Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

2020-03-05 15:49

O koronawirusie mówi się teraz wszędzie: w telewizji, w sklepie, na ulicy... O niosącym spustoszenie patogenie słyszy również twoje dziecko, które może przestraszyć się groźnych informacji. Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie, aby nie bało się o zdrowie swoje, rodziny i kolegów?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Oceń, co wie twoje dziecko
  2. Nie lekceważ obaw dziecka
  3. Dostosuj styl rozmowy do wieku twojego dziecka
  4. Podkreślaj znaczenie odpowiedniej higieny
  5. Potraktuj zamknięcie szkoły twojego dziecka jako coś pozytywnego
  6. #RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Może się zdarzyć, że twoje dziecko zapyta cię o koronawirusa i o to, czy zachoruje lub umrze z jego powodu. To prawdopodobne, bo o koronawirusie mówi się teraz dużo i wszędzie. 

Każdego dnia docierają do nas doniesienia o kolejnych zakażonych koronawirusem, a naukowcy alarmują, że powinniśmy być przygotowani na to, że liczba chorych będzie wzrastać.

Jeżeli my, dorośli, odczuwamy niepokój w związku z szerzącą się chorobą, to co czują nasze dzieci? Podpowiadamy, jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jakich odpowiedzi udzielać na zadawane pytania, żeby je uspokoić, kiedy docierają do nich różne, często sprzeczne informacje?

Oceń, co wie twoje dziecko

Jeżeli twoje dziecko ma mniej niż 6 lat i samo nie porusza tematu koronawirusa, nie ma sensu uświadamiać go ani straszyć opowieściami o chorujących ludziach.

Jeżeli natomiast masz starsze dziecko, które przynosi z przedszkola lub szkoły "rewelacje" na temat patogenu z Chin, możesz poruszyć z nim ten temat. Zwłaszcza, jeśli zauważysz, że opowieści kilkulatka wskazują na to, że malec przeżywa to, co usłyszał.

Aby rozmowa przyniosła skutek, czyli uspokoiła dziecko, musisz sprawdzić, co dokładnie twoje dziecko wie na temat wirusa. Jeśli usłyszysz, że na całym świecie umierają ludzie i że nas za chwilę na pewno też to spotka, przygotuj się na rozmowę trudniejszą niż opowieść o fruwających w powietrzu zarazkach. 

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Nie lekceważ obaw dziecka

Twoje dziecko może odczuwać strach, ponieważ usłyszało od kolegi, że może umrzeć. Nie wolno ci lekceważyć tej sytuacji. Słowa „nic ci nie będzie” nie wystarczą, a dziecko może poczuć się zignorowane. Słuchaj i obserwuj dziecko i jego uczucia.

Powiedz spokojnym głosem kojące zdanie: “To brzmi strasznie, widzę, że się boisz”, a następnie odnieś się do sytuacji, kiedy ty sama, będąc dzieckiem, czegoś się bałaś.

Kiedy twoja pociecha się uspokoi, wróć do waszej codzienności, rutynowych zajęć, a do tematu koronawirusa możesz powrócić później.

Dostosuj styl rozmowy do wieku twojego dziecka

Małemu dziecku sytuację możesz wyjaśniać na przykład tak: “Jest wiele różnych wirusów, od jednych na przykład boli cię brzuszek, a przez inne jesteś przeziębiony, masz kaszel i katar. Koronawirus jest kolejnym z nich”.

W zależności od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko i jak duża jest jego wiedza na ten temat, możesz również powiedzieć: “Ta choroba różni się od grypy, ponieważ jest czymś nowym i nieznanym, ale naukowcy i lekarze, którzy są bardzo mądrymi ludźmi, pracują z całych sił, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał i dbają o tych, którzy zachorowali".

Czytaj: Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Maski na twarz - czy chronią przed koronawirusem?

Podkreślaj znaczenie odpowiedniej higieny

Aby uspokoić malca, możesz opowiedzieć mu o sposobach zapobiegania infekcji. Wspólnie ustalcie, że zamiast się bać, lepiej nauczyć się, jak nie zachorować.

Przeprowadź kurs mycia rąk. Miej pewność, że twoje dzieci myją ręce przynajmniej przez 20 sekund przed i po posiłkach, po wyjściu z toalety, po powrocie z dworu oraz wydmuchaniu nosa.

Nauczcie się wspólnie fragmentu ulubionej piosenki, którego zaśpiewanie trwa min. 20 sekund, żeby maluch wiedział, że odpowiednio długo myje dłonie. Równie ważne jest odpowiednie ich wysuszenie.

Pamiętaj, że środki dezynfekujące mogą się nie sprawdzić u dzieci, ponieważ ich wyschnięcie zajmuje kilka chwil, a dzieci są niecierpliwe. Przecież koledzy i zabawki wzywają.

Ciekawym pomysłem jest zrobienie mycia rąk w zabawą lub nawet zawodami. Załóżcie się, kto będzie mył ręce dłużej albo czyja piana z mydła będzie większa.

Jeśli masz problem z tym, że twoje dziecko dłubie w nosie i nie wiesz, jak je tego oduczyć, możesz spróbować takiego rozwiązania: “Pamiętasz, jak twój przyjaciel był chory? To normalne, że czasami chorujemy, ale kiedy dłubiesz w nosku, zarazki dostają się na twój palec i mogą przeskoczyć na twoich kolegów, przez co będą chorować częściej”.

Ważne! Dla osób w każdym wieku mycie rąk jest lepsze niż dezynfekcja rąk. Dezynfekcja sprawdza się wtedy, gdy nie masz możliwości skorzystania z bieżącej wody i mydła.

Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce
Warto pamiętać

Zanim rozpoczniesz rozmowę z dzieckiem, upewnij się, że strach, który odczuwasz, nie jest dla niego wyczuwalny. Twoje zachowanie może wywołać niepokój. Nie stwarzaj poczucia, że świat jest miejscem niebezpiecznym i niewartym odkrywania.

Potraktuj zamknięcie szkoły twojego dziecka jako coś pozytywnego

Do tej pory takich przypadków nie było, ale może się zdarzyć, że szkoły i przedszkola zostaną zamknięte, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jeśli tak się stanie, powiedz dziecku: „W szkole jest teraz dużo bakterii, więc dopóki nie zostanie ona dokładnie wysprzątana, zostaniemy razem w domu” albo „Więcej czasu w domu, więc możemy się pobawić!”.

Dla zachowania spokoju maluchów warto również trzymać się codziennej rutyny i zapewnić dzieciom odpowiednią ilość zajęć, żeby odgonić ich myśli od niespodziewanych wydarzeń. Ważne, żeby cieszyć się swoim towarzystwem bez zbędnego popadania w panikę.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza