z zaburzeniami rozwoju kończyn dolnych. Wiem, że właściwie ukształtowana stopa jest odpowiedzialna za odpowiedni ich rozwój. Od niej zależy również rozwój kręgosłupa. Każda nieprawidłowość w budowie stopy powoduje zaburzenia biomechaniki kolan, bioder i kręgosłupa, co prowadzi do nieprawidłowości w ich rozwoju - podkreśla dr n. med. Paweł Flont, ortopeda.

Buty dla dziecka mają za zadanie jedynie odtwarzać fizjologiczną biomechanikę stopy, umożliwiając jej prawidłowy wzrost. Od chwili postawienia pierwszego kroku stopa się rozwija. Ponieważ za rozwój i prawidłowe ukształtowanie stóp w dużej mierze odpowiedzialne są mięśnie, dlatego obuwie powinno być dobrane tak, by mogły one działać w pełnym, fizjologicznym zakresie.

Czas od początku chodzenia do około 7. roku życia ma kluczowe znaczenie dla tego procesu, dlatego tak ważny w tym okresie rozwoju dziecka jest dobór prawidłowych butów - mówi dr n. med. Paweł Flont, ortopeda.

Zobacz również: 3 proste rady ortopedy jak wybrać buty dla dziecka, by uniknąć problemów

Kalosze dla dziecka – niezbędnik na każdą porę roku, również lato

Poznaj 9 kroków do zdrowych stóp

Przy wyborze butów dla dzieci należy zwrócić uwagę na dopasowanie ich rozmiaru i kształtu do stopy. Wielu producentów zapomina o podstawowych cechach fizjologicznego obuwia.

Idealne buty dla dziecka powinny:

1. być dłuższe od stopy o ok. 6-8 mm;

2. mieć wysoki i szeroki czubek buta, co umożliwia swobodę ułożenia palców i nie ogranicza ruchomości stawów;

3. mieć elastyczne spody, które nie ograniczają ruchomości stawów i czynności mięśni;

4. wspomagać prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni, co uzyskuje się, montując sprężystą zakładkę, która usztywnia jego tylną część

5. być wykonane z miękkich, higienicznych materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot; sztywny materiał ściska stopę, zaburzając krążenie, ocierając, a nawet deformując ją;

6. mieć odpowiednią wysokość obcasa – dla małych dzieci około 5 mm, dla starszych maksymalnie 3,5 cm;

7. posiadać wkładki ortopedyczne tylko w uzasadnionym przypadku;

8. warto zwrócić uwagę na odpowiednie urzeźbienie podeszwy, co dodatkowo zabezpiecza przed poślizgiem;

9. buty dla dzieci powinny mieć elementy odblaskowe – dzięki nim dzieci są zdecydowanie bardziej widoczne na drodze po zmierzchu.

Przy wyborze odpowiednich butów kierujmy się bezpieczeństwem, stabilnością i pozytywnym wpływem na rozwój stopy dziecka. Dobrze jeżeli obuwie posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz poddawane jest certyfikacji znaku Zdrowa Stopa.

Sprawdź również: Czy dziecko powinno się uczyć chodzić w butach, czy boso?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza