Czy dziecko wlicza się w limity covidowe? Jak uzyskać certyfikat szczepienia dziecka?

2022-01-18 11:56

Nadeszły ferie, a wraz z nimi większy problem z limitami wynikającymi z nowych obostrzeń. Aby je ominąć, wystarczy mieć przy sobie certyfikat o szczepieniu na COVID, ale nie każdy wie, jak go uzyskać. I co zrobić, gdy mamy do czynienia z dzieckiem niezaszczepionym? Wyjaśniamy, jak zdobyć certyfikat szczepień dziecka krok po kroku.   

Jak z dzieckiem omijać limity covidowe w kinach, restauracjach, sklepach i na imprezach?
Autor: Getty images Jak z dzieckiem omijać limity covidowe w kinach, restauracjach, sklepach i na imprezach?

Od 15 grudnia 2021 obowiązują nowe obostrzenia związane z kolejną fala pandemii. Oznacza to, że np. w restauracjach czy kinach wprowadzono limity dotyczące osób niezaszczepionych.

Aktualnie w lokalu publicznym mogą one stanowić maksymalnie 30 proc. wszystkich klientów. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych z certyfikatem, osób z negatywnym wynikiem testu lub z zaświadczeniem o przechorowaniu COVID-19 (ważne przez 180 dni od otrzymania pozytywnego testu).

Posiadanie dowodu o tym, że ty lub twoje dziecko jest zaszczepione przeciw COVID umożliwia więc wejście do kina czy restauracji bez ryzyka, że zostaniesz wyproszony. To ważne szczególnie w kontekście rozpoczynających się ferii - w wielu krajach wejście na wyciąg narciarski czy do restauracji jest możliwe tylko po okazaniu paszportu covidowego.

W Polsce nie jest on niezbędny, ale jego brak może spowodować, że nie zostaniesz wpuszczony do lokalu z powodu braku miejsc dla niezaszczepionych. Jak otrzymać certyfikat covidowy po szczepieniu dla dziecka?

Spis treści

  1. Certyfikat covidowy dla dzieci
  2. Kiedy dziecku przysługuje paszport covidowy? 
  3. Jak pobrać certyfikat covidowy da dziecka? Krok po kroku
Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Certyfikat covidowy dla dzieci

Zacznijmy od tego, że od grudnia 2021 istnieje możliwość zaszczepienia dzieci od 12. roku życia. Oznacza to, że takie małoletnie osoby mogą otrzymać też certyfikat szczepień (jak go uzyskać piszemy niżej) upoważniający ich do korzystania z różnych atrakcji poza limitem wynikającym z obostrzeń.

Dzieci poniżej 12 lat nie są objęte obostrzeniami ani limitami – dotyczy to Polski i większość krajów europejskich, co jest ważną informacja dla turystów wyjeżdzających na ferie zimowe do Austrii, Włoch czy Szwajcarii – tam dzieci do 12 lat są wpuszczane tam na stoki, do hoteli czy muzeów bez konieczności pokazania certyfikatu.

Czytaj również: Szczepienie dziecka - na czym polega szczepienie i po co się je wykonuje?

Lekarze uratowali dziecko ciężarnej zmarłej na COVID

Kiedy dziecku przysługuje paszport covidowy? 

Zaszczepione na COVID dzieci mogą otrzymać certyfikat szczepionkowy. W przypadku dorosłych można go dostać dopiero po pełnym zaszczepieniu, co oznacza przyjęcie 2 dawek szczepionki, jednak w przypadku dzieci certyfikat pokazuje się już po wykonaniu pierwszej dawki.

Certyfikat jest ważny od 14. dnia po szczepienie przez 12 miesięcy. Od 1 lutego termin ten ulegnie jednak skróceniu. Nowe certyfikaty będą obowiązywać tylko przez dziewięć miesięcy. 

Jak pobrać certyfikat covidowy da dziecka? Krok po kroku

Podobnie jak skierowanie na szczepienie, tak i certyfikat covidowy niepełnoletniego pacjenta można uzyskać przez IKP (Internetowe Konto Pacjenta) rodzica. Jak to zrobić?

  1. Zaloguj się na swoje IKP przez profil zaufany
  2. Wejdź w zakładkę "Uprawnienia"
  3. Wybierz "Konto twojego dziecka"
  4. Kliknij "Wybierz profil"
  5. Kliknij pole "Certyfikaty"
  6. Kliknij pole "Certyfikaty szczepień"
  7. Pobierz QR code.

Osoby które nie mają IKP mogą poprosić o wydrukowaniem certyfikatu dziecka w punkcie szczepienia.

Ważne – jeśli na swoim internetowym koncie pacjenta nie widzisz profilu dziecka, musisz sprawdzić w ZUS czy dane o ubezpieczaniu są prawidłowo przekazywane przez twojego pracodawcę. Być może jest też inny powód: dziecko jest ubezpieczane przez drugiego rodzica, więc profil ten znajduje się na jego koncie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza