Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest pandemia? Ta książka ci w tym pomoże

2020-04-28 10:22

Kilkulatek nie rozumie, czym jest koronawirus i dlaczego z jego powodu nie może pójść na plac zabaw. Aby wytłumaczyć dziecku tę niecodzienną sytuację, warto sięgnąć do gotowych publikacji. Właśnie powstało polskie tłumaczenie książeczki o koronawirusie "Jesteś moim bohaterem".

Jesteś moim bohaterem
Autor: IASC MHPSS RG "Jesteś moim bohaterem" - książka dla dzieci o pandemii

Zamknięte w domu dzieci, pozbawione codziennych atrakcji są znudzone, sfrustrowane lub pełne złości. Te negatywne emocje są odpowiedzią dziecka na sytuację, której nie rozumie, na brak poczucia bezpieczeństwa, które straciło, zaburzenie rutyny, do której było przyzwyczajone.

Aby wesprzeć dziecko w tym trudnym czasie, dziecku, przeczytaj mu książeczkę dla dzieci o koronawirusie pt. "Jesteś moim bohaterem", która pomoże mu zrozumieć, czym jest pandemia koronawirusa.

"Wirus może atakować różne osoby i każdy może z nim walczyć. Dzieci są wyjątkowe i też mogą pomóc w walce. Musisz być bezpieczna dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Chciałabym, żebyś Ty została moim bohaterem” - mówi mama do Sary, małej bohaterki wspomnianej publikacji.

Książkę można pobrać bezpłatnie w internecie. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z tego linku.

Czego chcą się dowiedzieć dzieci o pandemii?

Rozmawiając z dzieckiem o koronawirusie trzeba to robić w odpowiedni sposób - po pierwsze: przekaz musi być dopasowany do wieku dziecka, po drugie: ma tłumaczyć, ale nie przestraszać. Po trzecie wreszcie: ma skłonić dziecko do odpowiednich zachowań, które pomogą mu ustrzec się przed zakażeniem.

Takie cele postawili sobie autorzy książeczki "Jesteś moim bohaterem". Opowiadanie powstało w ramach międzynarodowego projektu, a w jego powstanie włączyli się zarówno eksperci, jak i rodzice, nauczyciele oraz dzieci ze 104 krajów dotkniętych pandemią. 

Najpierw stworzono ankietę, która miała na celu "ocenę zdrowia psychicznego i potrzeb psychospołecznych dzieci podczas epidemii COVID-19. Na podstawie uzyskanych wyników wybrano tematy, które zostały opracowane na potrzeby przedstawionej historii" - czytamy we wstępie książeczki. 

Jak rozmawiać z maluchem o koronawirusie?  

Specjaliści, którzy opracowali tekst skupili się na potrzebach i pytaniach dzieci, które pojawiły się w trakcie opracowywania ankiety. Aby trafić do najmłodszych czytelników, książka przybrała formę opowiadania, które należy czytać dziecku (autorzy zalecają, aby dzieci nie czytały jej samodzielnie bez wsparcia rodzica, opiekuna lub nauczyciela).

Opowiadanie ma pomóc dzieciom zrozumieć, czym jest pandemia, ale również poradzić sobie ze swoimi uczuciami i emocjami.

„A co Ty robisz, żeby się uspokoić , kiedy się boisz? - zapytał Ario. - Lubię myśleć o kimś, kto sprawia, że czuję się bezpiecznie - odpowiedziała Sara. - Ja też myślę o wszystkich, którzy pomagają mi czuć się bezpiecznie, np. o moich dziadkach - powiedział Salem. - Tęsknię za nimi. Nie mogę się do nich przytulić, bo mógłbym ich zarazić koronawirusem. Zwykle widujemy się w każdy weekend, ale nie teraz, ponieważ musimy zapewnić im bezpieczeństwo.”   

Sonda
Czy tłumaczysz dziecku, czym jest koronawirus i dlaczego trzeba się go strzec?
Nasi Partnerzy polecają